Metsateatist pole varsti enam vaja pikalt oodata

KOIT, Mati Määrits: Kuigi alanud aastast kehtib uus metsaseadus, tuleb met­saomanikel siiski veel ooda­ta juulikuud, mil vastuse metsateatise sobilikkuse kohta saab kohe.

Keskkonnaameti metsaosakonna juhataja Jaanus Kala selgitusel avaneb metsaomanikel võimalus saada vastus esitatud metsateatisele elektrooniliste kanalite kaudu 1. juulist.

«Niipea, kui süsteem on taotluse aktsepteerinud, võib asuda raiuma,» mär­kis ta. «Juhul, kui siiski te­kib mingi tõrge, jääb alati võimalus esitada teatis ka Keskkonnaametile – nii nagu seni,» lisas ta.

Taotluse esitamiseks pea­vad metsa inventeerimis-andmed olema riiklikus re­gistris avalikustatud 30 päeva. Nii nagu seni, võib kehtiva teatisega raiet te­ha 12 kuu vältel, kusjuures metsamaterjali koondada ja vedada võib ka hiljem.

Metsamajanduskava väiksemate kinnistute puhul ei nõuta

Uuendus-, harvendus- ja valikraie tegemiseks on jätkuvalt kohustuslikud kehtivad inventeerimis-andmed (metsamajandus­kava). Küll ei kehti see kin­nisasja suhtes, kus metsa pindala on väiksem kui kaks hektarit, füüsilisele isikule kuuluval kinnisas­jal aga viis hektarit. «Eks nüüd tuleb Keskkonna­ameti spetsialistil endal mets ära hinnata, kui nii­sugusel puhul taotlus esi­tatakse,» kostis Kala. Metsaosakonna juhataja loo­dab, et ka väiksemate kin­nistute omanikud tellivad siiski korralduskava, sest selle koostamist toetab riik jätkuvalt.

Omanik on kohustatud rakendama metsa uuenda­mise võtteid ulatuses, mis hiljemalt viis aastat pärast raiet või metsa hukkumist tagab metsa uuenemise. Erandiks on üksnes loo kasvukohatüüp, kus uuenemiseks/uuendamiseks antakse aega kümme aas­tat. Juhul, kui mets pole määratud ajal uuenenud, teeb Keskkonnaamet metsauuendusekspertiisi alu­sel omanikule ettekirjutu­se uuendamise võtete ra­kendamiseks. Omanikul on õigus taotleda tähtaja pikendamist (seda on tei­nud vaid RMK).

Kui seni oh lubatud va­likraiet teha vaid üksikute puude väljaraiumise teel, siis nüüd on lubatud ka väikehäilud, mille läbimõõt võib olla kuni pool puistu keskmisest kõrgusest.

Lageraie korral ei tohi raielank olla suurem kui seitse hektarit, välja arva­tud juhul, kui nimetatud raielank jääb ühe metsa-eraldise piiresse (siin on kasvukohast sõltuvalt ka mõned erandid). Enne raiesmiku uuenemist ei to­hi uut lageraiet teha raies­mikuga piirneval metsa-eraldisel, välja arvatud ju­hul, kui raiesmiku ja uue lageraielangi kogupindala ei ületa sätestatud lage­raielangi maksimaalset pindala.

Turberaiel ei tohi raie­langi pindala olla suurem kui kümme hektarit, välja arvatud juhul, kui see jääb ühe metsaeraldise piiresse.

Metsateatist ei pea enam ühes olema

Metsas toimetaval tööme­hel ei pea enam kaasas olema raieõigust tõenda­vat dokumenti ega metsateatise koopiat – piisab isikut tõendavast doku­mendist.

Veoseleht pole enam kohustuslik, kui vedu teostab metsamaterjali omanik ise ja tal on kaa­sas metsamaterjali valda­mise seaduslikkust tõen­davad dokumendid.

Allikas: Keskkonnaameti metsaosakond

0Shares