Uutmoodi võimalus saada metsadeomanikuks

ÕHTULEHT (erileht), Ia Mihkels:
Uus viis metsaomanikuks saada ei eelda, et tuleks ostusooviga mööda Eestit ringi sõita ja pakkumisel olevate metsatükkide vahel valida. Teha pole vaja muud, kui saada tulundusühistu Eesti Ühismets liikmeks.

Metsa edukaks majandamiseks on, teadagi, vaja teadmisi ja osku­si. Tulundusühistu kaudu metsa­omanikuks saades pole isegi see vajalik, tähtis on soov üheskoos Eesti metsa hoida, sellesse inves­teerida – ja panna nii oma raha stabiilset tulu teenima, ütleb Põl­va metsaomanike seltsi tegevjuht Tarmo Lees (pildil).

Aitab kasvatada omanikutunnet

Tulundusühistu Eesti Ühismets on puhtalt Leesi idee. «Kui hästi kaugelt alustada, siis kõik sai al­guse sellest, et käisin Tartus ühis­tegevuse konverentsil. Seal jäi kõ­lama mõte: ühistegevusest küll räägitakse palju, aga tegusid po­le. See hakkas kuidagi kripelda­ma. Reedel tulin konverentsilt, laupäeva õhtul käisin saunas – ja kui pühapäeva hommikul ärka­sin, oli idee peas selge.»

Pärast nädalavahetust katse­tas Lees mõtet tööl kolleegide peal ja siis algas tulevase ühistu põhikirjaga töö, mis kestis ligi aasta. Kaasati juriste, metsandus­erialade praktikuid, finantsinspektsiooni töötajaid ja teisi spet­sialiste. Asi oli kõigile uus, aga küllap just seepärast oli algusest peale kõigile enesestmõistetav, et põhikirjas ei saa ühtki pisiasja tä­helepanuta jätta.

Miks just mets? «Eks see ole mulle südamelähedane vald­kond,» ütleb Lees. «Aga kuidagi otsapidi sai selle omanikuteema juures mõeldud ka noorema põlvkonna peale. Mu omad lap­sed on siin päris tublisti metsa is­tutanud, puud viskavad aga pik­kust ja nüüd, kui lapsed vahel ko­ju juhtuvad, on neil esimene asi: oi, kui suureks meie mets on kas­vanud! Neile läheb see korda ja seda on hea vaadata.»

Ühismets kui investeerimisettevõte

Lees nendib, et pole ju saladus: eraisikute hoiuseid on meie pan­kades rohkem kui viie miljardi euro jagu, osa tähtajalise hoiuse­na, osa tavakontol – ja selle raha omanikud ei teeni oma hoiustelt sama hästi mitte midagi.

Ka pole suuremal osal jaksu ega huvi soetada endale aktsiaportfelle ja investeerida kõik­võimalikesse fondidesse, mille puhul inimesele endale jääb pa­hatihti üsna ähmaseks, mis täp­selt tema rahaga toimuma hak­kab.

«Mets pole mingi virtuaalvara – see on reaalselt olemas, sin­na võid minna millal iganes,» üt­leb Lees. «Ja kes siis veel, kui mit­te me ise peaks mõtlema sellele, kuidas hoida ja hooldada Eesti metsa? Kes siis veel, kui mitte me ise peaks olema selle metsa oma­nikud? Miks ei peaks meie maa kuuluma meile endile?»

Leesi sõnul tuleks ühismetsa võtta kui investeerimisettevõtet, mille liikmed saavad tulu ühisest metsaomandist. Ühistu ostab metsamaad ja majandab seda hooldab, uuendab ja vajadusel teeb raiet. Tootluse tagab eelkõi­ge puidu juurdekasv.

«Mets on madala riskiga in­vesteering, mis tasub end pikema aja jooksul,» kinnitab Lees.

«Mets kasvab pidevalt, seega kas­vab pidevalt ka selle väärtus. Mingid riskid muidugi on, me ei saa ju ette teada, mis maksab puit 30 aasta pärast, milliseid liike ta­sub tulevikule mõeldes kasvata­da – aga selge on ka see, et puitu on vaja alati, nii ehitusmaterjaliks kui energiaks.»

TÜ Eesti Ühismets

Pakub Eesti inimestele ja organisatsioonidele võimalust olla üheskoos Eesti metsa omanik ja saada selle majandamisest tulu. Tulundus­ühistu ostab hea potentsiaaliga metsamaid, mis annavad ühistu liikmetele aruka majanda­mise korral pikaaegset tulu. Vastavalt tulun­dusühistu põhikirjale maksavad ühistu liikmed 250 euro suurust osamaksu, neilgi on võima­lus teha metsamaade ostmiseks ja majanda­mise rahastamiseks sissemakseid metsakapi­tali. Tulu – kui omanikud otsustavad seda jagada – saavad nad vastavalt metsakapitali tehtud sissemaksete suurusele.

Kellel on huvi Eesti Ühismetsa liikmeks as­tuda, saab meiliaadressile info@uhistumets.ee kirja saates lähemat teavet liikmeks kandidee­rimise kohta ja vastused kõigile tekkinud küsi­mustele.

0Shares