Viiger võtab hundilt aasta looma tiitli üle

EESTI PÄEVALEHT (LP), Ulvar Käärt: Viigri kui ohustatud liigi järgi saab hästi lahti rääkida Läänemere tundliku keskkonna loo.

Meie imetajauurijaid ühendava Eesti terioloogia seltsi esimees Tiit Maran rääkis, et järgmise aasta loomana olid esialgu kaalumisel ka metssiga ja põder. Aga niipea kui viigrit pakuti, leidis see kohe kõigi üksmeelse toetuse.

„Viiger kannab endaga olulist sõnumit – nende populatsioon on väga ohustatud,” sõnas Maran. Samuti toetas viigri valimist asjaolu, et Läänemere kaitsega tegelev Helsingi komisjon (HELCOM) kuulutas järgmise aasta Soome lahe aastaks, mille üks sümbolliik on viigrid. „Tegu on hea liigiga, kelle abil Läänemere tundlikust ökosüsteemist rääkida,” märkis Maran.

Salapärased viigrid

Hülgeuurija Mart Jüssi rääkis, et kui meie Liivi lahe ja Väinamere vetes elab veidi üle 1000 viigri, siis Soome lahes on nende olukord väga nutune. „Viimase paarikümne aastaga on nende arvukus Soome lahes väga tugevalt vähenenud,” nentis Jüssi. „Sisuliselt oleme seal silmitsi ühe väikese väljasuremisohus viigripopulatsiooniga, mille kohta me mitte midagi ei tea.”

Kui Liivi lahe viigritest on teada, et nad käivad toitumas Ruhnu saare ümbruses ja puhkamas Hiiumaa laidude vahel, siis Soome lahe viigrite elualade kohta andmeid pea­aegu polegi. „Soome lahe aasta raames on meil kavas viigrite olukorda lahes lähemalt uurida, et meil oleks arvamuste asemel rohkem teadmisi,” tutvustas Jüssi üht suuremat ettevõtmist, mis kattub ka viigriaastaga.

Levinud arvamuse järgi on Soome lahes säilinud veel ainult umbes sajapealine viigriasurkond. Arvatakse, et viigrite arvukuse vähenemine on seotud intensiivse inimmõjuga – laevanduse, mere reostamise ja ka kalandusega.

Välja uurimiseks, kus viigrid Eesti, Soome ja Venemaa vetes liiguvad, on meie hülgeuurijatel ühes Vene kolleegidega kavas panna järgmisel aastal kümmekonnale viigrile külge jälgimisseadmed. Loomad loodetakse märgistamiseks kätte saada Tütarsaarte ja Krugolovo poolsaare lähedusest.

Aasta looma valisid Eesti terioloogia selts, Looduskalender, ajakiri Loodusesõber, Looduse Omnibuss, Eesti looduskaitse selts, Eestimaa looduse fond, Eesti metsaselts, Tallinna loomaaed ja Eesti loodusmuuseum. 2013. aasta loom hunt on auväärse tiitli esimene omanik.

Lõunapoolseim viigriasurkond

Viiger on arktiline liik, mille Eesti vetes elav asurkond on maailma üks lõunapoolsemaid.

Läänemeres elab hinnanguliselt kokku 5000–6000 viigrit, Eesti vetes arvatakse neid olevat veidi rohkem kui 1000.

Võrreldes teise Eesti hülgeliigi hallhülgega on viiger väiksem, tundlikum inimese mõju ja keskkonnamuutuste vastu ning viigrid saavad poegida ainult merejääl.

0Shares