Veel arvamusi väikeomanike metsade majandamisest

Eelmine Metsaleht vahendas pealkirja all “Metsaomanik ei pea tegema majanduslikult kahjulikke tegusid…” internetikommentaare metsandusorganisatsioonide üleskutsele oma metsi majandama hakata. See tekitas veebis omakorda arutelu.

– ants: Räägitakse, et mets on püha ja mida rohkem seda on, seda parem. Mul suur põllumaa ja ma mõtlesin, et ei külva enam vilja, vaid teen suure investeeringu ning istutan hoopis puud. Siis ei pea igal aastal jändama nii palju.

Kuid samal ajal, kui naaber tahab jätkuvalt tulevikus koristada oma viljasaaki ja istutada põllule, millist vilja soovib, satuksin mina oma metsaga vaid riigi hammasrataste vahele. Istutan ju nagu naaber viljagi raha saamise eesmärgil. Kuid mina puid maha võtta ei saa, kuna pean hakkama kõike tõestama. Kust need metsad juurde saavad tulla, kui riik seda ei soosi?

– setu: Mul on veel parem variant. Nimelt on mul maa peal ca 800 m gaasitrassi ja ca 1100 m elektriliine, millest 400 m kõrgepinget. See kõik moodustab kokku umbes hektari maad, millega ma midagi ei saa ette võtta. Eelmisel aastal maksti liinide talumise tasu 65 eurosenti.

Kui praeguste hindadega arvestada, siis enam-vähem raieküpses kaasikus oleks 50 aasta pärast 200 tm. Selle puidu väärtus oleks (30 € x 200 tm) umbes 6000 eurot, aga tegelikult saan 50 aastaga talumistasu 32,5 eurot. Selle hektari eest aga tuleb mul 50 aastaga maamaksu maksta umbes 150 eurot.

– Vello: ENSV nimetati ümber Eesti Vabariigiks, nüüdseks on see kujundatud parteide heaolu allikaks. Inimesi, kes siin elavad, tuleb igal võimalikul juhul röövida, olgu siis trahvidega, teadmatusest makstud tulumaksuga pensionidelt, olematu sotsiaalabiga vms. See rida on pikk!

nväikemetsaomanik: Praegu on tõesti jabur olukord, kus maamaks võtab hunniku raha ja metsa müües võtavad ülestöötajad ja riik kahe peale nii palju vahelt, et endale jääb ainult pisku. Ja siis inimesed teevadki trikke: “laenavad” metsamaa 1 euro eest ülestöötajale jms ja saavad tegeliku summa sulas. Mina ei taha oma metsa ebaseaduslikult müüa, aga seaduslikul teel müües jäävad ainult kopikad kätte.

– 30 eur päev: Ma teen oma maalt juba viis aastat küttepuid ja ei maksa mina riigile sentigi… Kõik kohad on ülemakstud lipsuga poisse ja tidrikuid täis, kes neid jõuab toita. Parem toidan oma tööga lapsi ja iseennast.

– Noojaah: Mingit õiglust ära oota. Pangas võid raha keerutades minutitega teenida, metsas pead vaeva nägema ja aastakümnete pärast saad ehk kasu näha. Riigi ametimehed tahavad aga kõiki võtta ühe mõõdupuuga. Tean meest, kellel metsa vähe, nii 10 ha ümber. Suhteliselt noor mets, põlispuid on nii paari hektari jagu. Hooldatud ja hoitud. Et oleks tagavaraks ja saaks lastele jätta. Põlispuude mahavõtmisest ei taha ta kuuldagi.

Maamaksuga survestatakse teda müüma nii põlispuid kui veel mitte päris raieküpseks saanud metsa. Tahab ta põlispuid säilitada, peab peale maksma. Puude toodetud hapniku eest ei maksa talle keegi.

Kui ta ülejäänud osa raieküpsuseni ootamiseks võtab puud liiga vara maha, lendab kohale hulk ametimehi, käsutama ja kontrollima, kas ta ikka uued istikud ostab ja maha paneb. Lõppkokkuvõttes on tulu väiksem kui kõik kulud kokku. Ei jäägi muud, kui maa maha müüa ja kah linna kolida.

Allikas: www.maaleht.ee

0Shares