Soojatarbijad pääsevad esialgu hinnatõusust

VALGAMAALANE, Sirje Lemmik: Kuigi mõnigi maakonna soojatootja näeb vajadust hinda lähiajal tõsta, sellest sügisest maakonnas toasooja maksumuse tõusu peljata pole vaja.   Üks piirkond, kus soojatootja hinda tõsta tahaks, on Otepää. AS Otepää Veevärk soojamajanduse osakonna juhataja Toomas Maspanovi sõnul maksavad nende kaugkütte kliendid megavatt-tunni eest käibemaksuta 46,66 eurot. «Taoline hind on kehtinud juba mitu aastat.»
Kuna hind on püsinud stabiilselt madal, on ka investeeringute tegemine olnud tagasihoidlik. «Vaja on uuendada trasse ja katlamaja, tekitada juurde võimsust ja luua reserve,» rõhutas Maspanov.

Hinnatõusu taotlus jäi rahuldamata

Sel eesmärgil esitatigi eelmisel sügisel konkurentsiametile taotlus soojuse hinda tõsta, kuid amet taotlust ei rahuldanud.

Tänaseks on firma juhtkond otsustanud jätta selleks kütteperioodiks soojuse hinna endiseks, kuid taotleda investeeringuteks toetust ELi fondidest. «Sooviksime töödega alustada juba järgmisel suvel, selleks peame kiiremas korras tegema rahastustaotlused,» sõnas osakonna juht.

Küll olevat tema sõnul kindel, et järgmiseks kütteperioodiks minnakse üle kahetorulisele küttesüsteemile praeguse neljatorulise asemel. «See tagab soojakindluse ning vähendab soojakadusid.»

Tõrvas vahetus soojatootja

Tõrva soojamajandusega tegeleb juulist alates SW Energia OÜ, kes on nii trasside kui katlamaja omanik.

«Firma põhitegevusala on soojusenergia tootmine, jaotamine ja müük. Sellest tulenevalt oli huvi leida uus turg,» põhjendas juhatuse liige Heini Kunimägi huvi Tõrva soojamajanduse vastu. Preagu tegeldakse soojusvõrgu remondi ja ettevalmistamisega kütteperioodiks. Suuremad investeeringud on kavas teha järgnevatel aastatel.

SW Energia OÜ-l on sõlmitud ka lepingud tarnijatega. Soojusenergia megavatt-tunni piirhind on linnas käibemaksuta 55,48. Juhatuse liikme sõnul ei ole firmal plaanis konkurentsiametile taotlust hinna muutmiseks esitada ning sel kütteperioodil jääb see hind samaks.

AS Eraküte klienditeeninduse juhi Jelena Kunitsõna sõnul on soojuse hind Valgas kasutatava kütuse tõttu üks madalamaid Eestis. «Meie Pärna puiestee katlamaja põhikütus on hakkepuit, mis moodustab ligi 80% kasutatavast kütusest. Vaid külmadel talvekuudel tuleb põlevkiviõli osakaalu tõsta,» selgitas ta.

Kunitsõna arvates ei ole hakkepuidu hind nii kõrge ja ettearvamatu kui gaasi või õli oma. «Kui kütaksime ainult põlevkiviõliga, tuleks sooja eest maksta ligi poole rohkem.»

Viimati konkurentsiametiga kooskõlastatud ja septembrist kehtima hakanud soojuse piirhind on käibemaksuta 51,62 €/MWh ja see on kuus protsenti madalam sellest, mida valgalased tasusid mullu sügisel. Hinda sai Eraküte alla viia peamiselt põlevkiviõli hinna languse tõttu, mis sõltub maailmaturust.

Selja taga suured tööd

«Suvel tegelesime aktiivselt küttehooajaks valmistumisega, korrastades ning renoveerides nii tootmisseadmeid kui soojusvõrku,» ütles Kunitsõna. Üks suurematest töödest oli Pärna puiestee – Kesk tänava – Vee tänava 440meetrise amortiseerunud trassi vahetamine nüüdisaegse eelisoleeritud torustiku vastu.

«Tööd tekitasid küll ebamugavusi, kuid investeering tagab klientidele maksimaalse varustuskindluse eesseisval küttehooajal,» lisas klienditeeninduse juht, tänades ühtlasi inimesi mõistva suhtumise eest.

Tema sõnul soojust konkurentsiametis kinnitatud piirhinnast kallimalt müüa ei tohi. Küll saab ettevõte hinnavalemi komponentide odavnemisel müüa seda odavamalt. Näiteks müüski Eraküte eelmise aasta oktoobris, novembris, detsembris ja selle aasta jaanuaris Valgas soojust alla piirhinna.

Valla piires suured erinevused

Sangaste valla soojusettevõte OÜ Sanva tegeleb nii Keeni küla kui Sangaste aleviku kaugküttega. Keenis peab soojuse tarbija megavatt-tunni eest välja käima 50,01 eurot ja Sangaste elanik 35,79, lisandub käibemaks.

OÜ Sanva juhataja Rein Arengu sõnul on taolised hinnad kehtinud juba aastaid ja vajaksid muutmist.

«Kindlasti on lähitulevikus vaja hinda Sangaste ja Keeni osas ühtlustada,» ütles vallavanem Kaido Tamberg. Kuna aga taotluse esitamine ja kinnitamine hinnatõusuks võtab konkurentsiametis aega ning seda pole veel tegema hakatud, vähemalt sel aastal soojuse hinnamuutust ei tule.

Lahenduse on saanud ka Keeni küla soojaga varustamine. «Soojavõimsuse suurendamiseks on soetatud keskkonnainvesteeringute keskuse ja valla toel täisautomaatne katel, mis järgmisel nädalal kohale peaks jõudma,» ütles Rein Areng.

0Shares