Metsas kasuta biolagunevaid määrdeaineid. Nii säästad loodust

ÄRIPÄEV (erileht), Anna Murašina, ADDINOL Lube Oil OO tehnikadirektor:

Ammu on möödas ajad, mil rapsiõli baasil toodetud bio­loogiliselt kiiresti lagune­vaid määrdeaineid ja hüdroõlisid vaadeldi üksnes piira­tud kasutusalaga eritoodetena. Tänapäeval kasutatakse neid peaaegu kõikides tööstusvaldkondades. Olgu see hüdroõli, saeketiõli, vormiõli või eraldusõli, rapsist saab val­mistada väga palju erinevaid tooteid. Metsa- ja põllutöömasinates võib olla sageli et­tenähtud kasutada just biolagunevaid määrdeaineid.

Rapsiõli kasutatakse nii puhtal kujul (vastava jõudlu­se tagavad antud juhul manu­sed) kui ka sünteetiliste estri­te baasmaterjalina. Vaatamata sellele, et sünteetilised estrid ei ole toodetud biotoorainest, on need keskkonnasäästlikumad kui polüglükoolide baa­sil valmistatud tooted.

Vee ja pinnase kaitse, kah­ju likvideerimiskulude kokku­hoid, keskkonnasäästlik suh­tumine ressurssidesse, CO2 vä­hendamine, põllumajandus­liku toodangu arendamine ja kasutamine räägivad bio­loogiliselt kiiresti lagunevate määrdeainete kasuks.

Saksamaal tarbitakse igal aastal üle miljoni tonni määr-deaineid ja hüdroõlisid ning vaid umbes pool sellest ko­gusest utiliseeritakse. Üle 500 000 tonni satub avariide tagajärjel ja rikkis süsteemi­de tõttu kontrollimatult elu­keskkonda. Suuremate avarii­de puhul tuleb reostatud muld eemaldada. Piisab ühest liit­rist mineraalõlist, et reosta­da miljon liitrit põhjavett. See tõik räägib selgelt keskkonna­sõbraliku ja bioloogiliselt kii­resti laguneva tööstustooraine kasutamise poolt.

Praegu kasutatakse bio­loogiliselt kiiresti lagunevate hüdroõlide liigitamiseks vas­tavatesse ainegruppidesse rah­vusvaheliselt kehtivat standar­dit ISO 15380. See standard de­fineerib ka sünteetilisi HEPR-hüdroõlisid (Hydraulic Oil En­vironmental Polyalphaolefine and Related Products). Muu hulgas nõutakse neilt õlidelt täieliku biolagunevuse katse läbimist, mis vastab OECD 301 nõuetele või samaväärsetele normidele. See tähendab lühi­dalt seda, et 28 päeva jooksul laguneb vähemalt 70% ainest. Osade õlide puhul võib see ol­la isegi vähemalt 95%.

Rapsitoodete keskkonna­sõbralikkusel on suur tähtsus mobiilsete töömasinate ka­sutamisel, kuna nende rikkis süsteemid võivad põhjustada määrdeainete sattumist elu­keskkonda. Bioõlide kasuta­mine õigustab ennast ka ava­rii korral.

Vaata masinatootja kritee­riumeid. Puhtama looduse ni­mel on soovitatav metsaraie-masinates kasutada üksnes biolagunevaid määrdeaineid, kuna praktikas on õlilekkeid täielikult välistada äärmiselt raske. Ennekõike peavad õlid vastama masinatootjate sea­tud kriteeriumitele. Mis puu­dutab hüdroõlisid, siis on vä­ga oluline jälgida ka konk­reetseid kliima- ja ilmastiku-tingimusi, kus masin töötab. Soovitatav on kasutada kõrge viskoossusindeksiga hüdro-õlisid, kuna nad sõltuvad tem­peratuurist vähem ja neid on võimalik kasutada nii külmal kui ka kuumal ajal.

Saeketiõlisid pakuvad mit­med tootjad ja võrrelda on neid keeruline, kuid siiski on valikul oluline jälgida järg­miseid parameetreid: biolagunevus (mida suurem, seda pa­rem), tahkumistemperatuur (et oleks võimalik kasutada ka talvisel ajal) ning ka Bruggertesti näitajaid. Viimane näitab erinevate lisandite koguseid õlis, mis omakorda suurenda­vad määrdeõli kandevõimet. Keskkonnasõbraliku õli vali­kul on tähtis jälgida, et vastav õli täidaks biolagunevatele õli­dele kehtestatud kõrgeid nõu­deid, mille eesmärk on aidata hoida metsa puhtana ka pärast metsaraiet.

Keskkonna ja ressursside säästmine on üks tähtsamaid trende

Meelis Orgla, ADDINOL Lube Oil OÜ juhatuse liige:

Millises suunas liigub toote­arendus määrdeainete vald­konnas, kuivõrd seda määra­vad euroliidu järjest karmis­tuvad nõuded õlide keskkon­nasõbralikkusele?

Määrdeainete valdkond lii­gub koos mootoritootjatega järjest karmimate heitgaa­si emissiooni nõuetele vasta­va tehnoloogia suunas. Lisaks sellele jätkub tehnika kiire areng, mis mõjutab ka määrdeainet kui konstruktsioonielementi, kuna üha väiksemad määrdeõli kogused peavad pi­kema aja vältel täitma samu või isegi kõrgemaid nõudeid.

Uuemad seadmed on eel­mistest kompaktsemad, kuid samas võimsamad, mis esitab määrdeainetele järjest uusi väljakutseid. Pealegi muutub kõikides valdkondades järjest tähtsa­maks töötada ressursi- ja energiasäästlikult.
Üha tähtsamaks muutub ka määrdeainete pikk kasutu­siga. Kütuste tootmises hakka­vad tasapisi üha suuremat rolli mängima alternatiivid.

Määrdeained on olnud ka­sutusel juba enam kui 2000 aastat ning nad ei kao kuhu­gi ka 50 või isegi 100 aasta pä­rast. Neid läheb tarvis kõikjal, kus on vaja midagi liigutada, eraldada või kaitsta. Naftava­rude vähenemise ja õliturul valitseva olukorra tõttu muu­tub üha olulisemaks kasuta­da neid võimalikult efektiiv­selt ja kaua. Juba mõned aas­tad on märgata trendi süntee­tiliste õlide kasutamise suu­nas. Nendel õlidel on pikem kasutusiga, mõnikord on nad isegi eluaegsed, kuid neil on ka kõrgem hind. Ka sünteetili­sed tooted on loomulikult val­mistatud naftast, kuid ka siin kasutatakse üha rohkem taas­tuvaid tooraineid.

О Tasub teada

Kuidas hakata kasutama bioõli?

enne biolaguneva toote kasutamisele üleminekul tuleks kindlasti vältida se­gunemist eelnevalt kasuta­tud õliga. Vana mineraalõli peab täielikult välja laskma ja süsteemi loputama bioõliga kaks korda. jälgige bioõli tähistu­se puhul, et toode vastaks standardis ISO 15380 nime­tatud biolagunevusele või omaks pakendil ökomärgiseid. Nendega tohib toodet reklaamida ainult siis, kui on tõestatud selle bioloogi­line lagunevus.

0Shares