Puujuurikatest meisterdatud kujud on ehe ökokunst

METSAMEES: Salla küla elanik Hando Kuntro ja Lääne-Virumaa juurtega pealinna kunstnik Piret Smagar valmistavad kännujuurikatest vahvaid kujusid, millest paari­kümmet kohtab Emumäe vaatetornini viiva tee serval ning mujalgi.

Üsna hiljuti panid nad ühe kohaliku mehe tellimu­sel tolle koduõue püsti uhke tarva, seni tehtud kujudest suurima.

Kännujuurikatest kujud näevad välja uskumatult tõe­truud. Hando esimene kuju, mille ta tegi üksinda, on Emumäel asuv suur kännuma-ja – Emu memm, millele umb­usklikud ei ennustanud pikemat iga kui ühe talve. Nüüdseks on onn kestnud üle kümne aasta, on vaid pealt veidi hõredamaks jäänud, sest aeg-ajalt leidub ik­ka neid, kes üritavad seinast küttematerjali välja sikutada.

Aasta tagasi aga sai projektirahade toel Emumäele püsti ligi paarkümmend juurikakuju, mis iseloomustavad Rakke val­la seltside, ühingute ja kollek­tiivide tegemisi. Salla jahiselt­si metsseakuju aga tuli sõna ot­seses mõttes ise kunstnike juurde. Just täpselt seapead meenutav känd vahtis juurika -hunnikust välja, kui Hando ja Piret käisid rabas materjali hankimas.

Kuna Rakke spordiklubi kõi­ge tähtsam üritus on jalgrattamaraton, said nad jalgratta, mil­le valmistamisel on snitti võetud Ukraina-nimelisest mudelist.

MTÜ Emumäe on aastaid korraldanud Emumäe jooksu, kust ei puudu ka kepikõndijate distants, sestap said nemad li­haselise kepikõndija, kes mee­nutab suuresti kohalikku keha­lise kasvatuse õpetajat.

Jäägid taaskasutusse

Hando räägib, et kuju val­mistamiseks paneb ta esmalt paika puust konstruktsiooni ja hakkab siis koos Piretiga selle­le kännujuurikaid külge sätti­ma. Juurikate kinnitamiseks, et kuju laiali vajuma ei kipuks, ku­lub ikka tublisti naelu ja kruvi­sid.

Puujuurikatest kujude val­mistamist nimetab Hando ökokunstiks. „Kännujuurikad on ju turbakaevandamise jääk,” põh­jendab ta. Ka konstruktsiooni jaoks materjali hankides ei lä­he Hando elusa puu kallale, vaid kasutab näiteks tormimur-du. Tarva sisse aga läks tema koduaia vana õunapuu.

Hando kiidab väga koostööd Piretiga. „Võime alustada loo­ma tegemist ka eri otstest ja saame keskel kokku, sest meie koostöö ja sõprus on nii hea,” rõõmustab ta ja märgib juurde, et jutuka inimesena meeldis talle varem pigem üksi tööd te­ha, aga nüüd enam mitte. Ku­na juurikakujude kuulsus levib, on Handol tööjärg ees.

Juurikatest meisterdamise juures on Hando ütlust mööda kõige köitvam see, et esialgu pole muud kui hunnik juuri­kaid, millest pärast tuleb vah­va asi välja. „See moment, kui kuju valmis saab, meeldib mul­le väga,” lausub Hando. Kristiina hanga

0Shares