Võsa võib ka ilus olla

MAALEHT.EE:
Hübriidhaab, mida maailmas on energiakultuurina kasvatatud kaugelt enam kui pool sajandit, näeb istandustes imeline välja – sirged puuread on vägagi dekoratiivsed.

Hübriidhaab on hariliku haava ja Põhja-Ameerikast pärit ameerika haava looduslikul ristumisel või ristamisel saadud puuvorm.

Wikipedia andmeil kirjeldas hübriidhaaba esimesena Austria taimearetaja Wolfgang von Wettstein 1920ndate alguses Saksamaal, Münchebergi taimearetusjaamas.

Hübriidhaava uurimise, paljundamise ja kasvatamisega on aktiivselt tegeletud Soomes, Rootsis, Saksamaal, Norras, Taanis, Poolas, Lätis, Leedus, Austrias, Kanadas ja USAs. Eestis on hübridhaab võõrliik, sele kasvatamine siin on lubatud alates 2004. aastast.

Hübriidhaaba kasutatakse puidu biomassi saamiseks, mida kasutatakse peamiselt tselluloosi- ja paberitööstuse toormena. Hübriidhaava puitu peetakse väga heaks paberipuuks: lühikesed (keskmine pikkus 0,86 mm) õhukeste seintega puidukiud on sobivad kõrgekvaliteedilise paberi tootmiseks ning puit sisaldab vähe ligniini ja palju hemitselluloosi ja tselluloosi.

Hübriidhaava puidul on paberitööstuse toormena isegi teatud keskkonnakaitselised eelised: puidu heleduse tõttu kulub tunduvalt vähem pleegitusaineid, mistõttu vähenevad nii tootmiskulud kui ka keskkonnareostus. Seda kasvatatakse enamasti põllumaadele rajatud puude monokultuurides ehk puupõldudel.

Hübriidhaavakultuuride majandamisel soovitatakse lühikest raieringi, olenevalt kasvukohast ja -tingimustest 20–30 aastat, järgmised põlvkonnad saadakse juurevõsudest, seega kulutused piirnevad ainult esimese põlvkonna istutamisega. 25 aastaga võib hübriidhaavik kasvada 20 m kõrgeks ja hektaritagavara võib olla üle 300 tm.

Istutusmaterjalina on kasutatud mikropaljundatud taimi, mida toodetakse ka Eestis. Vastupidiselt levinud eksiarvamusele, ei kasvatata Eestis, ega ka mujal maailmas, istandikes GMO hübriidhaaba. Eestis kasvatatavate ja paljundatavate istandike kloonimiseks kasutatud algmaterjal on saadud Soomes 1950ndatel tehtud ristanditelt.

0Shares