Tänavune talv pole metsamehi hellitanud

Soe talv on pannud metsamehed raskesse seisu, sest metsatöödeks sobilikku aega oli väga vähe ning ka loodetud tulu on tegelikust väiksem, metsa- ja puidutööstuse liidu teatel siiski tooret veel jätkub ja nõudlust on.

Võrumaa metsaomanike liidu juhatuse liige Erki Sok kinnitas ERRi raadiouudistele, et tänavune talv pole metsamehi hellitanud, sest metsatöödeks sobilikku ilma on olnud napilt – terve möödunud aasta lõpp oli soe, jaanuaris tulnud külmalaine eeldas kiiret tegutsemist, kuid osutus kohatise liiga käreda pakasega jälle teistpidi riskantseks ajaks.

“Külmaga muutuvad masina metallosad hapraks, õlivoolikud, mis harvesteridel, väljavedajatel on, muutuvad hapraks, vanemad voolikud murduvad – kõik see toob kaasa metsatööle lisakulusid. Kes sai seda hetke kasutada, see sai, aga üldiselt on sellel talvehooajal ikkagi metsatöid tehtud väga vähe,” selgitas Sok.

Ta pidas eriti kurvaks nende metsameeste olukorda, kes on saanud puid küll metsas langetada ja laoplatsile ladustada, kuid ei saa neid nüüd pehmete teede tõttu enam turule viimiseks kätte.

“Kui läheb väga soojaks, siis on puidu hapuks minek väga kiire. Kasel hakkavad ju kevadel mahlad kõige varem jooksma ja kui on kasepakk või kasepaberipuu virnas, siis see materjal rikneb n-ö silmnähtavalt. Teine asi on see, et okaspuupalk, eriti mänd, läheb koore all siniseks. Ka see materjal pole enam täisväärtuslik,” rääkis Sok.

Ta tõdes, et praegu on veel aega ja metsamaterjal ei lähe veel hapuks. “Tegemist on ikkagi veel veebruari lõpuga ja saab ehk kasutada ära selliseid öökülmi nagu täna ööselgi oli,” lisas ta.

Erinevalt paljudest erametsaomanikest on riigimetsa majandamise keskus (RMK) Kagu regioon juhi Raivo Võlli sõnul oma talviste raieplaanide täitmisega seni graafikus.

Töödeks sobiliku kolme nädala jooksul on raiutud 650 tuhat tihumeetrit puitu, mida on umbes sama palju kui mullu.

“Öine temperatuur hoiab ka nii palju, et saame oma vaheladudesse ehk metsaladudesse veetud puidu ka kliendile tarnida,” sõnas Võll.

Eesti metsa- ja puidutööstuse liidu tegevjuht Ott Otsmann tõdes, et kuigi külma on olnud napilt, on selle lühikese ajaga jõutud siiski arvestatav kogus puitu metsast välja tuua ja esialgu pole toorme nappust näha.

“Eelmisel aastal sektori müügimahud ja ekspordimaht kasvas keskmiselt 10 protsenti. Kui käesolevat aastat mõelda, siis talv avaldab mõju, aga samas turgusid peetakse praegu pigem heaks. Nõudlus on olemas ja loodetavasti käesoleva aasta kasv võiks jääda samadesse piiridesse ehk umbes 10 protsendi juurde, sõltumata sellest, et talve teine pool kipub praegu käest ära minema,” selgitas Otsman.

Allikas: Piret Ehrenpreis, ERR Uudised

0Shares