Luua metsanduskool tutvustas end Lustivere noortele

VALI UUDISED, Helve Tamm:
Läinud neljapäeval, 13. märtsil, toimus Lustive­re põhikoolis kutse- ja karjääripäev koos Luua metsanduskooliga. Päeva põhisõnumiks noortele oli, et kunagi pole vaja karta ümberõppimist ja uutel aladel katsetamist, sest alati ei sobi esialgu valitud amet sugugi ka elukestvaks tegevuseks.

Päeva korraldaja ja Lus­tivere põhikoolis karjääri õppekava koordinaator Mari-Liis Kolk rääkis, et päev oli väga edukas ning laste huvi toimunu vastu suur.

„Ka Luua kooli noortele oli see tore kogemus ning uudne terve päeva jooksul erinevas vanuses lastele töö­gruppe teha. Varem on nad kõike teinud kaheksandale-üheksandale klassile, kuid nüüd tuli neil tegutseda kõikide vanustega, esime­sest üheksanda klassini,” märkis Kolk.

Peatudes töötubadel, siis neiks olid lilleseaded, lin­nupuuride meisterdamine, metsatööde tutvustamine ning puude liikide äratund­mised oma pargis.

„Eriti tore oli, et ehita­tud linnupuurid jäid meie koolile. Paneme need oma parki üles. Lilleseaded said õpilased endale koju kaasa.

Üheks teemaks oli ka sae tutvustamine pealkirja all „Metsatööd ja saag”. See oli eriti huvitav ning poisid sattusid lõpus väga hasarti, kui saele oli vaja aja peale kett peale panna. Juhendaja enda rekordiks oli 16 sekun­dit. Meie omad proovisid ka temaga sammu pidada, kuid see ei õnnestunud. Tuleb välja, et asi polegi nii lihtne, kui paistab,” lisas ta.

Kolk möönis, et nimeta­tud karjääripäev ei olnud päris omaette üritus, sest tegelikult on karjääri pla­neerimine lausa õppekavas sees. See tähendab, et tege­likult tuleks igal ainel oma ala ja erialade võimalusi analoogselt tutvustada.

„Ja kuigi Luua metsanduskool on meie enda maa­konnas, pole lapsed ehk mõelnudki, et ka seal on võimalik mingit eriala õppida. Seetõttu oli neid tutvustav päev oluline. Sest kui lastele ei tutvusta kõiki olemasole­vaid võimalusi, siis nad ei teagi neist midagi. Lõpuks lähevadki vaid gümnaasiu­misse ega tule selle pealegi, et võiksid hoopis mingit eriala õppida,” nentis Kolk.

Metsanduskooli tutvus­tamisele andsid tummise tuuma ka oma kooli vilistlased Katrin Lemsalu, Maiki Uusküla ja Maidu Targama. Nemad rääkisid oma erialadest.

„Näiteks Uusküla andis mõtte, et pole vaja karta tu­levikus oma otsuseid muuta ehk ümber õppida. Tema ise on õppinud mitut eriala, sest kui ta ühel hetkel nägi, et see ala talle ikkagi ei sobi, siis valis ta muu. See oligi päeva mõte, et õpilased ei kardaks ümber mõelda. Et see ala, mille nad üheksan­das klassis valivad, peakski nagu jääma eluks ajaks. Tuleb vaadata, mida ja keda meie tööturg vajab. Ja kui mingi ala mulle ikkagi tõesti ei sobi, siis tuleb otsustada ringi. Hambad ristis tööta­mine pole kõige õigem, sest nii tuleb juurde trotslikke töötajaid, kes ei tunne oma tegevusest rõõmu ja kes töö­tavad lõpuks vale koha peal. Neid muutmise otsuseid ei tohi karta. Ja kui vaadata seda, mis viimase paariküm­ne aastaga on muutunud, siis üheks muutuseks on see, et kui kunagi oli sul pä­rast kooli lõpetamist töökoht olemas, siis tänapäeval see enam nii pole. Seega tuleb olla igas mõttes paindlik ja teha lõpuks ikkagi seda, mis endale väga meeldib,” andis Kolk teada.

Mari-Liis Kolk ütles, et taolisi karjääripäevi on nende kooli õpilastele teh­tud varemgi ning kõik need on olnud väga informatiiv­sed. Sel korral tutvustati põhiliselt metsanduse ja loodusega seotud alasid. Tuleb lisada, et üpriski olu­line oli selle juures teave, et kuigi erialad võivad olla n-ö vanad, ei pruugi need olla ka sisult samasugused nagu aastakümneid taga­si. Korraldaja sõnul on ka metsatööliste ala muutunud paljuski arvutipõhiseks ning n-ö palja saega või puude äratundmisega enam metsa ei tehtagi. See tähendab, et käsitsi tööd on sealgi palju vähemaks jäänud.

„Seega ei seisne metsa­töö ainult puude tundmises, vaid ka oskuses program­meerida ja arvutiga töötada. Peab üllatusega ütlema, et ka metsatöö on juba lausa teaduspõhiseks muutunud,” tunnistas Kolk.

Toimunud ilusa päeva eest tuleb Luua metsanduskooli rahvast südamest tänada. Seda enam, et tulid nad Lustivere kooli täiesti oma materjalidega ja enda kuludega. Kindlasti on nen­de läbi viidud päevast ka paljudele noortele tulevikus kasu.

0Shares