Allar Luik: metsaomanikul tasuks uut saagi valides vaadata ka keskkonnasõbralikuma akutehnika poole

KIKi metsaosakonna arendusnõunik Allar Luik kirjutab 26. oktoobri Maalehes sellest, et viimastel aastatel toimunud kiire areng akutehnoloogiates on toonud suuri muudatusi ka metsatehnika valdkonda. Kui varem sobisid akudel töötavad saed pigem aiatöödeks, siis praegused akutööriistad võimaldavad ka metsatööd teha, on keskkonnasõbralikumad ning võimaldavad juba isegi püsikuludelt kokku hoida.

Kodus seina auku puurides kasutame juba pikemat aega akutrelle. Ka tolmuimejad ja muruniidukidki on juba sageli akude peal. Isegi maailma enimmüüdud sõiduauto ei ole sel aastal enam mitte mõni bensiini- või diiselmootoriga Toyota, vaid hoopis üks Tesla elektriline mudel. Kas ehk oleks aeg vahetada ka lärmakad ja tossavad metsatööriistad keskkonnasäästlikuma akutehnika vastu?

Nii kettsaagide kui ka võsasaagide osas on viimastel aastatel tulnud turule märkimisväärne valik akudel töötavat tehnikat. Kuigi akudel töötavaid saage sai osta juba hulk aastaid tagasi, olid need pigem mõeldud aiatöödeks ja metsa sobisid nad sama hästi, kui esimesed elektriautod pikkade vahemaade läbimiseks. Viimastel aastatel on aga akutehnika suurimad miinused hakanud kaduma ning nende mitmedki positiivsed omadused võivad nad paljudele kasutajatele bensiiniga töötavast tehnikast lähiajal isegi meelepärasemaks muuta.

Selge on see, et kui metsaomanik on äsja uue ja korraliku bensiinimootoriga sae ostnud, ei ole majanduslikult kuigi mõistlik seda lähiajal akusae vastu välja vahetada. Kui aga saevahetus alles ees seisab, tasub rohkem erinevaid nüansse kaaluda.

Akutehnika aitab hoida nii oma tervist kui ka loodust

Üks kõige olulisem erinevus seisnebki selles, et akudel töötavad saed ja võsalõikurid ei erita heitgaase. Tuulevaikse ilmaga või tihedas võsas töötades, kus tervist kahjustavad heitgaasid ei haju õhus kiiresti ära, tuleb see erinevus kõige teravamalt välja. Samuti on plussiks see, et akusaagi autosse pannes ei tule bensiinihais komplektis salongi kaasa.

Vähemtähtis ei ole madalam müratase. Lõigete vahepeal, kui mootor ei tööta, ei tekita akusaed mingit müra. Ka maksimaalsetel pööretel töötades on müra üldjuhul madalam, kui bensiinisaagidel. Siiski tuleks ka akutehnikaga tööd tehes kanda kuulmekaitsmeid, et oma tervist hoida, sest puidu lõikamise hääl on küllaltki vali. Töökeskkonnas valitsev müra põhjustab stressi ning väsimust. Vaiksemas keskkonnas seevastu püsib inimese keskendumisvõime parem ning see aitab ennetada vigu ning õnnetusi. Madalam müra on boonuseks ka asustatud aladel töötades – nii häiritakse vähem seal elavaid või töötavaid inimesi.

Samuti häiritakse vähem läheduses elavaid loomi ja linde. Uuringus, mis kajastas kevadsuviste raiete mõju linnustikule, toodi välja, et peale pesade füüsilise hävimise mõjutab linde ka metsatehnika vali müra, mis võib põhjustada läheduses elavatel lindudel stressi ja pesa hülgamist. Lindude pesitsusajal on ka koduhoovis puid järgates vastutustundlikum kasutada vaiksemat akutehnikat, et läheduses pesitsevaid linde vähem häirida.

Akutehnika ülalpidamine on odav

Akudel töötavad saed ja võsalõikurid vajavad küll ketiõli või reduktori määret, aga bensiini ja kahetaktliste õliga tegelema ei pea. Ka on aku laadimine oluliselt soodsam, kui paagitäis bensiini. Ühe paagitäiega ligikaudu võrdse aku laadimisele kulub sõltuvalt elektripaketist ca 5-15 senti.

Muude liikuvate detailide osas vajavad kõik saed sarnast hooldust, kuid mootori tööga seotult on akuseadmete hoolduskulud üldjuhul madalamad ning hooldusele kulub ka vähem kallist aega.

Teatav kokkuhoid tuleb sellestki, et enamasti saab sama tootja akusid kasutada nii võsalõikajas, kettsaes kui kasvõi muruniidukis.

Saagi ostes tee teadlik valik

Akutehnika plusside kõrval tuleb kindlasti arvesse võtta ka võimalikke kitsaskohti ja lõplik valik teha just oma vajadustest lähtuvalt.

Enim küsitakse, et kui kaua akusaega ühe laadimiskorraga tööd teha saab. Sõltuvalt mudelist ja tehtavast tööst võib see oluliselt varieeruda. Siiski tundub, et enam-vähem peab paika tootjate poolt välja toodud võrdlus, et üks aku kestab umbes sama kaua, kui üks paagitäis kütust. Kui tulenevalt töö iseloomust on väga palju tühikäigul töötamist, näiteks rohu seest hooldatavaid metsataimi otsides, võib ühe akuga olla võimalik ka kauem töötada, kui ühe paagitäiega, sest lõigete vahepeal ei kuluta akusaag üldse energiat. Saadaval on ka suuremaid nn seljakott-tüüpi akusid. Mõnel juhul võivad need olla paremaks valikuks, kuid nad on raskemad. Kettsaagide puhul võib sae töökaalu vähendava variandina proovida ka vöö külge kinnitatavat akut.

Seega akude üheks miinuseks on kindlasti nende kaal. Terveks päevatööks vajalike akude komplekt kaalub kindlasti rohkem, kui samaks tööks vajalik bensiin. Erinevalt bensiinikanistrist ei lähe tühi aku tööpäeva lõpus metsast välja tulles ka kergemaks. Siiski võib mõnel juhul olla tööseades akusae kaal ka väiksem, kui sarnase sisepõlemismootoriga sae kaal.

Piiravaks teguriks on hetkel ka see, et akusid ei soovitata tootjapoolsetes juhendites enamasti kasutada külmema ilma korral, kui -10 °C. Samuti ei pruugi akutoodetel olla talvel vajalikku käesoojendust. Olles ise töötanud akutehnikaga -10 °C lähedastel temperatuuridel, pole ma mingeid akude häireid või oluliselt väiksemat tööaega tähele pannud, kuid kindlasti külmemad ilmad akudega seadmete kasutamist mõnevõrra pärsivad.

Akudel töötavad saed võivad olla töörežiimis ka siis, kui nad on täiesti vaiksed. Seetõttu tuleks alati pärast töö lõppu veenduda, et nad on välja lülitatud! Ekslik nupulevajutus töörežiimis on väga ohtlik ning kindlasti tuleb akutehnika hoida lastele kättesaamatus kohas.

Akusaag ei toimi sääsepeletajana. Olen ise kogenud ja kuulnud ka teistelt elektrisae kasutajatelt, et kui sisepõlemismootori heitgaasid võivad sääski mõnevõrra eemale peletada, siis akusaag on ka sääskede jaoks märksa keskkonnasõbralikum.

Endale sobilikku akudel saemudelit võib olla keeruline leida. Hetkel on veel poodides müügis märksa laiem valik bensiinimootoriga seadmeid, kui akumasinaid, kuid variante, mida kaaluda, leiab nii keskmise võimsusega hobikasutajate tööriistade, kui ka võimsamate saagide kategoorias.

Seega peab arvestama, et akusae soetamine koos mitme varuakuga on üldjuhul veel kallim, kui samaväärse bensiinimootoriga sae ostmine. Kuid samas tasub igal kasutajal hinnata, kas akumasinate plussid madalate igapäevaste kulude, väiksema müra ja puhtama töökeskkonna arvelt soosiksid siiski järgmine kord hoopis akudel töötava sae valimist.

 

Loe täpsemalt akusaagide plusside ja miinuste kohta SIIT.

0Shares