Põhjarannik: elektriliinide puhtana hoidmise eest peab keegi vastutama

PÕHJARANNIK: Järjekordne torm koos laiaulatuslike elektrikatkestustega on möödas ning enamik inime­si oma koju soojuse ja valguse tagasi saanud. Ent sellega seoses tekib ikkagi küsimus: kas jäämegi ilmastikuoludest tulenevaid elektrita jäämisi võtma kui paratamatust?

Suur osa elektririketest on seotud liinidele langevate puudega, mis murdudes liine rebi­vad ja poste murravad. Ministri määrusega on küll määratud elektriliinide kaitsevööndid, mi­da tuleb võsast ja puudest puhtana hoida, kuid see ei takista puude langemist neile.

Elektrilevi esindajad ütlevad, et midagi po­le teha – tegu on erametsadega ning eraomand on püha ja puutumatu. Kuid kerkib õigustatud küsimus, et miks üks omand on puutumatum kui teine, nii et see võib kahjustada teise va­ra. Kuidagi peaks ikkagi reguleerima ka met­sa- ja liiniomanike kohustusi ning vastutust nii, et ei saaks öelda, et tuhandete inimeste elekt­rita jäämises pole keegi süüdi.

Sest ka elektritarbijatel, kelle jaoks on ju vii­mastel aastatel elektrienergia ülekandetasud tõusnud väga suurte sammudega, peaks olema tunduvalt kasvanud ka õigus küsida kindlamat elektrivarustust. Sest lisaks ebamugavusele kaasnevad elektrikatkestustega paljude jaoks ka otsesed kulud. Alates generaatorisse vala­tud kütuse põletamisest, lõpetades toidu ja hoi­diste riknemisega külmikutes.

Kui puud aina kukuvad liinidele, vaatamata kaitsevööndite olemasolule, on järelikult mi­dagi valesti: tuleb kas laiendada kaitsevöön­deid, viia liinid sinna, kus ohtu pole, või muu­ta see oht minimaalseks ja liiga pikad puud maha võtta.

0Shares