Donald Trumpi võitlus Kanada metsa ja Hiina terasega mõjutab ka Eestit

EESTI PÄEVALEHT:

Terase hind kipub pärast USA kaitsetollide kehtestamist langema ja konkurents puiduturul kasvama.

„Oleme globaalsel turul, kõik asjad mõjutavad,” ütles Kuusakoski ostujuht Toomas Kollamaa, kelle sõnul on metalli ja eriti just terase turg praegu prognoosimatum kui kunagi varem ning hindade liikumisi ei taha keegi ennustada.

USA president Donald Trump teatas üle-eelmisel nädalal, et alustas Hiina ja teiste välismaiste terasetootjate dumpingu uurimist. Uudis saatis USA terasetootjate aktsiad tõusuteele.

Eelmise nädala lõpus Pennsylvania osariigis oma sajanda valitsemispäeva puhul peetud kõnes lubas Trump osariigi terasetööstuse toodangu taas USA tootmise selgrooks aidata ja märkis, et tema administratsioon suutis lõpetada sõja Ameerika söe vastu.

Mõju puiduturule on keeruline ennustada

Kui terase USA-sse sisseveo piirangud tähendavad Euroopale pigem langevaid hindu, siis puiduturul mõju hinnangud varieeruvad. Rootsi Holmeni Eesti tütarettevõtte Holmen Mets juht Hendrik Nõmme ütles, et praegu mõju näha ei ole: „Võib-olla poole aasta pärast.”

Soome metsaliidu kaubanduspoliitika juhi Eeva Korolaineni sõnul võib mõju olla selline, et Kanada puit hakkab USA asemel mujal turgu otsima ja hakkab näiteks Soome puiduga Hiina turul konkureerima. „Saekaatrid on murelikud,” ütles Korolainen Soome rahvusringhäälingule Yle.

Samal ajal aga võib Korolaineni sõnul juhtuda vastupidine: Trumpi otsus avab Soome ja ülejäänud Euroopa puidule rohkem USA turgu ja võib seega olla hoopis rõõmusõnum. Mõju koha pealt pole niisiis konsensust Soomeski.

Täismahus artiklit saab lugeda Eesti Päevalehest.

0Shares