Valgamaa talunikud naasid mitme tunnustusega

Pilt puudub

 VALGAMAALANE, Sirje Lemmik: Nädalavahetusel kogunesid põllumehed üle Eesti talupäevadele Jänedale, et tehnikat ja tõuloomi uudistada ning omakeskis parimad välja selgitada. Valgamaa talunikud naasid mitme tunnustusega.
Taheva valla Punda talu staažikat peremeest Uno Teemäge tunnustas žürii taluelu edendamise ja elutöö eest.

Karula valla Mooratsi OÜ peremees Mehis Visnapuu leidis äramärkimist väga ilusa tõukarja ja innuka pealehakkamise eest. Väikese, kuid elujõulise aiandus- ja mesindustalu arendamise eest sai tunnustuse Helme vallas asuva Vanavardi talu noorperenaine Kadri Elken.

Ühe kolmest tiitlist «Maakondade parim talumetsamajandaja» pälvis Kõivu talu peremees An

Valgamaa parimale talumetsamajandajale Ants Kõomägile andis Jänedal aukirja üle EEMLi juhatuse liige Sven Köster

ts Kõomägi Taheva vallast.

Talupidamine lapsepõlve unistuseks

Esmakordselt Jäneda talupäevadel osalenud noortalunik Mehis Visnapuu ütles, et need olid toredad ning ka ilm oli soodne. «Sai uudistada laadakaupa, talutehnikat ning tõuloomi,» sõnas noormees.

Poisikesepõlvest peale kõik suved Karulas vanaisa talus veetnud Visnapuu sõnul on tema lapsepõlveunistus täitunud: temast on saanud põllumees, esivanemate elutöö jätkaja. Noormees tegeleb maheteravilja- ja lihaveisekasvatusega.

Talunik lisas, et tunnustus tekitas hea tunde. «See annab energiat ja indu edaspidiseks. Olen päris kindel, et olen leidnud endale tegevuse, mis südamelähedane ning rõõmu ja rahulolu pakub,» sõnas Visnapuu.

Maakonna vanima tegevtaluniku, 83aastase Uno Teemäe põhitegevus on teravilja- ja rapsikasvatus. Lisaks tegeleb talu veel kanuumatkade korraldamisega. Teemägi on tegev ka Hargla seemneühistus.

Vanavardi talus tegutsevad lisaks noorperenaisele Kadri Elkenile tema ema, isa, vend ja elukaaslane. Talus kasvatatakse köögivilja-, ravim-, maitse- ja peenralilletaimi, rõdu- ja amplitaimi ning tegeldakse mesindusega.

Kõivu talu peremees Ants Kõomägi on edukalt ühendanud põllumajanduse ja metsanduse. Põhitegevus on põllumajandus ning põllumajanduslikud teenustööd. Metsad on intensiivselt majandatud ning kõik raied tehtud metsa vajadustest lähtuvalt.

Valgamaa Põllumeeste Liidu juht Jaan Bachmann tundis saavutuste üle heameelt. «Meil on tublisid talunikke piisavalt. Üritusega jäin igati rahule, sai uudistada tehnikat ja tõuloomi, nautida laadamelu ning kohtuda vanade tuttavatega,» sõnas ta.

Põllumeeste juhil põhjust rahul olla

Liit on aastaid parimaid talusid konkurssidele esitanud ning jätkab sellega ka tulevikus. «Oleme aastaid pälvinud auhinnalisi kohti ning tunnustusi. Ei mäletagi, et Valgamaa põllumehed oleksid kunagi naasnud talupäevadelt tühjade kätega – tunnustust saamata,» tundis Bachmann uhkust.

21. korda toimunud konkursile «Eesti parim talu», mida korraldab Eestimaa Talupidajate Keskliit, esitati rekordarv kandidaate: 19 talu. Eesti Erametsaliidu korraldatav parima talumetsamajandaja konkurss toimus tänavu 20. korda.

PARIMAD

Tootmistalud

Maage talu Ida-Virumaal (Uudo Mesi ja Maile Jaansoo) Rätsepa talu Harjumaal (Ants ja Larissa Aaman) Lahkaja talu ja Luke farmimeierei Tartumaal (Vello ja Aigar Brett)
Äramärgitud: Punda talu Valgamaal (Uno Teemägi)

Alternatiivset suunda arendavad talud

Sepa talu Võrumaal (Peeter Reemann ja Ülle Luik) Madise talu Raplamaal (Rein ja Eve Haggi) Kuke turismitalu Harjumaal (Jüri ja Anti Lakspere)
Äramärgitud: Vanavardi talu Valgamaal (Kadri Elken)

Noortalunikud

Jane ja Elmar Mättik Harjumaalt Karin ja Selgur Sepp Võrumaalt Margit ja Meelis Ert Raplamaalt
Äramärgitud: Mehis Visnapuu Valgamaalt

Allikas: Eestimaa Talupidajate Keskliit

Parim talumetsamajandaja

Elmut Köösel Pärnumaalt

Maakondade parimad talumetsamajandajad

Margo Pärn Raplamaalt

Ants Kõomägi Valgamaalt

Rein Jürimäe Hiiumaalt

Allikas: Eesti Erametsaliit

0Shares