Tasub reegleid muuta

Pilt puudub

“Probleemikas piir­konnas võiks kehtida erikord,” arvab Ida-Virumaa Iisaku metsaühistu juht Viktor Lehtse.

Viktor Lehtse, kes elab Iisaku külje all, räägib, et ka tema enda metsas elavad koprad. Ta jutus­tab, kuidas on kümmekonna aasta vältel jõudnud ära proovi­da pea kõik kopratõrjeviisid.

Tegu on metsakuivendu­se peakraaviga, millesse voo­lab hulk väiksemaid kraave, ja peakraav suubub lõpuks Alajõkke. “Kui peakraavis vesi üles pai­sutatud, upub terve süsteem,” räägib Lehtse. “Me alustasime sellest, et jahimehed püüdsid koprad siit välja. Aga kohe tu­lid uued asemele.” Kopaga lah­ti tõstetud tammi asemele ehi­tati ruttu uus ja ka Kaitseliiduga koostöös õhitud tamm asendati.

Viktor Lehtse katsetas ka toru panemist läbi kopratammi. “Võib-olla kusagil koprad seda ei avasta, aga siin küll panid nad kohe torul otsa kinni.”

Lõpuks on pere oma maa­del leidnud sobilikema viisi kobrastega kõrvuti elamiseks: Vik­tor Lehtse abikaasa Marika käib iga päev koeraga jalutamas ja va­jadusel (see sõltub aastaajast, il­mast, vete seisust jne) lõhub oma 2,5kilomeetrisel teekonnal kopratammi pealiskihti nii, et laseb vee voolama. Tamme on kokku viis.

“See on endale tervislik, koe­rale vajalik ja metsale kasulik ning samal ajal elavad koprad siin edasi,” lugesid Lehtsed oma abinõu plusse, kuid rõhutasid, et see on nii võimalik tänu selle­le, et nad ise sealsamas elavad. Omal igapäevasel teekonnal vaatab naine üle ka naabri kop-ratammid – naaber kohapeal ei ela, aga kui tema maa tamm vee üles paisutaks, poleks ka teiste tammide torkimisest kasu.

Igal pool sama meetod ei töö­ta. “Tean, et näiteks Kauksis on suured metsaosad kobraste tõt­tu hävinud ja koprad ise on ko­linud edasi, sest lõpuks muutub see keskkond ka neile endile ela­miskõlbmatuks,” räägib Lehtse. “Rikutud metsaga ei anna aga õieti midagi enam teha. Siin on veel see, et kopra rikutud metsa puhul metsaomanikud kahjusta­tud metsa taastamise toetust ei saa, öeldakse, et lõhkugu tam­mid ja kahjustust ei teki.”

Ta lisab, et toetus paraku ak­tiviseerib metsaomanikke, kuid ka kuivenduskraavide puhasta­mine võsast pole toetatud – just see tegevus on koprarohketes piirkondades aga tähtis. Ka see­tõttu, et siis pääsevad jahimehed või masinad tammidele ligi.

Lehtse toob paralleeli, et kop­raga on nagu põdragagi – lei­dub piirkondi, kus metsaoma­nikel pole põdraga muret ja tei­sal on probleemid väga suured. “Siin üle-eestilist Harju keskmist ei saa teha. Peaks olema nii, et seal, kus on suured probleemid, lahendatakse olukord omamoo­di. Näiteks võimaldatakse ker­gemini küttimisluba saada, aas­ta ringi jahti pidada jne.”

Ta usub, et aeg on seal, kus kopramuret võiks saada arutada paremini kui varem, kuna päe­vakorral on maaomanike ja jahi­meeste lepingud, mille sõlmimi­se tõttu ka jahimeeste tähelepa­nu kobrastele suurem on.

Iisaku ühistus on lepingute teemal kohe tulemas õppepäev.

Kopraprobleem

Maaomanike ettepanekuid

Pärnakate arvates tuleks teha järgmist:

■ Lihtsustada maaomanikele väikeulukijahi lubade väljaandmi­se korda.

■ Üle 10 ruutkilomeetri valgaladega veekogudel peaks riik täitma endale võetud kohustusi täies ulatuses.

■ Kui riik ei leia lisavahendeid kopratammide likvideerimiseks, tuleks kasutada selleks maaparandustoetust.

■ Muuta ranna ja kaldakaitse seadust, lubades raiuda kaldad lagedaks.

■ Doteerida jahimeeste koprajahti.

■ Doteerida n-ö kopratoodete valmistamist.

Pluss Ida-Virumaal kuuldu.

■ Probleemikate kopraalade puhuks oleks vaja erilahendusi ja -meetmeid, mis aitaks maaomanikel kobrastega paremini toime tulla.

■ Probleemikatel aladel tasuks lubada koprajahti aasta ringi.

■ Piirkonnad, kus ühe maaparandussüsteemiga on seotud paljud maaomanikud, vajaks head ideed, kuidas korraldada seal ühtset tõhusat tegevust.

■ Maaomanikud, kellel on õigus omal maal korraldada väi-keulukijahti, sealhulgas koprajahti, vajaks selleks vähemalt juhendeid.

Allikas: kohtumised metsaomanikega

Allikas: Maaleht (Metsaleht)         

0Shares