Saaremaal võeti kahjurite peatamiseks maha 120 hektarit metsa

ERR UUDISED, Margus Muld:
Saaremaa männimetsi laastab juba mitmeid aastaid nõmme-võrgendivaablane, kelle vastu pole seni mingit muud tõhusat vahendit kui puidu päästmiseks kahjustatud metsade lageraie.

Saaremaa põhjarannikul on metsi kümnetel hektaritel kahjustanud nõmme-võrgendivaablane, kes sööb elujõus männil okkad, mille järel mõne aastaga kuivab puu ära, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Lageraied enam kui sajal hektaril ei ole tehtud raha saamise nimel, vaid paratamatusest, et veel päästa, mis päästa annab.

Saaremaa piirkondliku metsandusspetsialisti Urmas Lambuti sõnul võeti metsa maha suurusjärgus 120 hektarit ning enamasti oli tegemist kahjustatud vanemate puudega, mis ongi lageraie-ealised. Lageraie on tema kinnitusel ainuke võimalus, et materjal ei läheks kaduma ja omanik kahju ei kannataks.

Saaremaal on leitud kahjurite koldeid 800-hektarilisel maaalal, mida on oluliselt rohkem kui aasta tagasi.

Eesti maaülikooli dotsent Kaljo Voolma märkis, et eelmine aasta oli vaablasele väga hea lennuaasta ja kahjustused laienesid, ning see, et vaablase tekitatud kahjustused jätkuvad, on päris kindel.

“Praegu on mullas väga suur arv vaablase röövikuid, kes ootavad oma õiget aega. Sel aastal nad välja ei lennanud ja jäävad siia terveks suveks – võib-olla ka kaheks või kolmeks suveks – ja siis lendavad välja. Nad peavad paratamatult kuhugi munema ja ainult männile nad saavad seda teha. Siis saavad puud igal juhul kahjustatud,” selgitas Voolma.

Saaremaal korraldatud õppepäeval tutvustati ning näidati ka mandri metsaspetsialistide seda kahjurit, sest mandril selliseid kahjustusalasid õnneks veel pole.

Nende metsatukkade omanikud, kellel Saaremaal veel metsad alles, käivad ärevuses oma puid tihti kontrollimas, sest vaba tahte alusel nad omi metsi veel maha võtta ei tahaks.

“Praegu hoiaks veel, sest küttepuid on vaja teha ja palki on vaja ja lauamaterjali. Ta on ikkagi oma!” tõdes metsaomanik Heldi Volksepp.

0Shares