Metsandusliku tarkuse kogumiseks on mitmeid võimalusi

EESTI PÄEVALEHT, Kristiina Viiron:
Metsaomanikel on üsna palju võimalusi enese harimiseks. Kui ambit­sioonid ei ole nii suured, et tasemeõppesse minna -siis pakuvad metsaühistud, aga ka meie õppe­asutused mitmeid met­sanduslikke kursusi, sh tasuta kursusi.

Tublid koolitajad läbi aegade on olnud metsaühistud, kes õpeta­vad oma liikmetele, aga ka teis­tele metsast huvitatutele kõike, mis metsamajandamisega seon­duv alates metsaistutamisest hooldusraieteni.

Hiiumaa metsaseltsi ja Eesti erametsaliidu juhatuse esimees Aira Toss räägib, et koolituste tee­mad pannakse paika koos ühistu juhtidega vastavalt liikmete ootustele.

„Oleme mitu aastat teinud noore metsa hooldamise kooli­tust, alati läheb maksukoolitus peale,” toob Toss näiteid Hiiumaa metsaseltsi koolituste teemadest. Märtsi lõpus on tulekul õppepäev „Metsataristute ehitamine ja kasutamine”.

Tossu sõnul võtab õppepäeva­dest osa tavaliselt 30-40 inimest, ühistusse kuulumist neilt ei nõuta. „Läbi koolituse ju liikmed meile tulevadki,” põhjendab ta. „Koolitus on hea võimalus metsa-ühistul näidata, millega ta tege­leb.

Metsaühistu rajas Soera talu-muuseumi juurde KIK-i toel ja Tiit Leito eestvedamisel ka talumetsa väliõppeklassi – istumiskohta­dega teabepaviljoni ning 700-meetrise õpperaja, kus saab infot kasvukohatüüpide, mul­dade, puuliikide jms metsaga seonduva kohta.

Toss märgib, et hiidlaste jaoks on kõige kohasem koolitusaeg suvi. Esiteks seetõttu, et siis on suvitajatest metsaomanikud saa­rel, teiseks sellepärast, et oma ala parimad oskajad, kes valmis ini­mesi koolitama, töötavad talvisel ajal välismaal. Mullu korraldas selts seitse rühmanõustamist.

HUVILISI JAGUB

Agar koolitaja on Tallinna metsa­omanike selts, kes ühendab pea­linlastest ja pealinna ümbruses elavaid metsaomanikke. Nende mets ise võib asuda aga vabalt Eestimaa teises nurgas.

Juhatuse liikme Aivar Pedas-puu sõnul toimuvad nende kor­raldatud õppepäevad keskelt­läbi kord kuus. Eelmisel nädalal näiteks oli jutuks metsaistuta-mise temaatika. „Saal oli rahvast täis, oma 40 inimest,” märkis Pedaspuu. Koolitusi korralda­takse nii loengutena kui ka prak­tiliste õppepäevadena, kus teooria ühendatakse praktikaga. „Talvel on teemaks raie, kevadel istutus, suvel valgustusraie,” loetleb Pedaspuu, et valdkond valitakse vastavalt sellele, mis töid metsas mingil ajajärgul teha saab. Lisaks sedagi, mis otse metsas tegutsemisse ei puutu, ent on metsamajandami­sega lahutamatult seotud, nagu maksude maksmise või toetuste taotlemise teema.

Järgmise koolituse teemaks on planeeritud puiduvirna mõõtmine ja harvendusraie, sh ohutud raie võtted.

Ka Tallinna metsaomanike selts ei ole koolitusel osalejatelt nõudnud liikmelisust. „Eile (vt kuupäeva) oli saalis kolm uut ini­mest, keda ma polnud enne näi­nud. Kuulutuste peale tulevad, abi on ikka vaja,” nendib Pedaspuu.

Ühistute korraldatud õppe­päevad on metsaomanikele tasuta.

Koolituste kalendri leiab lehe­küljelt www.eramets.ee ning kui kalendrit vaadata, siis lähiajal, 21. märtsil näiteks toimub õppepäev Viljandis teemal „Muljeid ja mõt­teid ning võrdlusi Austria metsa­majandusest konsulendi pilgu läbi”.

KOOLI ÕPPIMA

Luua metsanduskooli täiendus­koolituste juht Evelin Saarva sel­gitab, et Luua metsanduskoolis toimuvad täienduskoolitused jagunevad tasuta ja tasulisteks kursusteks. Esimesena märgi­tuid jagub praegu juuli lõpuni, siis saavad Euroopa Liidu käes­oleva toetusperioodi rahad otsa. Saarva sõnul on need olnud väga menukad ning kursu­sed täituvad kiiresti. Näiteks on väga menukas olnud palkmaja ehitamise kursus ning eesootav maikuine kursus on juba soovijaist tulvil.

Palkmaja ehitamise kursust pakutakse ka tasulise kursusena, samuti on tasuliste koolituste nimekirjas näiteks raied eritingi­mustes, raietöölise 3. taseme kutseeksamiks ettevalmistav koolitus, seda nii eesti kui ka vene keeles.

Nii tasuta kui ka tasulisi täien-duskoolitusi pakub ka Pärnumaa kutsehariduskeskuse Voltveti koolituskeskus, kus samuti paku­takse praegu tasulist raietöölise 3. taseme kutseeksamiks valmis­tumist. Tasuta hooldusraiete õppegrupp on kooli kodulehe­külje andmetel juba komplektee­ritud.

Alati on muidugi võimalik asuda õppima tasemeõppesse. Luua metsanduskoolis saab met­sandust õppida sessioonõppena, st et koolis tuleb käia mõnel päe­val kuus. Metsamasinajuhiks ja metsuriks saab õppida töökoha-põhiselt, st et koolis käiakse samuti mõnel päeval kuus, ent töökohapõhine õpe nõuab õppi­jalt varasemat töökogemust ja ettevõtet, kus teha praktikat. Õppimise eest õpilane maksma ei pea.

Omal käel tarkuse kogumiseks leiab küllaga materjali erametsakeskuse koduleheküljelt rubriigist „Kasulik ja huvitav”.

0Shares