Männikärskad metsauuenduse olulisimad kahjurid

Ivar Sibul (Eesti Maaülikooli dotsent/ põllumajandusteaduste doktor), Äripäev (erileht)
Euroopa okaspuukultuuride kõige ohtlikumad kahjurid on männikärsakad, kes põhjustavad iga aasta miljoneid eurosid kahju.

Männikärsaka arvukus värskel raiesmikul võib Eestis ulatuda 100 000-150 000 isendi­ni hektari kohta, soojema kliimaga Lääne-Euroopas on kahjuri arvukus raiesmikul kordades kõrgem. Majandusanalüüsid on näidanud, et männikärsakatest põhjustatud kahju metsa­majandusele on väga oluline, näiteks Rootsis ulatub see aastas ca 15-30 miljoni euroni. Eu­roopas tervikuna küündib võimalik kahju ligi 140 miljoni euroni.

Ka Eesti riigi- ja erametsades on männikär­sakas kõige olulisem männi- ja kuuseistutuskultuuride kahjustaja. Arvestades, et Eestis is­tutatakse igal aastal raiesmikele kuni 18 mil­jonit okaspuutaime, millest veerand kuni kol­mandik hukkub männikärsakate kahjustuse tagajärjel, siis männikärsakate tekitatav potent­siaalne kahju täiendava istutusmaterjalija tööjõukulu näol kahjustatud kultuuride täienda­misel era- ja riigimetsades ulatub poole miljo­ni euroni aastas.

Kuidas vältida männikärsakat? Lihtsaim ja kindlaim viis männikärsakate eest puutaimi kaitsta on mitte istutada värskele okaspuu-raiestikule okaspuutaimi enne 2-3 aasta möö­dumist või – kui pinnaseolud lubavad – eelis­tada männi külvi istutusele, sest 1-2aastaseid külvikultuure männikärsakas tavaliselt ei kah­justa. Samuti tuleks rakendada õigeid metsamajanduslikke võtteid putuka sigimisvõima-luste vähendamiseks männikärsakale sobili­kes metsaosades.

Ülemäärase sigimise takistamiseks on esma­tähtis raiete otstarbekas planeerimine. Et män­nikärsakate arengutsükli keskmine pikkus on kaks aastat, ei tohiks värske okaspuuraiestikulähedale raiuda uut lanki enne kolme aas­tat. Võimalik on vältida putukate masspal­junemist ka raiesmikul sobivate sigimiskoh-tade vähendamisega: kändude koorimisega ning samuti toore metsamaterjali koristami­se ja peenemõõduliste raiejäätmete põletami­se või raiesmikule laiali laotamisega. Raiesmi­kul kuivavad need kiiresti. Unustada ei tohiks ka seda, et raiejäätmete ebakvaliteetselt riisu­mine koos mulla ja metsakõduga vallidesse te­kitab uusi sigimispaiku.

Üks kindlamaid võtteid on kahjurite kogu­mine ja hävitamine. Varem kaevati raiestikele rajatud kultuuride ümber vertikaalsete seinte­ga kitsad püüniskraavid, kuhu mardikad sisse kukkusid. Liivapinnases võib kasutada ka püü-nisauke. Välja on töötatud erinevaid püünisetüüpe, kuhu männikärsakad sisse meelitatak­se. Atraktiivainetena mõjuvad männikärsaka­le pineenide ja alkoholi segud. Tavaliselt tehak­se männikärsakale püünisesse meelitav atraktiivne kokteil vaigutärpentinist ja etanoolist, vahekorras 3:1. Männikärsakate püüdmiseks võib kasutada ka püüniskoori, mis asetatakse raiestikule ridadena niineosaga allapoole. Eri­ti sobilikud on värsked kuusekoored. Koore alla kogunenud männikärsakad võetakse iga 3-4 päeva tagant ära ning kuivanud kooretü-kid asendatakse uutega.

Taimede tüvekeste kaitsmiseks on loodud erinevaid tehismaterjalist kaitsevahendeid -plastist tüvekaitsetorbikuid, tehiskiust suk­ki või vatitaolisi mähiseid, mis seotakse üm­ber taime tüve. Kahjuks on need üsna kallid ja töömahukad.

Lihtsam ja odavam on taimi töödelda kee­miliste kaitsevahenditega. Arvutused on näida­nud, et iga-aastased otsesed kogukulud istutus­materjali töötlemiseks keemiliste insektitsiidi­dega, vältimaks taimede kahjustusi, on Eesti riigimetsades vaid kuni viis tuhat eurot aastas.

Mürk pole parim lahendus. Männikärsakate tõrjeks on aegade jooksul kasutatud erinevaid sünteetilisi insektitsiide. Kasutust leiavad veel tänapäevalgi sellised püretroidpreparaadid nagu Decis 2,5 EC, samuti Fastac 50 EC, Kestac 50 EC ja Sherpa 25 EC. Viimasel neljal aastal on taimede kaitsmiseks männikärsakate eest rii­gimetsades hakatud kasutama ka neonikotinodpreparaati Actara 25 WG. Kahjuks pole ka­sutatav insektitsiid osutunud seni piisavalt tõ­husaks, vältimaks männikärsaka kahjustusi metsakultuurides.

Ka ei teata veel kontakt- ja seedemürgina toi­miva tiametoksaami mõju männikärsaka loo­duslike vaenlaste nagu jooksiklaste ja parasitoidide elutegevusele ja käitumisele ning ko­gu biotoobi toiduahelale tervikuna. Senised teadusuuringud aga kinnitavad, et neonikotinoidide laialdasel kasutamisel on seniarvatust tõsisemad tagajärjed looduskeskkonna­le, sh inimesele.

Neonikotinoidid on väga püsivad pinna­ses ja pinnavees ning suure tõenäosusega ku­muleeruvad toiduahelas, mis viib salakavalalt keskkonna ulatusliku kahjustumiseni, mille tulemuseks on toksiline mõju elusloodusele ja võimalik pikemaajaline ja pöördumatu mõju inimese tervisele.

Juba praeguseks on leitud tugevaid seoseid mõnede neonikotinoidide ja vähkkasvajate va­hel ning nende suurt mõju inimese närvi- ja hormoonsüsteemile, samuti ka maksa ja neerutalitlusele. Hetkel seostatakse aga neoniko-tinoidide laialdast kasutamist põllumajandu­ses, eriti ristõieliste taimekultuuride kahjurite tõrjumisel, mesilasperede kadumise sündroo­mi samuti teiste tolmeldajate massilise suremuse üheks võimalikuks põhjuseks kogu maail­mas, sh ka Eestis.

Järjest suurenev keskkonna saastatus ning keemiliste putukamürkide keelustamine Eu­roopa riikide metsades sunnivad otsima vä-hemmürgiseid insektitsiide või hoopis uusi al­ternatiivseid tõrjevahendeid-meetodeid, asen­damaks senini kasutuses olevaid sünteetilisi pestitsiidide.

Üks võimalus metsauuendusega seotud pu­tukkahjurite tõrjeks ja nende põhjustatud kah­justuste vähendamiseks on okaspuuistikute töötlemine vahataoliste määretega, mis ei või­malda mardikatel koorest toituda, või loodus­like bioaktiivsete ühenditega, näiteks tööstus­likult toodetud biopestitsiididega, mis mas­keeriksid kahjurputuka eest loodusliku toidutaime lõhna või peletaksid nad hoopis taimest eemale.

Kaitsevahade ja biopreparaatide eeliseks sünteetiliste pestitsiidide ees on nende kiire lagunemine looduses, selektiivne toime pu-tukkahjuritele, suhteliselt väike või olematu keskkonna saastumise risk ning ohutus ini­mese tervisele.

Samuti ei kahjusta kindlale putukaliigile mõjuvad taimemürgid teiste liikide populat­sioone ning nende looduslikke omavahelisi ise­regulatsiooni süsteeme.

Ohtlikem on harilik männikärsakas

Männikärsakad kuuluvad mardikaliste seltsi ja kärsak-laste sugukonda. Männikär­sakad on levinud laialdaselt kogu põhjaparasvöötmes. Nad on kõvakestalised tumepruu­nide kehakatetega, kattetiiba-del hallide ja kollakaid tähne moodustavate soomustega, umbes ühe sentimeetri pikkused mardikad, kelle pea eesosa on välja venitatud pikaks tuge­vaks kärsakuks.

Eesti metsades võib kohata kolme liiki männikärsakaid: harilik männikärsakas, suur-männikärsakas ja väike-männikärsakas.

Eestis, sealhulgas Euroo­pas kõige levinum, arvukam ja ohtlikum noorte puukeste tüvekahjur on aga harilik män­nikärsakas.

Hariliku männikärsaka nukust või talvitumiskohast väljumine algab tavaliselt mai esimesel poolel. Meie kliimatingimustes toimub hoog­saim lendlus mai keskeltjuuni keskpaigani. Raiestikele meelitab männikärsakaid värske­test okaspuukändudest ja raiejäätmetest lenduvad atraktiiv­sed lõhnaained.

Enne munemist ning samu­ti lendluse ajal toimub mardi­katel küpsussööm 2-7aastaste okaspuutaimede tüvekestel ja okstel, kus näritakse laiku­dena koort.

Massilise esinemise korral kooritakse kogu okaspuutai-me tüveke juurtest kuni esi­meste oksteni paljaks.

Nõrgad kahjustuskohad võivad puukestel ajapikku kat­tuda vaigugaja armistuda. Sa­geli jäävad aga kahjustatud is­tikud kasvus kiratsema. Tuge­va vigastusega puukesed huk­kuvad juba samal suvel. Ar­vuka esinemise korral võivad männikärsakad hävitada ko­gu istutatud metsakultuuri täielikult.

Toidutaimena eelistab männikärsakas enamasti männi, aga ka kuuse, võima­lusel lehise, ebatsuuga jt okas­puude seemikuid või istikuid.

Haude rajab harilik män­nikärsakas meelsasti eelmisel talvel raiutud kuuse- või männikändude pindmistele, kuid

metsakõdu ja mullaga kaetud juurtele, aga ka metsakõduga kontaktis olevatele raiejäätmetele. Kõige sobilikumad on just värsketel ja kuivadel liivmuldadel, eriti pohla ja mustika metsakasvukohatüübi män­ni ning kuuse lageraiesmikel olevad toored kännud.

Kord viljastatud emasmar-dikas võib muneda 60-100 muna. Kahe kuni kolme nä­dala pärast kooruvad muna­dest tõugud, kes söövad esial­gu koore maltsaosas, hiljem aga tungivad järjest sügava­male puitu.

Tõukude sööm, mis kestab sügiseni, on metsamajanduslikult kahjutu või isegi kasulik, kuna see aitab kaasa kiirema­le raiejäätmete kõdunemisele.

Tõuk nukkub järgmise aas­ta suvel sügaval puidus asetse­vas puidukiududega vooder­datud ovaalses nukuhällis. Nukujärk kestab 2-3 nädalat, mille järel algab noormardikate väljumine.

Maapinnale roninud noorkärsakad asuvad kohe noorte­le okaspuutaimedele küpsus­söömale ning pärast seda siir­duvad talvituma metsakõdus-se. Männikärsaka ühe põlv­konna areng ehk periood mu­nast mardikani kestab Eestis harilikult kaks aastat.

Tasub teada

Kärsakat saab tõrjuda mitmeti

mitte istutada värskele okaspuuraiestikule okas-puutaimi enne 2-3 aastat

kahjurite kogumine ja hävitamine

puutüvede kaitsmine tehismaterjalist kaitsevahen­ditega

taimede istutuseelse tööt­lemine keemiliste kaitse­vahenditega

Ivar Sibul

Eesti Maaülikooli dotsent, põllumajandusteaduste doktor

0Shares