Kuidas vähendada ulukikahjustusi

MEIE MAA, Vilma Rauniste: On fakt, et ulukid teevad suurt kahju nii metsaomanikele metsakultuuride kahjustamisega kui põllumeestele, lõhkudes söödapalle ja süües ning tallates kasvavaid kultuure. Üks moodus, kuidas koos paremini hakkama saada, on kaitsta oma vara kahjustajate eemale peletamisega. Seda võimalust üleeile Saaremaa metsaühistu ja System Separation esindajate poolt selgitatigi.

Teadmiste pakkujad ja huvilised õppurid võtsid üleeile õhtupoolikul suuna Kihelkonnale, ühele Tornator Eesti OÜ lageraielangile, kus sel kevadel oli istutatud männitaimi. Mindi vaatama, milline on taimede olukord, ja et teha katsetüki pritsimine taimekaitsevahendi, repellent Trico’ga, põtrade jt sõraliste toidulaua rikkumiseks. Tugeva tuule tõttu piirduti aga ainult näidispritsimisega, millele lisaks vajalikud õpetussõnad toote kasutamisel.

Tarkusi jagasid rahvusvahelise firma System Separation kaks meest, Ain Piller ja Tanel Vaasmaa. “Metsandusest võime täna rääkida lausa neljal teemal – kvaliteetsest kuuseistikust, hübriidlehisest, repellendist Trico ja hüdrogeelist,” sõnas Piller enne väljasõidu algust.

Kõigist neist teemadest juttu tuligi. Meestel oli kaasas kuuse kui hübriidleheise istikuid ja kahte väga olulist vahendit, kaitsmaks nähtud vaeva ja tehtud kulu.

Õpetusi jagus

Esmalt seda, et sõralised ulukid on taimtoidulised, kellele repellendiga töödeldud taimed ei tundu enam toiduna, nad kaotavad huvi ja lahkuvad. “Täna ennelõunal toimunud Tagavere õppepäeval, kus silopallide välisküljele oli tõrjevahendit pritsitud, oli kohaliku põllumehe Heino Vaba sõnul kari (jälgede järgi) tulnud ja kümne-viieteist meetri kaugusel söödast tagasi keeranud,” rääkis Vaasmaa.

“Pritsimine tehti veebruaris, praegu veel mõjub, on pidanud kenasti vastu vihmale, tuulele ja päikesele. Teadsime, et kui Trico toimib metsataimedele, siis toimib ka söödakultuuridele, ainuke kahtlus oli, kas ta kilel ka vastu peab. Veendusime, et peab. Rapsipõldudel tuleb teha aga tõrje kahekümnekordse lahjendusega, Trico kulu 15 l/ha-le. Vahend sobib ka suurtel puudel sarvesügamise ja koorimise vastu,” lisas ta.

Trico ongi põllumajanduse tarbeks välja töötatud, viinamarjaistanduste, maisi, soja, päevalille jt kaitsmiseks. Metsandusse jõudis toode hiljem. Asjaga tegelevad mehed rääkisid ühest raiesmikul tehtud katsest, kus osa istutatud taimedest töödeldi Tricoga, teist osa mitte. Kevadel kontrolliti ja täheldati, et töödeldud osal oli null-hammustust. Samas kõrval, kus ei pritsitud, oli näksatud taimi, kuid kilomeeter eemal kõik taimed ära söödud.

“See on tõsi, et loomi on praegu liiga palju, hävitavad kõvasti. Lisaks uued tegelased, punahirved, kes Läti poolt meile tulevad, seega tõrjet tuleb teha. Lätis ja Leedus on ju probleem veelgi teravam. Lätlased ostsid Tricost lao tühjaks, augusti lõpus saame aga uue partii sisse. Nii et kahel järgmisel nädalal saab tellimuse teha,” märkis Piller.

Trico sobib samadel eesmärkidel ka aiapidajatele, toode on läbipaistev ja vajab veega lahjendamist. Aiapidajatele mõeldud Trico on müügil Kuressaare Ferrumi ja kaubamaja lillepoodides.

Põtru liiga palju

Saaremaa Metsaühistu juht Mati Schmuul lisas, et vanasti, kui peletusvahendeid ei tuntud, oli riputatud lambavillatuuste okastraadi jm külge, ja see toiminud. “Raamatus, mis on välja antud 1957. aastal, on öeldud, et Eestis oli siis 800 põtra, ja üks põder kahjustab ööpäevas kuni 85 põõsast/puud. Kui me võtame tänase põtrade arvu Eestis, saame päris suure numbri, mida põder oma eluks vajaliku söögilaua tarbeks kahjustab. 10 tuhat põtra, ehk et ööpäevas saab kahjustatud kuni 85 tuhat puud. Ta ju liigub süües, ei söö ühte puud paljaks, nii saavad männinoorendikud hullumoodi kahjustada. Nad elavadki noorendiku juures ja toituvad. Põtru on küll liiast,” kurtis Schmuul.

Kastmisvajaduse vähendamiseks

Järgmine teema oli hüdrogeelist, mis on hea abimees niiskuse kogumisel ja säilitamisel. Seega põuamõjude leevendamisel nii metsas kui põllul ja koduaias. Liitris vees lahustada neli grammi pulbrit ja kui kevadise istutamise eel taime juuri selles mõnda aega hoida, tekib juurte ümber geeljas kiht, mis hoiab niiskust. On samuti loodussõbralik toode. Vajalik ka suvekodu omanikul, kes väga tihti taimi kastma ei jõua. Mehed väitsid, et kahe nädala möödudes on muld veel niiske.

Ühe kilo hüdrogeeliga saab töödelda viis tuhat metsaistikut, kilo hind 10 eurot.
Hariv oli kuulda ka hübriidlehisest puu kiire kasvu ja puidu niiskusele ülima vastupidavuse tõttu ja kvaliteetsetest kuuseistikutest, mis saadakse külgjuurte kärpimisega. Külgjuurte läbilõikamisega sunnitakse taime kasvatama tugev juurestik allapoole. Kuluka investeeringu tõttu Eestis seda veel ei tehta ja hea juurekavaga taimi tuuakse sisse. Kõigi nende teemade kohta saab lähemalt uurida: www.systeseparation.ee.

Repellent Trico

Repellent Trico on looduslik taimekaitsevahend, õli vees emulsioon, kus toimaineks lõhna andev lambarasv (64,6 g/l vees). Metskitsede, hirvede ja põtrade peletamisvahend kahjustuste vältimiseks okas- ja lehtpuudel ning põllumajanduses rapsil. Pakendid 5 ja 10 l. Enne kasutamist loksutada 2–3 korda. Kulu 10 l/ha kohta või enam (10–20). Sobivaim aeg pritsimiseks on septembris-oktoobris, kui temperatuur veel plusspoolel.
 

 

0Shares