Kuidas saada oma maa müügil õiglane hind?

ÕHTULEHT.EE (ilmus: Helme Kihelkonnaleht), Egon Ilisson:

Eestis on ligemale 90 000 erametsaomanikku, kellest osad majandavad oma metsa aktiivselt ja teised seevastu pole metsamajandamise ning kõige sellesse puutuvaga väga kursis. Aga kuidas siis tegutseda, et ei saaks petta ja oma maade eest saaks õiglast hinda? Metsa ja põllumaa turustamisega tegeleva Mirko Metsaoru sõnul on oluline leida spetsialist ning kasutada kvaliteetseid teenuseid.

„See annab võimaluse, et kvaliteet hiljem poleks vaja kahetseda tehtud otsuseid,“ sõnab Metsaoru, kelle hinnangul on kiiruga müües tavaliselt tulemused, mis alles hiljem inimesi mõtlema panevad. „Mets kasvab pikalt ja tulu sealt saab vaid mõne korra põlvkonna jooksul. Seda enam on oluline see, et saadav tulu oleks õiglane ega peaks tundma hirmu petta saamiste ees,“ paneb Metsaoru südamele, et kõikidele pakkujatele ei maksa hurraaga kohe müüma tormata.

Täna on tegutsemisstiil koos infotehnoloogia arenguga muutunud moodsamaks – nüüd laekuvad ostupakkumised otse metsaomaniku elektronposti aadressile. Sageli juhtuvad need peale seda, kui maaomanik on tellinud metsamajandamise kava. Justkui mingi ime läbi on ostuhuviline saanud teada sellest, et kinnistule on äsja valminud metsamajandamise kava.

Iseenesest on ju tore, kui pakkumine koju kätte tuleb. Kuidas aga olla kindel, et pakutav hind ka turuhinnale ligilähedane on? On ju teada tõde, et ostja tahab osta alati võimalikult odavalt ning müüja seevastu müüa võimalikult kallilt. Kui inimesel on peas juba müügihind valmis mõeldud ja isegi pakkuja on nõus seda välja käima, on veel üks võimalus, kuidas veelgi rohkem tulu teenida. Metsaoru sõnul on selleks võimaluseks panna oma maad oksjonile, et teada saada, kas pakkuja poolt tehtud hind on õiglane

„Teinekord on ostjate huvi nii suur, et inimene saab soovitud hinnast oluliselt rohkem tulu, kui algselt lootis,“ räägib Metsaoru sellest, et huvi metsa ja põllumaa vastu on tänapäeval väga suur. Ka taluhoonetesse ja maadesse ei tasu läbimõtlematult investeerida. „Investeerida ei tasu, sest kunagi ei tea, mida ostja vajab, milline on tema maitse ja vajadused. Kui talu juures on hektareid maad, siis oleks mõttekas see lahti mõõta ning müüa talu ja maa eraldi – kindlasti rahas võidab,“ tunnistab maakler Heinjärv.

Loe lisa SIIT

0Shares