Metsaomanikest võiksid saada energia tootjad. Võsa ahju!

ÄRIPÄEV, Kristina Traks:
Paljud metsaomanikud mur­ravad pead, mida peale ha­kata metsa raiumisel tekki­vate raiejäätmete ning vähe­väärtuslike metsadega, kust palki ei saa. Nüüd on metsandusringkondades ringlemas idee, et metsaomanikud võik­sid ühiselt moodustada selle pidevalt taastuva ressursi pa­rimaks ärakasutamiseks ener-giaühistud.

Hakkpuidu valmistamise näol on turg olemas nii võsa­le kui ka kõigele, mis puude raiumisest üle jääb – ehk ok­sad ja ladvad. Samas valmis­tab metsaomanikele endiselt peavalu, et see turg on oluliselt väiksem, kui metsade potent­siaal võimaldab ning on jaotu­nud üle Eesti ebaühtlaselt. Sar­naselt kraavipervede puhasta­misel saadud materjalile tu­leb ka raiejäätmed metsast ära koristada, kuid seni on nõud­lus nende järele ja seetõttu ka hind madal, koristustööd see­vastu aga kallid. Nii juhtubki, et väärtuslik taastuvenergee­tika tooraine jääb metsa alla vedelema.

Läänemaa metsaühistu te­gevjuht Mikk Link ütleb, et te­gemist on rakendamata puiduressursiga, mida peab hak­kama kindlasti kasutama, se­da enam, et see materjal moo­dustab lausa neljandiku met­sa mahust. “Kohtun iga päev metsaomanikega, kes tahavad oma metsa maha müüa. Jutu­ajamise käigus aga selgub, et tegemist on väheväärtusliku võsametsaga, millega nagu õieti teha polegi midagi,” rää­gib Link. “Täna on metsaoma­nikul pea võimatu mõne katla­majaga otselepingut teha, sest reeglina on ühe omaniku ko­gused liiga väikesed, kuid soo­jatootja ootab püsivat varusta­mist. Nii ongi metsaomanikud hakanud mõtlema selle peale, et aeg oleks seljad kokku pan­na, et teha otselepingud soojatarbijatega. Mida vähem on selles ahelas lülisid, seda tulu­sam on ettevõtmine.”

Link viitab mõnedes Euroo­pa Liidu riikides metsaoma­nike energiaühistutele maks­tavatele toetustele. “Idee järgi võiksid metsaomanikud kusa­gil väiksemas vallas ju algusest lõpuni ise sooja tootmisega te­geleda ning seda ise ka tarbija­tele müüa,” ütleb ta. “Seda mu­ret, et ressurss lõpeks, ei teki meil küll niipea.”

SA Erametsakeskus aren­dusnõunik Indrek Jakobson ütleb, et eesmärk on ärgitada metsaomanikke majanda­ma ka seni kasutamatajäänud metsi nagu üleseisnud hall-lepikud, haavikud jne. “Need on metsad, kust palki ei saa ja sel­lepärast pole omanikel mo­tivatsiooni nendega tegele­da. Samas energiatootmiseks oleks seda tüüpi metsad just sobilikud,” ütleb Jakobson.

Erametsakeskus plaanib alustada puiduenergeetika teemaliste koolitustega, mis on mõeldud just aktiivsema­tele metsaomanikele, konsulentidele ja metsaühistute juhtidele.

Puitu võiks Jakobsoni sõ­nul energia tootmisel senisest palju enam kasutada. “Meil on ressurssi palju rohkem, kui seda praegu kasutatakse ning tarbimine on ka ebaühtlane,” sõnab ta. Eestis on praegu üle 100 katlamaja, mis töötavad puiduhakkel, kuid Jakobsoni sõnul leidub veel küllalt katla­maju, mis võiksid sellele ener­giaallikale üle minna, kui sel­leks vaid õiged stiimulid te­kivad. Samuti näeb ta potent­siaali pelletitootmise mahu kasvuks, sest pelletid on hea ekspordiartikkel ning nende kogutoodangust läheb üle 90 protsendi müüki välismaale.

Tasub teada

Traditsioonidega kütteliik

Raiejäätmete kasutamine energia tootmiseks pole sugugi uus leiutis, vaid Rootsi eestvedamisel ha­kati neid kütteks kasuta­ma juba 1970ndate lõpust. Edaspidi on selle kütteliigi populaarsus vaid kasva­nud. Hakkpuit on keskkon­nasõbralik ja konkurent­sitult odavaim kütus. Sel­le kasutamisest võidavad nii energia tarbija kui ka metsa omanik.

0Shares