Metsa tootlikkust saab mitmekordistada

ÄRIPÄEV, erileht Metsamajandus, Olavi Udam (metsakonsulent):

Metsamaa viljakuse tõstmisega saab metsa kasvamist kiirendada ja metsa tootlikkust mitmekordistada.

Metsaomanikuks on saa­dud enamasti talumaa ta­gastamise käigus ning suu­rem osa sellest on tänaseks küps mets. Kiirem ülesanne on leida metsaosad, mille va­nus ja tervislik seisund on sel­line, et neid ei ole mõtet enam edasi kasvatada. Need tuleks raiudaja need osad, mida kannatab hoida, jätta kasva­ma, et saada tulu pikema perioodi jooksul.

Raiutud ala tuleks uuen­dada või lasta uueneda. Klas­sikaline metsauuendus mak­sab ligikaudu 1000-1100 eu­rot hektari kohta. See hõlmab maapinna ettevalmistust, tai­mede ostu, nende istutust ja metsa hooldust järgneval kol­mel aastal. Puuistikud on küll erineva hinnaga, kuid nen­de istutustiheduse teeb ku­lu hektari kohta enam-vähem võrdseks. Näiteks männitaimed maksavad vähem kui kuused, kuid neid istutatakse hektarile 3000-3500, kuuski aga 2000-2500 tükki.

Raiesmik tahab puhata

Noori taimi ei ole soovitatav istutada värskele raiesmikule samal aastal, vaid lasta maal paar-kolm aastat puhata. Nii saab ühtlasi hoiduda ohtli­kust kahjurist – männikär­sakast. Männikärsakas tu­leb värskele raiesmikule, kuid kaks aastat vana raiesmik ei ole talle enam sobiv elupaik ja noorte taimede istutamine on ohutu.

Kui taimed on istutatud, tuleks järgneval kolmel aas­tal teha istutusjärgset hool­dust. Istutusjärgne hooldus tähendab rõhuja lehtpuu­võsa niitmist, et need ei läm­mataks taimi. Esimesel aastal tuleb seda teha kaks korda, järgmistel piisab ühest kor­rast aastas.

Kui metsaomanikul on looduslikult tekkinud metsa­ga maatükk, siis tuleb tegele­da hooldusega, teha valgus­tus-ja hooldusraiet.

Suurim oht on torm ja ulu­kid. Metsaomaniku üks suu­remaid ohte on tormikahjus­tused. See rikub metsa kva­liteedi ja kättesaadavuse. Pä­rast tormi metsa kokkuostu­hinnad langevad.

Teine suur oht tuleneb ulukitest, kes kahjustavad peamiselt keskealiseid metsi ja metsanoorendikke. Nii võib kopratammist algu­se saanud üleujutus hävita­da terve metsa. Kui tormi vas­tu ei saa midagi teha, siis ulukikahjustusi on võimalik ära hoida või vähendada.

Mõtle maa viljakuse pea­le. Metsamaad ostes tasub sil­mas pidada maa boniteeti ehk viljakust. See näitab, kui palju maa suudab metsa kas­vatada. Kogenematu silmaga on seda tihti keeruline hin­nata, kuid metsa inventeerimisandmetes on maa boni­teet toodud ja metsamajandamise kava on enamasti kõi­gil metsaomanikel olemas.

I ja II boniteedis, ehk kõr­gema viljakusega metsamaal, tasub mõelda kultiveerimi­se peale. III, IV ja V bonitee­dis olev maa on mõistlik jät­ta looduslikule uuenemisele või aidata uuenemisele kaasa. Siin kehtib põhimõte väeta põldu, mis vilja kannab.

Tihtipeale on maa potent­siaalne boniteet kõrgem kui olemasolev ja maaparandus­like võtetega on metsamaa boniteeti võimalik suuren­dada kuni kolme klassi võr­ra. Eestis on põhiline metsa kasvu takistav tegur liigniiskus ja seda saab kraavide ra­jamisega või uuendamisega vähendad. See on suurem töö, mida metsaomanik üksi teha ei saa, koostöös naabritega on see aga tulutoov tegevus.

Lepikud on tihtipeale vil­jakal maal ja viitavad viljaka­le mullale. Sageli on tegemist endiste põldudega või karja­maadega. Põlised metsamaad on teistsuguse koosseisuga. See aga ei tähenda, et täna­se lepiku asemele ei võiks jul­gelt kuuski istutada. Kuusik (okaspuumets) toob ikka roh­kem sisse, kui lepik.

Metsaomanikul on metsa uuendamise kohustus, mis­tõttu võiks raie müügi tulust arvestada kohe maha met­sa uuendamise kulud. Metsa uuendamist toetatakse riikli­kult SA Erametsakeskus kau­du.

Stabiilne tulu

Maa tootmisvõime on see, mida metsa­maad ostes silmas peaks pidama. 20aastasest metsast hakkab juba otsast rahalist tulu saama. Kui kiiresti igal konkreetsel maal mets kasvab, sõltub maa boniteedist. Eesti metsade keskmine raievanus on ligikaudu 69 aastat. Okaspuumetsad võivad kaua püsida elujõuli­sed ja hea (rahalise) juurdekasvuga.

Metsakasvatuse üks suur eelis on selle sta­biilsus. Head palgimetsa saab alati müüa. Masuaastatel päästis mets palju põllumehi ja kodulaenu võtjaid.

Metsaomanikul on oma metsas tegutsemi­seks vabad käed, kitsendused tulevad uuendusraie tegemisel, kus tuleb arvestada met­sa vanust, küpsust ja diameetrit. Ka uuendusraielankide suurusele kehtivad seadusli­kud kitsendused. Metsamajandamiskava on metsaomanikule abiks ja selle täitmine on soovituslik, mitte kohustuslik.

Tasub teada

Kas peab metsa inventeerima?

Metsamaa suurus, millest alates kehtib inventeerimise nõue, ha

Praegu kehtiv seadus 2

Uus seadus 5

SA Erametsakeskus kom­penseerib metsaomanikele inventeerimist kuni 100%.

Vaata veebist

www.eramets.ee

www.erametsaliit.ee

leiad metsaühistute kontak­tid. Ühistud aitavad metsade eest igakülgselt hoolt kanda, sõltumata maaomaniku elu­kohast ja metsa asukohast.

0Shares