Eesti puidueksport püstitab uusi rekordeid

Väliskaubandust veab hoogsalt plussi puidutööstus, mille eksport on ajaloo kõrgeimal tasemel, kirjutab Ärileht.

Aasta esimeses kvartalis eksportis Eesti puitu ja puidutooteid 361 miljoni euro eest, teatavad statistikaameti andmed. Seda on ligi poolsada miljonit eurot rohkem kui mullu, kasv oli 19% ehk peaaegu viiendik.

Kasvutrend on puidutoodete ekspordis valitsenud juba 2011. aastast, kui ekspordi aastane maht ületas 0,9 miljardit eurot. Mullu oli Eesti puidueksport 1,2 miljardit eurot ja kui tänavuse aasta alguse kasv jätkub, teenivad Eesti tööstused puidu välisriikidesse müügist aastaga 1,4 miljardit eurot.

Arvestades, et Eesti kaupade kogueksport on keskeltläbi 12 miljardit eurot aastas, annab puidutööstus sellesse tähelepanuväärse osa. Kui 1,2 miljardile lisada teised metsast toituvad harud, näiteks plahvatuslikult kasvanud puitmajatööstus ja mööblitööstus, suureneb kogumaht 1,9 miljardini ja osakaal koguekspordis koguni viiendikuni.

Võrreldes ekspordi lipulaeva elektroonikatööstusega, kus halvad ja head aastad vahelduvad maailmamajanduse võngete ja välisturgude nõudluse järgi, on puidutööstus suutnud ühtlaselt kasvada.

Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu tegevjuhi Henrik Välja sõnul on Eesti saetööstus tipptasemel ning töötlemata palkide väljavedu väheneb, sest Eesti saekaatrid töötlevad üha rohkem metsamaterjali kodumaal. „Viimaste investeeringute, just peene palgi töötlemise puhul tehtud investeeringute järel võib öelda, et meie saematerjali mehaanilise töötlemise võime on parem kui Skandinaavias. Osa sellest puust, mis varem müüdi paberipuuks, töödeldakse nüüd saematerjaliks,” rääkis Välja.

Täismahus artiklit saab lugeda Ärilehest.

0Shares