MAK loeb

MAALEHT (Maamajandus), Heiki Raudla:
Sellel kuul edastas põllumajan­dusministeerium kokkuvõtteid lõppenud maaelu arengukava (MAK 2007-2013) tulemus­test. Selgub, et MAKi toetuste abil investeeritakse põllumajanduse ja metsanduse konkurentsivõimesse 696 miljonit eurot; aastatel 2007-2013 on saanud põllumajanduses, toidu­tööstuses ja muus maaettevõtluses teoks 23 000 investeeringuprojekti ning mullu maksti maaelu arengu toetusi 162 miljoni euro ulatuses.

Väljapool põllumajandust: maa-ettevõtluse mitmekesistamisele ja elukvaliteedi parandamisele suuna­tud toetuste abiga on loodud maa­piirkondadesse ligi 860 töökohta.

Kohaliku elu edendamine: koha­likud tegevusgrupid on valinud LEADER-meetme kaudu rahasta­miseks enam kui 7000 projekti, mil­lest suurima osa on ellu viinud vaba-ühendused.

Ning last but not least, keskkond: keskkonnahoiule on määratud prae­guseks toetusi enam kui 334 miljoni euro ulatuses. Tulemused näitavad muu hulgas veereostuse riski vähe­nemist ning head mõju elurikkusele.

Terve hulk muljetavaldavaid arve. Usun, et MAK on tulnud kasuks nii inimestele kui loodusele, seda näita­vad numbrid ning seda on ka tunda ja näha.

“Kõik, mis on mõõdetav, ei pruugi olla tähtis, ja kõik, mis on tähtis, ei pruugi olla mõõdetav.” Seda ütles hiljuti MAKist ja põllumajandus­poliitikast rääkides põllumajandus­ministeeriumi asekantsler Toomas Kevvai. Mees, kes on pidanud läbi­rääkimisi Euroopa Liitu astumisel ja olnud mitme maaelu arengukava koostamise eestvedaja. Tema mõt­teid ja selgitusi maaelu ning põllu­majanduse toetamise kohta saate pikemalt lugeda ka käesolevast Maa­majandusest.

Olen temaga nõus, et teatud väär­tusi ei saa arvudega mõõta, näiteks kodusoojust. Samuti seda, milline on olnud MAKi ja LEADERi mõju Eesti maapiirkondade arengule ning inimeste omavahelistele suhetele. Vaevalt me seda MAKita kogeda saanuks.

0Shares