Võssa uppunud idapiiri õhust ei märka

ERR UUDISED, Siiri Ottender-Paasma:
Kolmapäeval alustati Eesti idapiiri puhastamist võsast. Metsaraie, võsapuhastustööd ja metsamaterjali äravedu kestab tuleva kevadeni ja läheb maksma 700 000 eurot. “Aktuaalne kaamera. Nädal” käis vaatamas, milline näeb Eesti idapiir välja õhust vaadatuna. Selgus, et piiri õhust ei paista.

Piiripostid on punase ja kollasega ega paista sügisevärvides metsa seest välja. “Neid on päris raske seal võsa vahel märgata, aga siiski on see võimalik,” ütleb Tarmo Lihulinn, politsei- ja piirivalveameti (PPA) lennusalga vanem vintsioperaator.

PPA peadirektor Elmar Vaher jagab “Aktuaalse kaamera. Nädalaga” lugu sellest, kuidas ta ebaseaduslikult piiri ületas.

“Ma olen tegelenud kunagi orienteerumisega ja see oli üks suvi ja tegemist oli Ilvesteatega. Ma ei saanud aru, kus ma olen, ma ei suutnud viia kokku maastikku ja kaarti ja mingi hetk ma mõistsin, et midagi on valesti. Nägin ühte memme, kes kõplas kas kartulit või peeti, aga ma märkasin ka seda, et sellel pisikesel majakesel olid sinised akna ääred ja ma sain aru, et ma olen vales kohas ja vales riigis. Ma küsisin memmelt, gdje Estonia ja siis mulle juhatati tee kätte,” jutustab Vaher.

Saatse kordoni piirivalvur Ainis Kongo nõustub, et kopterilt vaadatuna tundub nagu piiri kontrolljoone koha pealt ei lähegi rada, kuid tegelikult on rajad olemas. “Aga noh, nähtavus jah, kohati kahele poole on väga halb, et ongi võsa ainult.”

Piir keset kartulimaad

Siiski tabab kaamerasilm piirilõike, mis näevad välja just sellised, nagu neid ette kujutame. Mitme meetri laiune selge, metsast ning võsast puhastatud kontrolljoon.

Veel torkab silma, et nii mõneski kohas asuvad tänased piiripostid keset kellegi kartulimaad. Ja sellest siis ka küsimus, kas põllu ühest otsast teise minekuks on peremehel viisat vaja või on tal oht ebaseadusliku piiriületajana aeg ajalt soolaputkasse sattuda?

“See kartul oli, on ja jääb sinna,” ütleb Elmar Vaher. Riik tegeleb eramaade küsimusega ja need vaidlused või läbirääkimised seisavad ees. Aga see, et riigipiir kui selline saab arusaadavaks, tähendab, et seal kus on mets, seal on siht, tekivad hoiatusmärgid. Õigemini saavad need nähtavaks, lubab Vaher.

Saatse kordoni piirivalvur Ainis Kingo kirjeldab, et praegu ongi nii, et piirivalvur peab rohkem otsima sambla seest jälgi, mis viitaksid piiriületusele. Neid leitakse ka.

“Siin on juhuseid olnud, kui tuleb terve, no ütleme mitu inimest üle, siis jääb ikka selge jälg. No viimasel ajal on ikka salakaubandus väga moodi läinud, et põhiliselt salakaubavedajad. Aastaid tagasi olid seenelised, kes ära eksisid. Nende ületusi on jäänud järjest vähemaks.”

Kohalikud juba teavad, kust see piir jookseb

Patrull koos koeraga on siinkandis väljas 24 tundi ööpäevas, lisaks valvavad muidugi ka kaamerad ning radar. Peadirektor Vaher lubab, et kui plats võsast puhas tuleb ka tehnikat juurde ning rõhutab korduvalt, et riigipiir ei tähenda sisse raiutud metsasihti või võsast puhastatud kraaviperve.

Toimetas Marju Himma

0Shares