Saaremaa erametsaomanikud võiksid agaramalt metsa hooldamiseks toetust küsida

Saaremaa metsaomanikud on lorud hooldustoetuste küsijad, tõdeb ajaleht Meie Maa. Nimelt koorub maaülikooli majandus- ja sotsiaalinstituudi analüüsi põhjal välja, et Saaremaa erametsaomanikud on Eestis ühed passiivsemad metsahooldajad.

Lõppenud eelarveperioodil 2007-2013 sai metsa majandusliku väärtuse parandamiseks ja kahjustatud metsa taastamiseks (alameede 1.5.1) ning metsatulekahjude ennetamiseks (1.5.3) Saaremaal toetust vaid 53 met-saomanikku. Seda on küll natuke rohkem kui Hiiumaal (41) ja Läänemaal (34), kuid palju vähem kui Võru- (257) või Viljandimaal (254). 2014. aasta seisuga oli Eestis tervikuna toetus määratud 2314 metsaomanikule summas 16 miljonit eurot, millest oli välja makstud 12,1 mln eurot. Toetuse saajatest 70% olid füüsilised isikud, 16% olid FIE-d ja 14% juriidilised isikud. Maakondadest kõige suurema erametsamaa pindalaga Saaremaal küsiti toetust vaid 349 ha metsamaale, mis moodustab vaid 0,3% maakonna metsamaast. Analüüsist selgub ka, et Saaremaal läks toetus põhiliselt metsandusfirmadele ja küsitud summad oli päris kopsakad.

Metsa majandusliku väärtuse parandamise meetme eesmärk oli metsa tootmispotentsiaali ja tulukuse tõstmine, samuti ulukikahjustuste ja taimehaiguste ennetamine. Toetati näiteks hooldusraiete tegemist kuni 30 aasta vanustes puistutes, metsa väljaveotehnika ja käsitööriistade ostmist, ulukiaedade ehitamist , ulukite tõrjumist repellendiga jmt.

SA Erametsakeskus juhatuse liige Jaanus Aun ütles saarlaste väikesi toetusesummasid kommenteerides, et Saaremaa metsaressurss on kvaliteedilt kehvem ja tulukus praegu madalam, lisaks on eramaaüksused ka pindalaliselt küllalt väiksed ja killustunud, mistõttu omanikud ei pruugi juba pindala tõttu ei pööra sa sellele erilist tähelepanu. Siiski saab ka Saaremaa kehvemad metsad korda teha ja panna nad pikemas joones tulu tootma. Metsaomanikele tuleb rohkem selgitustööd teha, nii on erametsakeskus korraldanud teavituskampaaniaid ja saatnud metsaomanikele otsepostitusega kirju, kus räägitakse metsa kordategemise vajadusest ja toetustest sellele.

Loe lisa Meie Maa paberlehest

0Shares