Uus jahiseadus võidakse vastu võtta jaanipäevaks

KOIT, Raivo Sihver: Reedel, 15. märtsil Põlvamaad külastanud keskkonnaminister KEIT PENTUS-ROSI-MANNUS vastas maakonnalehe küsimustele. Need käsitlesid uut jahiseadust ja jäätme­majandust.
Keit Pentus-Rosimannuse sõnul on valitsus jahisea­duse eenõu Riigikogule üle andnud ning esimene luge­mine on juba toimunud. Praegu lihvitakse mõnin­gaid nüansse, kuid põhi­mõttelisi muudatusi pole Riigikogu keskkonnakomisjon pidanud vajalikuks sisse viia.

Kui kõik läheb plaaniko­haselt, siis võiks uus jahiseadus jaanipäevaks vastu võetud saada.

Kas on alust meedias kõ­lanud väidetel, justkui eelistaks uus jahiseadus välismaal elavaid suurmaaomanikke?

See on selgelt äärmuslik ja tõele mitte vastav väide ning seda saab esitada see, kes pole uut jahiseadust lu­genud. Seadus on tehtud koos nii siinsete maa- ja metsaomanike kui ka jahi­meeste esindajatega. Koos on seda seadust paragrahv paragrahvi haaval kirjuta­tud. Muidugi on mõlemad pooled pidanud tegema järeleandmisi, aga praeguses versioonis on see tasa­kaal päris hästi paigas.

Kuidas ulukikahjude hüvitamine uues seadu­ses reguleeritud on?

Seaduse läbiv mõte on, et maaomanik ja jahimees pea­vad omavahel jahipidamise tingimustes kokku leppima. Kui tegu on maaomanikuga, kelle maa peal jahimees jahti pidamas käib, siis on elementaarne, et maaoma­nik ka sellest teab.

Maaomanikul ja jahi­mehel tuleks läbi rääkida, kuidas kahjude kompen­seerimine toimuma hak­kab. Eesmärk on ikkagi see, et kahjusid ei tekiks või et need oleksid mini­maalsed.

Kui põllumehel on jahi­piirkonnas põld, siis annab ta eelnevalt jahiseltsile teada, kus tema põld täp­selt asub, et oleks jahi­meestel võimalik just ni­melt selle põllu ümbruses kahjusid ennetada. Samamoodi tuleb toimida metsa-noorendikega. Kui on ikka­gi teada, et omanik on värske noorendiku kasva­ma pannud, siis annab ta sellest ka jahiseltsile teada.

Kui kahjusid saab ära hoida, siis on see lõpuks ka jahiseltsi huvi, et ta ei peaks pärast neid kompen­seerima hakkama.

Kes hüvitab kiskjate te­kitatud kahju?

Kui me räägime hundist, kellest viimasel ajal kõige rohkem juttu on olnud, siis hundi tekitatud kahju kompenseerimine on puh­talt riigi kanda.

Kuidas nende jahipiir­kondade moodustami­sega on?

Uus eelnõu sätestab, et kui 51% jahipiirkonnaterritooriumist ja 51% kinnis­tutest esitab jahindusnõu­kogule taotluse piirkonna kasutaja väljavahetami­seks, siis seda ka tehakse. Lõpuks on nii jahimeeste kui maaomanike huvides, et omavahelised suhted oleksid normaalsed ja prob­leeme õnnestuks kokkule­pete kaudu ära hoida. Võib öelda, et enamikus piirkon­dades see ka nii on ning suuri probleeme pole.

0Shares