Puidu hind läks langusesse

Mullu rekordkõrgusesse kerkinud metsahind soosis müüki ja aitas põuase suve järel rahaliselt kehva seisu jäänud metsaomanikest põllumeestel raske aja üle elada. Paraku on nüüdseks paberipuu nõudlus vähenenud, hind langemas ja sadamad ekspordivõimaluse ootel puitu täis, kirjutab Maa Elu.

„Praegu on turul nool allapoole,” tõdeb Erametsakeskuse juhatuse liige Jaanus Aun ja selgitab, et kiired muutused toimusid jaanuaris, kui mitu suurt paberipuu ostjat vähendas ostumahtu Eestist, eriti okaspuu osas. Praeguseks on paberipuu hinnad aastavahetusega võrreldes langenud 15 protsenti ja rohkemgi.

Osaühingu Grundar Puit metsamaakler Harry Järmut räägib, et kui mullu tõusid hinnad euroaja kõrgeimale tasemele, siis krooni ajal oli korra hind veelgi kallim. Tänavu on paberipuuks mineva okaspuu hind langenud 14–15 eurot tihumeetri kohta, aga muu sortiment püsib stabiilsena.

Miks hind muutub?

Saepalgi hind on tänu kohalikule saetööstusele püsinud suhteliselt ühtlane, liikudes vahel alla, siis jälle üles. Igast raiest tuleb osa puitu pisut kehvema paberipuu kvaliteediga ja kuna meil endal suurt tselluloositööstust pole, siis sõltuvad siinsed metsamüüjad Rootsi ja Soome turust.

Nii ongi vahepealse hinnatõusu taga osaliselt viimased pehmed talved, mil metsast oli raske puid kätte saada, kuid suurim paberipuu hinna mõjutaja on tselluloosi nõudlus maailmaturul. Just siit tuleb otsida hinna tõusu ja languse põhjust.

„Skandinaavia tehastel oli vahepeal puitu puudu ja Baltikum on nende jaoks justkui sahver,” seletab Aun. „Kui neil omal on puitu puudu, siis võtavad siit isegi väga kõrge hinnaga. Oma koduturult ostetakse madalama hinnaga.”

„Meie hinnad on Skandinaaviast kõvasti kallimad, seal pole kunagi paberipuu eest nii palju makstud kui meil,” sõnab Järmut.

Nii saabki meie metsamüüja puidu eest paremat hinda kui Soome metsaomanik, samas võetakse meilt paberipuud suures koguses vaid siis, kui maailmaturul on terav nõudlus ja igal juhul on vaja toota. „Niipea, kui nõudlus langeb, surutakse kohe ka meil hinda alla ja tarnevõimalused pannakse kinni,” nendib Aun.

Paberipuu lähebki meilt põhiliselt Rootsi ja Soome, vähem Norra ja Saksamaale.

Loe pikemalt Maa Elu veebist.

0Shares