etsa uuenemine pärast tormi

POSTIMEES, erileht Maaelu Edendaja: Tugevad tormid on ühed peamised metsa kasvu häirivad faktorid Põhja-Euroopas ning kahjustada saanud metsa edasised arengustsenaariumid võivad olla väga erinevad.

Tormijärgselt mõjuta­vad metsa uuenemist mitmesugused tegu­rid, sealhulgas see, kuidas metsa hooldati enne tormikah-justust, kui tugev oli metsa räsi­nud torm ning samuti tormi käigus tekkinud mikroalad, kirjutab Ees­ti Maaülikooli doktorant Floortje Vodde oma järgmisel nädalal kaits­misele tulevas väitekirjas «Tormi-kahjustuste käigus tekkinud mikroalade dünaamika ja häiringujärgne puurinde uuenemine hemiboreaalses segametsas».

Floortje Vodde jälgis enda tea­dustöös metsa uuenemist kahes erinevas Eesti piirkonnas küpse­tes kuuse-lehtpuu segapuistutes, mis olid kannatada saanud 2001. ja 2002. aasta tugevate suvetormidega. Töö keskendus hariliku kuu­se (Picea abies (L.) Karst.), aru- ja sookase (Betula pendula Roth.; B. pubescens Ehrh.), sanglepa (Ainus glutinosa (L.) J. Gaertn.) ja hariliku pihlaka (Sorbus aucuparia L.) uuen­duse uurimisele.

Autor selgitab, et kui torm pais­kab puid pikali ja nende juurestik kerkib pinnasest üles, moodustu-vad juurerakkudest ja -mätastest ning suurte puude lamapuidust mikroalad. Kahes tormikahjustatud paigas läbi viidud kordusmõõtmised näitasid, et tugeva tormikah­justusega aladel on juureaukudes kõige levinumad uuenduspuuliigid aru- ja sookask ning juuremätas-tel on kõige levinum harilik kuusk.

Keskmise kahjustusastmega aladel levib juureaukudes enim sanglepp ning juuremätastel hari­lik pihlakas. Kõige liigirikkam oli metsauuendus samuti just keskmi­se kahjustusastmega aladel.

See, kuidas metsa majandati tormikahjustustele eelnenud pe­rioodil, mõjutab ka häiringujärgse koosluse arengut. Häiringujärg-selt koristatud ehk sanitaarraie lä­binud metsaaladel oli uuendus kõi­ge arvukam ning sanitaarraie suu­rendas valgusnõudlike puuliikide osakaalu metsas.

Enne tormikahjustusi läbi vii­dud harvendusraied ja tormiga ma­ha langenud lamapuidu jätmine häiringualale soosivad liikide uuen­dust vastavalt nende kohastumuslikele omadustele. Pikemas perspek­tiivis suurendab tormikahjustustega tekkinud mikroalade olemasolu puurinde liigirikkust, sest erineva­tel puuliikidel on erinev nõudlus mikroalade kasvutingimuste osas.

Allikas: Floortje Vodde väitekiri «Tormikahjustuste käigus tekkinud mikro­alade dünaamika ja häiringujärgne puu­rinde uuenemine hemiboreaalses sega­metsas».

0Shares