Võrusoo katlamaja uueneb tundmatuseni

VÕRUMAA TEATAJA, Inno Tähismaa:
Seoses uute katelde ja muu kaasaegse teh­noloogia kasutamisega uue­neb Võrusoo katlamaja sügi­seks tundmatuseni. Tehtavad investeeringud peaks aitama soojafirmal pakkuda klientide­le soodsat hinda.

Võrusoo senisest suurest katlamajast lõhuti kuu aega ta­gasi välja kogu nõukogudeaeg­ne sisustus, mis oli seal tööta­nud alates katlamaja valmimi­sest 1988. aastal. Selle aseme­le rajab AS Danpower Eesti li­gi miljoni euroga sisuliselt uue katlamaja koos 2 uue katla ja 3 väikse, aga võimsa soojusvahetiga. Katlad jõudsid Võrru läi­nud nädala algul ja nende pai­galdamisega tegeleb Tallinna firma AS Napal. Sama firma pa­ni Võrusoole 2005. aastal üles uue bioküttekatlamaja.

Läinud nädala keskel olidki kümmekond Napali töömeest ametis katelde tõstmisega oma kohale. Peaaegu 30 tonni kaa­luvaid katlaid veeretati mööda katlamaja betoonpõrandat jal­gade külge keevitatud rataste abil. Pärast katelde kohaletõst-mist ühendatakse nendega to­rustik ja muud seadmed ning lõpuks keevitatakse kõik ühen­dused kokku. Üks katla alus jääb katlamajahoones veel va­baks, sellele saab tulevikus vaja­dusel veel ühe katla panna.

„Uus puidukatel hakkab töö­le juulis, teine katel septemb­ris,” ütles tööde käiku kirjelda­des Danpower Eesti tootmis­juht Valter Banhard, „kõik tööd lõppevad novembris.”

Lisaks Võrusoole on kavas tänavu uuendada Võrukivi kat­lamaja, kuhu ligi 400 000 euro eest rajatakse täiendav 1,5 MW suuruse võimsusega hakkpui-dukatel. Käesoleval aastal in­vesteerib Danpower Eesti Võ­ru soojamajandusse kokku 1,7 miljonit eurot.

Võrusoo uue puidukat-1 a võimsus on 6 MW ja õlikatla võimsus 10 MW, see teeb kok­ku 16 MW Koos olemasoleva 10 MW biokatlamaja ja Vaba­duse tänava seitsme MW õli-kütte konteinerkatlamajaga on võimsus kokku 33 MW. „See tähendab, et kõige külmemal ajal soojapuudust ei tule,” rää­kis Valter Banhard. Kõige kül­memate ilmade ajal, kui külma on püsivalt 30 kraadi ringis, on soojafirma taganud võimsuse 27 MW Võrdluseks, praegu su­vel sooja vee kütmiseks kasuta­tav võimsus on ainult 1,5 MW Kui suvekuudel toodab katla­maja sooja 50 MW kuus, siis talvel 240 korda rohkem, 12 000 MW kuus.

Lisaks kateldele on juba pai­galdatud 3 moodsat plaatsoojusvahetit, igaüks võimsusega 6 MW Vahetusse lähevad pum­bad ja katlamajasisene torustik.

Vaatamata suurtele inves­teeringutele kütte hind klien­di jaoks ei kerki. „Praegu hind ei kerki,” kinnitas Valter Ban­hard, „läheme sama hinna­ga uuele kütteperioodile vas­tu.” Tema sõnul teeb Danpower Eesti kõik selleks, et kütte hind ei kerkiks ka edaspidi. Viima­ne suurem tõus oli Võrus kütte hinnas tunamullu ja väike tõus möödunud aasta algul. Ala­tes sellest ajast pole kütte hind tõusnud, seda isegi mitte tä­navusel soojal talvel, mis kõi­ki energiatootjaid küüsi näri­ma pani.

Võru linna tarbijatele Võru­soo katlamaja suvine renovee­rimine ebamugavusi ei valmis­ta, sest selleks ajaks pannak­se tööle Vabaduse tänaval asuv reservkatlamaja. Töös on lisaks Võrusool eraldi hoones asuv biokatlamaja. Kui mingil põh­jusel tuleb ette katkestusi, an­takse sellest teada.

Võrusoo katlamaja valmis aastatel 1987-1988 ja oli ehi­tatud tööstuskatlamajaks, kus soojuskandjaks oli veeaur. Li­saks pidi katlamaja hakka­ma kütma perspektiivset Võ­rusoo elurajooni. Katlamajas oli 3 katelt, igaühe võimsus 16 MW 1990. aastate algul ühen­dati omavahel Võrusoo ja Va­baduse tänava katlamajad ning 1994. aastal viidi 1 Võrusoo ka­tel ühena esimestest Eestis üle puiduküttele, et kasutada sae­kaatrite jääke. Varem oli Võru­soo masuudi- ja õliküttel. 2005. aastal ehitati Võrusoole täiesti uus 10 MW suuruse võimsuse­ga bioküttekatlamaja, mis või­maldas soojafirmal minna üle 80-85 protsendi ulatuses bioküttele.

Fotol:

Möödunud nädala keskpaigaks oli Võrusoo uus õliküttekatel oma kohale tõstetud ja käisid monteerimistööd. Väiksel pildil veeretavad Tallinna firma Napal töömehed läinud nädalal Võrusoo teist, puiduküttekatelt oma kohale.

0Shares