Metsale teeb kõige rohkem liiga peremehe ükskõiksus

ÕHTULEHT, Ille Grün-Ots:

Kui mõni omanik oma metsas hoolega puid langetab, räägib rahvas: no vaata ahnepäitsu, nüüd rüüstab metsa puhta ära! Tegelikult teevad metsale liiga hoopis omanikud, kes met­saga ei tegele.

Riigi Metsakeskuse (RMK) Vänd­ra metskonna metsaülem ja Ees­ti Erametsaliidu juhatuse liige Jaan Kägu tunnistab, et Eesti metsapilt on koolitatud metsame­he pilgule ilmselt hoopis teistsu­gune kui niisama metsas uitaja silmaga vaadates.

«Kui võrrelda metsa majanda­mise aktiivsust, siis majandatak­se riigimetsa ja ettevõtete oman­duses olevat metsa intensiivselt, suurem jagu eraisikute omandu­ses olevast metsast aga seisab enam-vähem puutumatuna nagu looduskaitseala,» teab Kägu. «Avalikkuselt saavad nahutada just metsa majandajad, eriti ette­võtted – kui juba puud kukuvad, küllap siis tehakse metsale liiga. Mina aga arvan, et metsale teeb liiga ükskõikne peremees.»

Seenelised vaatavad oma mätta otsast

Kägu sõnul majandusmetsad on­gi majandamiseks: «Oma kodu­kandi Pärnumaa metsade põhjal võin küll öelda, et täna toimeta­vad ettevõtted metsades igati vas­tutustundlikult. Olgu siis tegu Eesti või mõne rahvusvahelise et­tevõttega – töö käib ikka vasta­valt metsamajandamise kavale ja nii, et loodus oleks hoitud ning samas ka puidutulu saaks. Raie käigus jäetakse säilikpuid, istu­tatakse raiesmikule uus metsa­põlv, hooldatakse noorendikku, kuni lõpuks saabub lastelastel aeg pikaajalise töö vili, küps puit, metsast välja viia. Seejärel kor­dub metsaring uuesti.» Metsaülem teab, et seenelistele-marjulistele raielangid ha­rilikult eriti ei meeldi: kuidas siis nii, et minu seenekohta enam ei ole?! Ehk siis – asjasse süvene­des selgub, et protest metsa raiu­mise vastu on kantud rohkem isiklikust huvist.

«Metsavanal – loodusel – on sellest ükskõik, kas raiuda üks puu või terve hektar, ka raiesmik on ju metsakooslus, ehkki ilma suurte puudeta,» rahustab met­samees rahulolematuid. «Inime­ne oma raietega matkib tegeli­kult loodust. Metsapõleng on metsas samasugune sündmus nagu meie tehtud uuendusraie. Mõlemal juhul saab uus metsa­põlv tühjalt kohalt uuesti alusta­da. Targad mehed on öelnud: meie läänetaiga metsa saab hä­vitada ainult viljakat pinnast as­faldi ja betooniga kattes. Muidu tuleb kõikjale, mida inimene on maha jätnud, uuesti mets aseme­le.»

Samas – see mets, mis ise kas­vab, metsaomaniku majandus­likke huve ei rahulda. Selleks, et ka meie lapsed ja lapselapsed metsast tulu saaksid, on vaja metsa heaperemehelikult ma­jandada.

Lehtpuupadrik ei kasva kenaks kuusikuks

«Minu hinnangul jätab tänapäe­val soovida mitte ettevõtjatest omanike, vaid hoopis tavaliste väikeomanike suhtumine oma varasse,» nendib Jaan Kägu. «Eestis on väikesed metsaoman­did, paljud metsatükid lisaks veel kaasomandis ja saadud pä­randusena. Omanik ise elab ha­rilikult linnas ja tema huvi met­sa vastu piirdub vaid kiire tulu­ga. Pärast uuendusraiet jääb raiesmik looduse hooleks, met­samaal lastakse lihtsalt võsastuda ja järgmiseks 10-20 aastaks on omanik selle vastu huvi täies­ti kaotanud. Ettevõtted seevastu panustavad noore metsa hooldamisse, sest sellest sõltub metsa tervis ja ka tuleviku tulu.»

Kägu on veendunud, et väikemetsaomanik vajab koolitamist, et tema tegevused metsas olek­sid eesmärgipärased: «Kui mets on investeering, siis tuleks seal raie järel ka uue metsapõlve eest hoolt kanda. Omanik peab tead­vustama, et metsa tuleb uuendusraie järel 2-5 aasta jooksul kindlasti võsast puhastada, mui­du lehtpuupadrikust kuusikut kuidagi ei saa. Kui aga eesmärk ongi võsa, kus sitikatel hea krõ­bistada, siis võib metsa ka ise en­daga hakkama saama jätta. Tu­lule loota siis mõistagi ei mak­sa.»

Kägu pakub, et küllap mää­rab huvi metsa käekäigu vastu ka omandi suurus. «Praegu kuu­lub eraomanikule keskmiselt 10 ha metsa, arvestatavat sissetule­kut see ei too. Selleks, et peret toita, on vaja juba 300-400 hek­tarit. Ilmselt ongi tulevikus pa­ratamatu, et paljud väikesed metsatükid vahetavad omanik­ku ja metsa majandamisega te­gelevad need, kel selleks nii os­kused kui ka huvi,» ennustab metsaülem.

Samas ei saa Kägu meelest metsaomanikuks olemise juures vaadata üksnes majanduslikku poolt – on ju selge, et kui inime­sel on Eestis kinnisvara, siis ta nii lihtsalt siit ei lahku.

«Kui metsamaad ongi vähe, kuid selle käekäik on omaniku­le oluline, siis majandamisel saab nõu ja abi metsaühistust,» kinnitab Kägu ja märgib, et sa­geli on vaja heaks peremeheks olemiseks üksnes pisut ettevõt­likkust. Mitme töö puhul võib arvestada ka rahalise toetusega – sedagi võimalust võiks kasu­tada.

«Selleks, et metsaga side te­kiks, tasuks seda igal aastaajal vähemalt korra vaatamas käia,» paneb Jaan Kägu metsaomani­kele südamele

0Shares