Priit Kask: Järvselja metsad on seaduse “hallis tsoonis”

MAALEHT (Metsaleht), Viio Aitsam:

Järvselja õppe- ja katsemetskonna ainulaadne staatus on metsaülem Priit Kase sõnul eriti probleemiks, kui vajatakse investeeringutoetusi.

Kas olen õigesti aru saanud, et Järvselja metskond on unikaal­ne just oma järjepidevusega?

Jah, ajalugu on siin väga pikk. Õppe-katsemetskond loodi juba 1921. aastal, kui Tartu Üli­koolis hakati metsandust õpeta­ma. Professor Andres Mathiesen otsis baasi, kus tudengeid õpeta­da ja teadustööga tegelda, ning Järvselja sobis, kuna siin olid selleks eeldused olemas juba mõisaajast. Siin on olnud läbi ajaloo metsanduslik õppe- ja teadusbaas, kus muide alles veel ka professor Mathieseni aegseid katsealasid. Ainulaadne on see­gi, et hoones, kus praegu mets­konna kontor, oli metskond juba tsaariajal.

Mismoodi metsa majandate, kas metsamajanduskava on katsealadest lapiline?

Metsa pindala on 10 600 hek­tarit, sellest 4000 hektarit soo­ala, kus majandamist ei toimu. Ülejäänud 6500 hektarist met­samaast 2500 on kaitse all. Nii et majandusmetsa on meil 4000 hektarit ja sellega peame suut­ma ülal pidada baasi, sest ole­me täielikult isemajandavad.

Tegutseme maaülikooli loo­dud sihtasutusena, kusjuures eelarvelist suhet meil pole, maa rendime ülikoolilt sümboolse tasu eest. Katsealad on andme­baasis tähistatud ja tõepoolest on kaardil üle metskonna “täpikesi”, kus peame majandami­sest hoiduma. Välja arvatud ju­hud, mil teeme näiteks hooldus­raieid vms, mis vastava uurimis-kavaga kooskõlas. Igal katsealal on vastutaja, keegi teadlastest, kellega suhtleme.

Kas tudeng, kellel hea uurimis­teema, tuleb teie juurde ja lepib katsepaiga kokku?

Ei, ta pöördub õppejõu poole, kes tema teemat võiks juhendada. Need on siis tavaliselt baka­laureuse- või magistriastme lõ­putööd, mida teiste teadustöö­de seas on meil aastas neli-viis.

Aga peale selle pakume ka ise teemasid välja. Igal aastal on projektikonkurss ja sellest aas­tast anname välja uurimistööks ka Andres Mathieseni stipendiu­mi. Need tööd on kõik seotud just Järvselja metsakooslustega, siinse looduskaitsega ja muu sel­lisega.

Kas teadustööd toovad mets­konnale midagi sisse?

Hoopis vastupidi on. Järv­selja metsadega otseselt seotud teadustöid ka finantseerime ise. Tänavuseks taotlusvooruks oli raha 20 000 eurot, millest ra­hastame nelja uurimisprojekti.

Mis teemad need on?

Harvendusraiete eesmärgi selgitamine, haavasiku uuring, Järvselja lehisepuistute uuring ja siinse dendrofloora uuring. Taotluste esitajad on olnud metsateadlased, kelle uuringurühmas muidugi on ka tudengid.

Kestavad ka mõned jätkupro­jektid. Üks mitme aasta projekt on näiteks turberaietest, milleks on rajatud näidiskatseala.

Kui palju metskonnas tööta­jaid on?

Praegu 18 inimest, aga mõ­ned lisanduvad töövõtulepingu­tega, et veevärk oleks hoolda­tud jne. Metskonnal on ka oma taimla ja tegeleme veel puhke­majandusega.

Taimla on metsataimede kas­vatamiseks, kuid väga suur on ka aiandiosa. Kasumit see mets­konnale siiski ei too. Meie sisse­tulek tuleb 90% metsamajan­dusest ning muu hoonete ren­dist ja puhkemajanduslikust te­gevusest.

Kui suur on metskonna masi­napark?

Uuendusraiest 100% tellime riigihanke korras töö sisse. Hool­dusraiete, noorendike hooldu­se, metsahoolduse poolel tee­me kolmandiku kuni poole oma tööjõuga. On neli raiemeest, üks väljaveotraktor, käru.

Tehnikat oleks vaja kaasajastada, aga meie võimalused on paraku sellised, et saame inves­teerida aastas vaid üheks asjaks. Praegu on tähelepanu all teed ja taimlatehnika. Metsatehni­ka uuendamise võimalused on üsna kasinad.

Kas teil pole võimalusi saada tuge ELi fondidest?

Oleme palju püüdnud seda teha. Aga PRIA saadab Erametsakeskusesse ja keskus ütleb, et toetab ikkagi erametsaomanikke, kelle hulka meie ei klassifitseeru.

Veidi oleme saanud toetusi Keskkonnainvesteeringute Kes­kuse kaudu looduskaitse ja loodusõppe tarvis, näiteks õppera-ja jaoks. Oleme küsinud raha ka arboreetumi kordategemiseks, aga see pole seni õnnestunud.

Kuhu Järvselja mets õieti kuu­lub, kas statistika järgi olete rii­gimetsade hulgas?

Tegelikult jääme n-ö hallile alale. Siin kasvab ülikooli mets, aga ülikool riigiasutus ei ole. Samas pole tegu ka erametsa­ga, kuna ülikool ei ole eraasu­tus, vaid avalik-õiguslik. Näiteks metsaregistri andmebaasis pan­nakse meid lahtrisse “muu riigi-mets”. Kui valitsus kinnitab rii­gimetsale aasta arvestuslanki, siis kinnitatakse see ka Järvsel­ja metskonna jaoks.

Kuigi otseselt on erinevusi, järgime ise oma elu korraldades riigimetsas kehtivaid aluseid.

Kas analoog on Tihemetsa metskond?

Ei, Tihemetsa ja Luua kooli mets on haridusministeeriumi haldusalas, need on puhtalt rii­gimetsad. Järvselja sihtasutuse ja õppebaasina on pigem oma­ette nähtus, mis kahjuks posit­sioonil, kus ei saa ei erametsan­duse ega riigieelarvelisi toetusi. Natuke on maaülikool saanud kasutada riigieelarvelisi infra­struktuuri toetusi. Just praegu on tulemas riiklik ülikooli investee­ring uue kasvuhoone ehituseks – õieti on see metsataimede kas­vatamise labor, ja teine selline on kaasaegse ilmajaama ehitus.

Teised suuremad projektid, näiteks kliimauuringutega seo­tud SMEARi torn, on juba suurte konsortsiumide investeeringud (liitunud on kuus Eesti teadus­asutust), mis lähevad sihtasutu­sest mööda, kuigi on siinse maa peal. Teine selline suurem ette­võtmine on Eesti Maaülikooli ja Tartu Ülikooli eestvedamisel üks metsa niisutuse ja kliimauuringute katse.

Kas nende puhul rajatiste talu­mise tasu ei kohaldu?

Territooriumi poolest on need alad väikesed. Tasu me ei küsi, nende objektide olemas­olu metsa majandamist ju suurt ei mõjuta. Hoopis rohkem mõ­jutab meid looduskaitse. Ema-jõe-Suursoo maastikukaitseala muutus Peipsiveere looduskait­sealaks ja sellega seoses meie maad, kus varem oli piirangu-vöönd, muutusid nüüd sihtkaitsevööndi metsadeks, kus majan­dustegevus on keelatud – mingit kompensatsiooni me selle eest ei saa.

Ka Järvselja looduskaitse­ala suureneb kogu aeg. 90 aas­tat tagasi oli see ala 12 hektarit, nüüd 187 ja uuenemiskava järgi tuleb kaitsealust pinda veel juur­de, kusagil 300 hektarini.

Me oleme nõus, et Järvseljal on väga isepärane loodus, mida on vaja kaitsta, aga tahaksime, et meiega arvestataks rohkem – kuna oleme isemajandavad, muudab kaitsealuse pinna suu­rendamine meie majandamis-võimalusi aina väiksemaks.

Kuidas peaks asjad käima?

Leian, et meil peaks olema võimalus küsida toetusi näiteks PRIA maaelu arengukava metsameetmetest, olgu tehnika soe­tamiseks või metsateede korras­hoiuks. Meil on üsna palju keh­vas seisus teid, mis on avalikult kasutatavad ja sellist avalikku teenust võiks oma riik toetada. Tahaks, et vähemalt oleks ole­mas võimalus kuhugi pöörduda.

On olemas variandid, kuid praegu meie ei pääse neile ligi. Näiteks ka hoonete lammuta­mine. Siin tegutses ju nõukogu­de ajal suur metsamajand sada­konna töötajaga, nüüdseks on paljud hooned tühjalt seisma jäänud ja neid kõiki ei ole mõ­tet säilitada. Aga keskkonna­ministeerium on otsustatud, et lammutamist toetatakse vaid siis, kui tegu põllumajandus-või muu tootmishoonega. Meie soovid sinna alla ei mahu.

Kas Järvselja küla on metskon­naga seotud?

Jah. Kipub olema aga nii, et juhid kohapeal enam ei ela. Külas on registreeritud elanik­ke 50. Kümmekond aastat pole enam kauplust, söökla on vaid tudengitele, kool suleti 2011, kui oli alles veel kaks õpilast. Järvselja on muutunud üsna kõrvaliseks nurgaks.

Elu kaldub sinnapoole, nagu on uue kliimavaatlustorniga, et torn on metsas, kuid andmed liiguvad linna, kus inimesed. Teadlased-tudengid ei ole ka enam pikalt kohapeal nagu va­rem. Tudengitel on autod, mille­ga tullakse hommikul, et õhtuks linna tagasi sõita.

Mida selle kohta ütelda – kas olla rõõmus, et elu areneb, või kurvastada?

No tahaks ju ikka, et maaelu kestaks, et elu oleks igal pool. Olen päris kindel, et metsatea­dust ainult arvuti taga istudes teha ei saa. Aga tänapäeval on liikumised seotud ka kulude­ga, ja mitmed praktikumid, mis varem tehti Järvseljal, tehakse nüüd linnas või linna lähedal.

Minu meelest on olukord ik­kagi kurb, ehkki veel mitte loo­tusetu.

Taimlat virtuaalselt pidada ei saa, aga metskonda ehk saab?

Teatud kirjatöid saab muidugi kodus teha. Aga üldjuhul toimib meie metskond veel vanas klas­sikalises stiilis. Meil on alles kõik ametimehed, kes olemas klassi­kalises metskonnas (metsaülem, abimetsaülem, metsnik jt), ning ka töökorraldus käib pigem nii, et töömees toob arve metskonda laua peale, mitte ei saada seda arvutiga meie andmebaasidesse.

Veel üks põhjus Järvselja mets­konda toetada. Kuidagi tundub, et selline klassikaline struktuur võiks säilida kui omaette väär­tus…

Ma sellele vastu ei vaidle.

0Shares