Korjad käbi valest kohast, võid saada jama kaela

MAALEHT, Mirjam Nutov:
Kunagisest lihtsast ja mõnusast käbikorjamisest on saanud bürokraatiat täis ettevõtmine, millest lihtinimene ei pruugigi läbi närida.

Nagu igal aastal, varub Riigi­metsa Majandamise Keskus (RMK) ka sel aastal männikäbi­sid, et koguda seemnetagavara.

Üks võimalus on korjata RMK seemlatest, mis rajatudki seem­nete varumiseks ja kus just prae­gu käib kibekiire töö.

“Tänavu on käbi ilus, lund vähe ja stressi ka,” kiidab RMK Räpina taimla tööline Asta Ken-der. Ta küünitab Sõmerpalu taimla mändide ülemiste okste-ni ning saab siiski pahmaka lund krae vahele.

Peaasi on korjata!

Samal ajal jalutab ühel Põlva­maa raielangil lihtne kodupere­naine, kellele pole käbikorjami-ne üks tööülesannetest, vaid või­malus lisaraha teenida.

“Mina ei lähe metsa niisama kõndima, lähen, et seal seeni-marju või käibisid korjata,” üt­leb Põlvamaa naine, kes soovib jääda anonüümseks, sest kardab ametnikke.

Ta selgitab avameelselt olu­korda, mis tuttav ehk teistelegi: naisel on töökoht, kuid palgaga uhkeldada ei saa.

Tal on mees, kes töötu, ning kolm täiskasvanud last, kellest üks õpib ülikoolis. Selleks et ots otsaga kokku tulla, käibki ta metsas käbisid korjamas.

Hind on küllalt hea – ühe liit­ri käbide eest makstakse üks euro ning temal on juba üle saja liitri kokkuostu viidud.

Sellest koguneb muide vaid liiter seemneid.

Õnnelikku naeratust ta näol aga pole, sest kunagine liht­ne töö on muutunud bürokraa-tiarägastikuks, ning õhtul enne magamaminemist tuleb kõige­vägevamat paluda, et ametnik­ke ei kohtaks.

“Praegune seis on selline, et kui metsas käbi pihku võtad, siis oled juba kurjategija,” võtab nai­ne olukorra kokku.

Põhjus on selles, et 2006. aas­tast kehtib määrus, mis ütleb, et mets, kust käbisid korjatakse, peab olema vähemalt pool hek­tarit suur, vähemalt 40 aastat vana, puistu kasvuheadus sellel aga ühe ja kolme vahel.

Männikäbi puhul peab mets koosnema vähemalt pooles ula­tuses männist.

Paber enne korda!

Need pole aga lihtsalt reeglid, mis kuskil üles loetud, vaid nen­de täitmise kohta tuleb enne kä­bide korjamist saada keskkon­naametist õiend. Kui selgub, et käbisid on korjatud mujalt, tu­leb raha tagasi maksta.

Tõsi on aga see, et lisaks õien­diga lankidele on käbisid korja­tud ka juhuslikelt tormiga mur­dunud puudelt.

Põlvamaa naine on nõus tin­gimusi täitma, aga teda häirib see, et siis, kui tal on õiendid neljale langile, peab ta igalt lan­gilt korjatud käbid panema eral­di kotti ja tähistama eraldi sildiga. Tuule murtud seemnepuude käbid tuleb aga maha jätta vaid seetõttu, et paberit nende koh­ta pole.

“Mulle tundub, et kõige täht­sam on ikka see, et inimesel oleks hästi keeruline,” võtab nai­ne oma jutu kokku.

Ametnikud näevad aga mure teist külge. “Bürokraatia pool on tõesti keeruline, aga me ei saa teistmoodi,” kostab keskkonnaameti metsaosakonna metsa­uuenduse peaspetsialist Märt Bratka. “Meil on halb kogemus mullusest, mil oli hea käbiaasta – siis võeti õiendid, aga käbid korjati suvalistest kohtadest.”

Bratka sõnul mindi asja­ga lausa niikaugele, et rüüstati noorendikke ning korjati käbi­sid kohtadest, kust pole võima­lik head seemet saada – Peipsi äärest ja rabaservadest.

Ametnik nõustub, et inime­sel, kes ise metsaomanik pole, ongi väga keeruline saada õien­dit teise mehe metsa peale. “Neil on kõige lihtsam asju ajada RMKga,” soovitab Bratka.

Ta rõhutab, et õiendit on vaja, kui käbisid tahetakse müüa. Kui seemet kogutakse aga enda tar­beks, pole ka õiendit tarvis.

Kui, siis juba hea

Põhjusi, miks käbi päritolu aina terasemalt jälgitakse, on RMK seemnemajanduse tootmisju­hi Alvar Petersoni sõnul tegeli­kult kaks.

Esiteks toimib üleeuroopa­line süsteem, et sertifitseeritud puidu müümiseks on vaja serti­fitseeritud seemet. Sellest tule­nevalt on kindlaks määratud ka väga selged tingimused, kust kä­bisid üldse korjata võib.

Teiseks on Petersoni sõnul metsa eluring piisavalt pikk, et kui üldse midagi teha, siis või­malikult hea seemnega

Peterson nõustub, et jätku­valt annab käbide kogumisel tunda vana mentaliteet, kus kä­bisid korjati sealt kus juhtub. Sellest tingitult on ka palju se­gadust ja arusaamatusi.

“Ühest küljest teeb seemnete kogumise raskeks asjaolu, et see kontingent, kes on nõus käbisid korjama, ei suuda hankida vaja­likku infot, ka kardetakse paberimajandust,” on Peterson otse­kohene. “Teisalt näitab meie ko­gemus, et osa neist, kes saavad info ja paberitega hakkama, ki­puvad ebaausad olema.”

Ta rõhutab, et käbide korja­mine pole päris see mis metsas seenel-marjul käimine. Kel aga asja vastu huvi, neil soovitab Pe­terson pöörduda oma regiooni taimlate eestvedajate poole.

Samas tunnistavad mõle­mad ametkonnad, et praegune süsteem ongi mõnevõrra keeru­line. Nii seisavad neil ees läbi­rääkimised süsteemi lihtsusta­miseks.

Vaatamata kõigele on käes­oleval hooajal üle Eesti kogutud juba 40 000 liitrit männikäbisid, millest saadakse ca 240 kilo see­met. Kuusekäbisid tänavu ei ko­guta, sest neid pole.

RMK aastane keskmine vaja­dus on umbes 1000 kilo männi-seemet ja 300-500 kilo kuuse-seemet.

0Shares