Metsanduse hea tava lepe teatab ühiskonnale, et metsad on heades kätes

 ÄRIPÄEV (Tööstus), Hardi Tullus (Eesti Metsaseltsi president, Eesti Maaülikooli professor): Aprillikuisel metsanduse visioonikonverentsil all­kirjastasid Eestimaa pea­mised metsade kasvata­mise ning puidu varumise ja töötlemisega seotud organisatsioonid ja ettevõtete liidud metsade majandami­se hea tava kokkuleppe.

Allkirja andsid Riigimetsa Majanda­mise Keskus, Eesti Erametsaliit ning Eesti Metsa-ja Puidutööstuse Liit. Põhimõtete­ga nõustumist kinnitasid ka metsahariduse andjad: Eesti Maaülikool, Luua Metsanduskool ning Pärnumaa Kutsehariduskeskus. Kokkulepe on avatud ja võib loota, et esimesele kuuele liitub nii keskkonna-ja looduskaitsega tegelevaid organisatsioone kui ka teisi metsa ja puiduga seotud asutu­si ja ettevõtteid.

Eesti Metsaseltsi egiidi all koostatud do­kument pole mitte niivõrd detailne met­sas tegutsemise juhend, vaid pigem esime­ne samm metsandusega seotud põhimõte­te korrastamisel ning metsasektori osalis­te seisukohtade ühisosa leidmisel ja lahti­mõtestamisel.

On ju nii, et riigimetsi majandaval RMK-l on metsanduse hea tava kirja pan­dud ja tegutsemise aluseks võetud juba aastaid tagasi mitmekümneleheküljelise üksikasjaliku juhisena. Samas koon­dab näiteks erametsaliit erametsaomanike, kellest osa on metsanduse hea tava enese­le lahtimõtestamise alguses. Teised on aga juba paarkümmend aastat oma metsi jätkusuutlikult majandanud ja aabitsatõde­dega pole probleeme olnud. Ka igal metsa-ja puidutööstuse ettevõttel on oma spetsii­fika ja seetõttu erinev taust hea tava mõist­misel.

Kui arvestada, et kogu metsa-ja puidusektor annab tööd rohkem kui 30 000 ini­mesele ja erametsaomanike arv läheneb 100 000-le, siis on mõistetav, et metsandu­se hea tava fikseerimisel on üldistelt põ­himõtetelt üksikasjalikele arusaamadele pikk tee liikuda.

Ühelt poolt tundub metsanduse hea ta­va määratlemine lihtne. Mets ise kasvab aeglaselt ja ka metsandusega seotud põhi­mõtted muutuvad aeglaselt. Olulisel kohal on talumehe mõistus ja koolitatud met­sameeste teadmised. Eesti metsade pind­ala ja tagavara on pikka aega pidevalt kas­vanud ning praeguseks on jõutud põllu-ja metsamaa mõistliku tasakaaluni. Säilinud on metsade liigirikkus. Eesti metsandus on olnud viimasel poolsajandil jätkusuutlik ning looduskaitse ja metsanduse koos­töö hea.

Ent tekivad ka uued teemad ja ühiskon­na valupunktid, mida võib lahendada põ­himõtteliselt kahel viisil: seadustesse vii­davate karmide piirangute või uute ühiste käitumisreeglite omaksvõtmise kaudu.

Justuutestvajadustestlähtudes on hea tava leppesse lisatud põhimõte, et oma metsakinnistul tegutsev metsaomanik peab planeeritavast metsanduslikust tööst, näiteks lageraiest, informeerima ka oma naabreid. Kui mets on juuriidiliselt konk­reetse isiku oma, kuulub ta samas demo­kraatlikul maal ühiskonnale laiemalt ning lahendused peaksid tulema koostöös külakogukonna ja omavalitsusega. Eeltoodu kehtib ka metsateede korrashoiu kohta.

Metsanduse hea tava tunnustamine tä­hendab paremat metsade majandami­se selgitamist kodanikele. Oleme ju kõik omaks võtnud austava suhtumise vandes­se puudesse ja vanasse metsa, noort met­sa kipume aga lihtsalt võsaks kutsuma. Sa­mas on paratamatu, et kui tahame näha saja-aastaseid puid metsas või pargis ka sa­ja aasta pärast, tuleb need kasvama panna praegu. Noortesse puudesse tuleb suhtuda samasuguse armastuse ja mõistmisega na­gu igasse noorde ja tärkavasse elusse.

Ühe eesmärgina näevad metsanduse hea tava leppe koostajad vajadust vähen­dada metsaseaduse ja metsamajandamise eeskirja liigset koormatust detailsete pii­rangutega. Et kõik metsas tegutsejad – ala­tes puhkajast ja jahimehest ning lõpeta­des raiemehega – lähtuksid ühistest väär­tushinnangutest, hoiaksid kontakti kogu ühiskonnaga ning selgitaksid kõigile huvitatuile metsanduse olemust, et Eestimaa metsade rikkust kaitsta ja samas neid jätkusuutlikult majandada.

Metsanduse visioonikonverentsil vas­tu võetud hea tava lepe on eelkõige raam­leping ja seega esimene samm, millele pea­vad järgnema arutelud ja selgitused kõigi­le, kes metsade kaitse, kasvatamise ja ma­jandamisega seotud on. Samalaadse ühis­konda siduva leppe koostamisega tegele­vad ka Euroopa Liit ja ÜRO.
 

 

0Shares