Riigikogu toetusrühm arutab looduslike pühapaikade olukorda

Riigikogu looduslike pühapaikade toetusrühma juht Juku-Kalle Raid kutsus tänaseks, 29. jaanuariks kokku nõupidamise, kus arutatakse tegevuskava looduslike pühapaikade hävimise peatamiseks. Nõupidamisele on kutsutud looduslike pühapaikade rühm, Tartu Ülikooli looduslike pühapaikade keskus ning kutsutud on esindajad ka keskkonna-, kultuuri- ja siseministeeriumi esindajad. Kõne all on 2012. aasta looduslike pühapaikade arengukava kiire jätkamine ning rahastamine.

“Tingituna ajaloolisest taustast ning mälestiste iseloomust on ajalooliselt looduslikud pühapaigad Eesti üks kõige enam ohustatud mälestiste liik”, selgitab Raid. “Eeloleva kümnendi jooksul võib unustamise või inimtegevuse tõttu jäädavalt hävida kuni pool pühapaikadest.”

Pühapaikade päästmiseks on vajalikud kiired ja ulatuslikud uuringud, mille käigus koondatakse kogu varasem teave. Kohalike inimeste intervjueerimise abil selgitatakse aga välja nimetatud paikade asukohad maastikul.

Hetkel on täies mahus inventeeritud nelja-viie kihelkonna pühapaigad.

Eeluuringud on tehtud neljas kihelkonnas. Pühapaigad on aga täiesti kaardistamata sajakonnas kihelkonnas.

Riigipoolne toetus 2008-2012 pühapaikade arengukavale oli 270 847 eurot (15,86% kavandatud eelarvest). Võrdlusena oli 2013. aastal lõppenud kristlike pühakodade programmi toetus 9,23 miljonit eurot, ehk 34 korda suurem.

Kavandatud arengukava 2013-2020 näeb ette pühapaikade inventeerimise 70 kihelkonnas. Selle käigus on tõenäoline leida ja inventeerida kuni 4400 pühapaika ning otsesest hävimisohust on võimalik päästa ligikaudu 2000 pühapaika.

Raidi sõnul ohustab pühapaiku see, et riik erastab jätkuvalt ka kaitse all olevate pühapaikade kinnistuid. Näiteks müüdi 2010. aastal suur osa Rebala muinsuskaitsealal asuvast Maardu Hiiemetsast metsafirmale, tõi Raid näite.

Tema sõnul ei võimalda maamaksuseadus vabastada hiisi maamaksust, mistõttu võib pühapaikade majandamine kaasa tuua nende kahjustamise.

Raidi sõnul on vaja kehtestada muinsuskaitseseaduses pühapaikade kaitsmine.

Lisainfo: Juku-Kalle Raid, 58 15 9492

Riigikogu looduslike pühapaikade toetusrühm

Teate edastas:

Gunnar Paal

T: 631 6351, 51 90 2837

gunnar.paal@riigikogu.ee

Päringud: press@riigikogu.ee

0Shares