Uus regionaalarengu strateegia: Põhja-Eestis infoteenused ja ehitusmaterjalide tootmine

HARJU ELU:
Valitsus kinnitas oma viimasel istungil Eesti regio­naalarengu strateegia aas­tani 2020 ja selle lähiaasta­te rakendusplaani.

Uus strateegia süveneb senisest enam Eesti erinevate piirkondade eripärade kasutamisele regio­naalarengus ning seab esiplaanile töökohtade loomisele kaasa aita­mise.

“Eesti riik ei saa ei rahaliselt ega moraalselt endale lubada, et erinevate piirkondade areng kui­dagi lihtsalt juhtuks. Regionaal­arengu strateegia on selge näge­mus ja plaan, kuidas arengut suunata ja vajadusel ergutada,” ütles regionaalminister Siim Kiis-ler.

Strateegias on kõige olulise­mana välja toodud ettevõtluse, töökohtade ja tööjõu arendamise vajadus väljaspool suuremaid linnapiirkondi. “Just sobilike ja hästi makstud töökohtade puu­dumine on see, mis paneb ini­mesi kolima. See paneb justkui lumepalli veerema ja teeb ka jääjatel elu keerulisemaks,” selgi­tas Kiisler töökohtade rolli re­gionaalarengus.

Samuti tuuakse strateegias esile maakonnakeskuste senisest suurem roll kogu piirkonna töö­kohtade ja teenuste tagajana, et tasakaalustada Tallinna ja Tartu tugevat tõmbejõudu. Lisaks töö­kohtade arendamisele keskendu­takse strateegias senisest rohkem keskuste ja tagamaa paremale ühendamisele.

Erinevalt varasematest stra­teegiatest on selles Eesti tingli­kult jaotatud neljaks suuremaks regiooniks, mille arendamisel lähtutakse selle piirkonna juba välja kujunenud eripäradest ja tugevustest. Nii seatakse Lõuna-Eestis fookusesse metsandus- ja puidutöötlemine, meditsiin ning sordiaretus; Lääne-Eestis tervis-edendus, merendus ja ökoturism; Ida-Virumaal põlevkivienergee­tika, keemiatööstuse arendamine ja logistika; Põhja-Eestis aga finants- ja infoteenuste arenda­mine ning ehitusmaterjalide tootmine. Ka suuremate maakon­nakeskuste ja nende tagamaa arendamisel lähtutakse samast loogikast.

Uues regionaalarengu stra­teegiast juhinduvad kõik minis­teeriumid pikaajaliste plaanide tegemisel ning see on üheks euroraha kasutuselevõtu aluseks järgmistel aastatel.

Uue strateegia koostamine algas 2012. aastal ning selle koostamisse oli kaasatud lai ring erinevate valdkondade eksperte, asutusi ja organisatsioone. (HE)

0Shares