Metsaomaniku ökokonto ja metsakalmistud

MAALEHT (Metsaleht), Triin Suur/Priit Jõeäär:

Kuidas Saksamaa metsaomanikud metsa-toetusi kasutavad.

Proforest II projekti raames oli­me kolmenädalasel tööprakti­kal Saksamaal Bad Segebergis Schleswig-Holsteini liidumaa põllumajandus-kaubanduskoja metsaosakonnas. Selle asutuse (saksa keeles Landwirtschaftskammer, LWK) metsaosakond on ülesannete poolest väga sar­nane meie Erametsakeskusega.

Praktika eesmärk oli aru saa­da sealse piirkonna erametsan­duse toimimisest.

Siht on suurem metsapind

Schleswig-Holstein on Saksa­maa kõige põhjapoolsem liidu­maa. Selle pindala on ligi 16 000 km2, millest metsa 10%. Metsan­duse prioriteet on metsa juurde kasvatada. Seda püütakse teha looduslähedaselt ja jätkusuutli­kult, pidades silmas võimalikke kliimamuutusi. Istutatakse pea­miselt lehtpuid – pööki ja tam­me. Okaspuumetsad kujundatakse ümber segametsadeks.

Schleswig-Holsteinis saavad metsaomanikud toetust põllu­maa ja muu maa metsastami­seks ning okaspuumetsa üm­berkujundamiseks segamet-saks. Toetatakse ka metsateede korrastamist. Metsastamisel toe­tatakse nii seemnete kui taime­de ostmist, külvamist ja istuta­mist kui ka kultuuri hooldamist ja täiendamist. Toetuse suurus oleneb okaspuude osakaalust kultuuris. Mida vähem on okas­puid, seda suurem on toetus.

Erinevalt Eesti metsandus-toetustest pole liidumaa mää­ruses nimetatud toetuse mak­simaalseid suurusi. Taotlus esi­tatakse summadeta. Seejärel lä­heb LWK metsakonsulent kohapeale ja hindab, kui palju võiks konkreetsele alale taimi istutada või külvata, mis töid oleks vaja teha ja kui palju tööd maksma võiks minna. Nii selgub toetuse summa, mida ollakse nõus met­saomanikule maksma. Kui met­saomanik ka on summaga nõus, on tal töö tegemiseks üks aas­ta. Pärast seda vaatab konsulent tööd üle ja makstakse toetus.

Metsaühistutele makstakse toetust investeeringuteks (metsamasinate soetamine, laoplatsi­de rajamine), arendustegevuseks (logistika planeerimine, arengu­kavad) ja ühistu juhtimiseks (per­sonali- ja reisikulud, kontorisead-med, kindlustus, väljaõpe). Toe­tust saavad ühistud, mille liikme­te omandis on vähemalt 1000 ha metsa, ja kus puitu müüakse vä­hemalt 2 tm ühistuliikmete met­samaa hektari kohta. Neid tingi­musi suudavad täita vähem kui pooled liidumaa metsaühistutest. Ühistutega on samas liitunud um­bes 60% omanikest.

Erinevalt Eestist nõusta­vad Saksamaal metsaomanikke konsulendid, kes on LWK palgal. Igal konsulendil on oma kindel piirkond. Nõustamine on metsa­omanikule tasuta, aga kui konsulent teeb lisaks nõustamisele veel midagi, siis selle eest peab metsaomanik maksma. Lisaks LWK konsulentidele nõustavad metsaomanikke ka eranõustajad, kuid seda ei toetata.

Lisaks metsandustoetuste va­hendamisele ja omanike nõus­tamisele tegeleb LWK veel mit­me põneva teenuse korraldami­sega. Saksamaal on selline sea­dus, et kui näiteks ehitustege­vusega kusagil loodust kahjus­tatakse, tuleb mõnes teises ko­has see heastada. Et ka eraoma­nikud saaksid süsteemis osale­da, on loodud neile võimalus moodustada nn ökokonto. Ob­jektiks võib olla näiteks mõni tiik konnadele, soodne pesit-suspaik lindudele vms. Iga sel­line ala maksab teatud arv öko-punkte. Kui omanik on ala val­mis teinud, saab ta selle väärtu­ses ökopunktid maha müüa kel­lelegi, kes peab loodusele tekita­tud kahju heastama.

Teistlaadi kombed

Paljud metsaomanikud on leid­nud, et nad ei taha oma metsa majandada ja teenivad tulu hoo­pis sellega, et müüvad metsas matmiskohti. Sellisel juhul on kogu majandustegevus metsas keelatud. Inimene saab osta en­dale ühe koha ümber ühe puu, kus kokku on kaksteist kohta, või osta terve puu 99 aastaks. Koha hind on alates 300 eurost.

Praktika oli väga huvitav. Kindlasti saab võrdluseks väita, et Eesti erametsanduse toetus­te süsteem ja metsanduslik tugi­süsteem on heas seisus. Erinevu­si sakslaste süsteemiga loomuli­kult on, kuid need on ka põhjen­datavad. Eesti pindalast moo­dustab metsamaa ju 50%, met­sa majandatakse rohkem, toetu­si taotletakse rohkem jne.

Triin Suur

Priit Jõeäär

Erametsakeskuse töötajad

0Shares