Kuidas metsahooldamisel parema tulemuseni jõuda. Tulu tuleb oodata

ÄRIPÄEV (erileht): Eestis on omanikel olnud võimalus oma erametsa ma­jandada ümmarguselt paar­kümmend aastat. Paraku pole erametsade majandami­ne veel jõudnud soovitud ta­semini. Kuidas jõuda parema tulemuseni?

Eestis on erametsaomanikke ligikaudu 90 000 ning majandatavat metsamaad li­gikaudu miljon hektarit. Nii omaniku kui riigi seisuko­halt on oluline, et seda vara hästi majandataks. Vägisi ei jõuta elus tavaliselt heade ta­gajärgedeni ehk käsumajandus meid ei aita. Üheks oluli­semaks teguriks on alati pee­tud peremehetunnet. Para­ku on metsa puhul üks eripä­ra – peremehetunne tähen­dab ka seda, et suur osa elu­tööst jääb tulevaste põlvede pärandvaraks, võimalik tulu nende lõigata.

Metsamajandamine nõuab alginvesteeringut. Metsa korralik majandamine nõuab summasid, mida ehk kõi­gil metsaomanikel ei ole ku­sagilt säästa. Et paljud ei ole oma metsast siiski loobunud, annab tegelikult lootust. Lihtne on öelda, et pange mets müüki, küll uued oma­nikud majandavad. Ühest küljest oleks riigil lühemas perspektiivis nii ju lihtsam, kuid võrreldamatult parem tulemus on peremeeste arvu kasv selle sõna tegelikus tä­henduses. Peremehetunne on riigi alustala ja kestvuse ta­gatis. Seepärast peab riik siin oma panust jätkuvalt suuren­dama.

Metsaomanik peab usku­ma, et metsaga tegelemine on mõttekas ja vajalik. Hool­datud metsa väärtus kas­vab aja jooksul, kuigi edenemine tundub algul aeglane. Kui inimesel puudub soov tu­levikku panustada, siis on mõistlik metsa eest hoolit­semine üle anda noorema­le põlvkonnale või nendele lä­hedaste ringist, kes metsatöö mõttekusse usuvad.

Abi küsi spetsialistidelt.

Metsa hooldamine pole ül­dises mõttes keeruline: noo­re metsa tihedust ja koosseisu tuleb reguleerida sagedami­ni, lati- ja keskealistes puis­tutes teha aga hooldusraieid harvemini ning ettevaatli­kumalt. Eesmärk on kvalitee­di tõstmine – et pärast raiet jääks alles puistu parem osa.

Kui metsa pole pikemat aega hooldatud ja/või met­saomanikul on keeruline ot­sust langetada, kuidas hool­dusraiet teha, siis võib alati nõu küsida. Selleks on metsakonsulendid ja -spetsialistid.

Metsaga pole vaja teha imetrikke, vaid hooldada lähtudes, millises seisukorras on mets. Midagi annab paran­dada alati. Selleks on hea te­gevus korralikult läbi mõel­da ja pikema aja peale kavan­dada. Abistajaks on metsa in­venteerimine ning metsama­jandamiskava. Soovitan selle koostamist-tellimist kõigile omanikele, kes ei ole erialase ettevalmistusega, vaatama­ta metsaomandi suurusele. Valikuvõimalused erinevate metsakorraldusfirmade näol on olemas, riigipoolne toetus samuti. Kirjeldatud mets on omanikule lihtsamini haara­tav ning töödega pealehak­kamine kergem.

Ühistegevust ei pea pelga­ma. Eestlane on nõukogude ajal ühistegevuse suhtes hel­laks tehtud ja see tunne po­le kadunud siiani. Metsaühis-tutesse kuulub praegu ca 5% metsaomanike üldarvust. Tõenäoliselt on tagasihoidli­kus liikmete arvus mitmeid põhjusi. Kuid üks on kindlas­ti vähene usk ettevõtmises­se. Metsaühistutele pole siisk alternatiivi, eriti, kui metsa­omanik ei ole ise ala asja­tundja.

Ühistegevus soodustab kindlasti metsa igapäevase majandamise hoogustumist ja kasvatab metsa hooldami­se intensiivistumist. Nendele kes kõhklevad, soovitaks mi­dagi muud, kuid paraku po­le keegi paremat ideed välja pakkunud.

Pane tähele

Metsaomaniku esimesed sammud oma metsaga tegelemiseks

tee selgeks oma metsa piirid

tutvu oma metsaga

mõtle läbi, mida sa oma metsaga teha tahad

pea nõu metsakonsulendi (kontaktid leiad www.eramets.ee või küsi metsaühistust)

telli metsa inventeerimine ja metsamajandamiskava

alusta töödest, mis on vajalikumad ja millest ka rõõmu tunned

leia metsaühistu, kus metsaasju arutada ning ennast arendada

0Shares