Sooja talve mõju küttepuude müügile saab näha suvel

POSTIMEES (erileht Maaelu Edendaja), Maarja Otsa:

Küttepuude müüjad tõdevad, et soe talv mõjutab nende müüginumbreid tuntavalt, kuid see ei pruugi avalduda kohe, sest enamjaolt varub kohalik tarbija oma küttepuud kevadel-suvel. Nõnda on praeguse sooja talve mõju võimalik kõige täpsemalt hinnata eeloleva suvise perioodi lõppedes.

Küttepuude müügi­ga tegeleva Rainer Eelsoo sõnul oste­takse kuivi kütte­puid tänavu väikesstes kogustes korra­ga ning suhteliselt harva. Võrreldes eelmiste talvedega on Eelsoo kin­nitusel küttepuude müük sel aas­tal langenud.

Janno Pärt Kasumetsa Küttekontorist ei julgenud täpseid müü­ginumbreid prognoosima hakata, kuna talv ei ole veel läbi, ent arvas, et kolmandiku võrra võib ostmine sel suvel väheneda.

Cade Group OÜ tegevdirekto­ri Denis Kalesniku sõnul on soojal talvel küttepuude müük küll väik­sem, kuid üleüldiselt ta siiski suurt vahet ei tunneta. «Tänu kalline­nud küttehindadele – elekter, gaas, diiselküte – hakkab järjest rohkem inimesi tarbima biokütust ehk siis küttepuid, saepurubriketti või puu-graanuleid. Seega ei märganud ma suurt vahet viimaste aastatega, ku­na inimesed oskavad raha lugeda ja seda populaarsem ning ökoloogili­sem on küte, mida meile annab loo­dus,» nentis Kalesnik.

Lisaks müüginumbrite mõnin­gasele langusele valmistab tänavu­ne soe talv lisamuret ka neile ette­võtetele, kes kuivatavad puid va­bas õhus. «Kuna tegeleme õhukui­vade küttepuudega, siis niiske talv aeglustab puude kuivamist,» mär­kis Rainer Eelsoo.

Paremas olukorras on küttepuu­de kuivatamiseks spetsiaalseid kui­vateid kasutavad firmad, sest kui­vatid võimaldavad hõlpsamalt pui­dus vajaliku niiskustaseme saavu­tada. Samuti on soojade ilmade tõt­tu Janno Pardi sõnul Eesti tarbijate seas ühe populaarsema küttepuu -lepa – lõikamine tänavu raskenda­tud, sest see kasvab enamasti mär­jematel aladel.

VARUMINE JA EELISTUSED

Millisel kujul ja kui suurtes kogus­tes tarbija küttepuid ostab, sõltub Rainer Eelsoo sõnul eelkõige sellest, kus ning kuidas on kliendil võima­lik puid hoida. Kui tal on võimalik tooreid puid ladustada, siis ostetak­se vajalik kogus puid järgnevaks pe­rioodiks valmis juba kevadel ja kuivatatakse ise. Kellel aga see võima­lus puudub – väikesed puukuurid või hoitakse puid keldris – ostab kuivi puid väiksemates kogustes. «Tavaliselt kaks kuni seitse ruumi või üks-kaks alust briketti,» rää­kis Eelsoo.

Janno Pärt tõdes, et kõige roh­kem ostetakse leppa, kuna see on teistega võrreldes odavam. Küsi­takse veel ka kaske ja haaba, kuid okaspuu müük on praktiliselt ole­matu.

Sama kinnitas Denis Kalesnik – kõik oleneb tarbija rahakotist, soodsamate küttepuude huvilised eelistavad valget leppa, kuid leidub ka neid, kellel on võimalik soetada kallimaid küttepuid, kaske ja mus­ta leppa. «Praegu pakume palju kui­vi saareküttepuid, sest need ei ole väga kallid ja neil on kõige suurem kütteväärtus,» lisas Kalesnik.

KÜTTEPUUDE OSTMINE

Küttepuude valimise juures tuleks kõigepealt teadvustada, milliseid puid vajatakse – kas näiteks jäme­damaid katlapuid või peenemaid pliidipuid. «Kindlasti on vaja teada puu pikkust ja kas soovitakse kuivi või tooreid puid,» ütles Janno Pärt.

Kuivade puude puhul on oluline mõista, kas puud tegelikult ka kuivad on. «Kui halud üksteise vastu lüüa – kuivadel on helisev kõla, aga niisketest kostab enam summuta­tud heli,» jagas üht lihtsat nippi De­nis Kalesnik. Muidugi on võima­lik niiskuse taset mõõta ka hügro-meetriga, mis ei maksa palju, kuid tänu seadmele saab kindel olla, et ostetakse kvaliteetset toodangut. «22 protsenti on kuivade halgude maksimaalne niiskuse tase,» nen­tis Kalesnik.

Rainer Eelsoo soovitab kasuta­da hoopis briketti, sest siis ei teki üldse küsimust, kas tegu on kuiva küttematerjaliga.

Kahe silma vahele ei tohiks jät­ta ka asjaolu, kuivõrd ligipääsetav on puude mahalaadimiskoht. Jan­no Pärt tõdes, et tihtipeale tellitak­se puud aia tagumisse nurka, kuhu isegi sõiduautoga ligi ei pääse. Ette­võtjad soovitasid kitsa tänava või hoovi puhul tellida lisaprobleemide vältimiseks väiksema sõidu­vahendiga vedaja.

Küttepuude pakkujad leidsid ühiselt, et viimasel ajal on turule tekkinud näiliselt odavate puude pakkujad, kes mõõdavad puid puisteruumina.

«Kindlasti tasuks enne uurida, kas puidu hind on arvestatud riita laotud ruumimeetrina või puisteruumina,» manitses Janno Pärt ja kirjeldas, et kui odavalt saadud puisteruumina mõõdetud puit riita laduda, siis tuleb tegelik hind märk­sa kõrgem kui näiliselt kallimatel pakkujatel.

Tarbijakaitseameti soovitused küttepuude ostmisel

■  Uuri müüja tausta nii internetist kui ka sõpradelt-tuttavatelt.

■  Kontrolli, kas müüja on era- või juriidiline isik. Eraisiku käest võib küll olla odavam osta, kuid tea, et eraisikutevahelisi vaidlusi lahendab vaid kohus.

■ Lepi enne ostu müüjaga kokku, kuidas puude mahtu ar­vestatakse (puud ei tule tavaliselt riidas, vaid puistena).

■  Fikseeri kirjalikult kõik tellimuse üksikasjad: puude ko­gus ja selle arvestamise põhimõtted, maksumus jne. Väldi tellimuse tegemist telefoni teel.

■  Kui ettevõte ei taha tellimust kirjalikult vormistada, siis on see ohu märk.

■  Ole ise kodus, kui puud tuuakse. Kui see pole võimalik, siis lepi kokku uus, sulle sobiv aeg.

■  Puud tuleks kohe üle vaadata ja vajadusel ka mõõta. Kui sulle tundub, et kõik pole nii, nagu oli kokku lepitud, siis teavita kauplejat sellest kohe.

■  Maksmisel küsi müüjalt ostu tõendav dokument. Tšeki alusel saad hiljem vajadusel kaebust esitada.

Allikas: Tarbijakaitseamet

0Shares