Erametsas märkab aja muutumist

seen, seened, mets

See, millest 20 aastat tagasi unistati, on paljudel juhtudel nüüd tegelikkus, kirjutab Viio Aitsam Maa Elus.

Enne, kui juttu alustada, tasub meenutada: 1990. aastatel keskendus riiklik metsaametkond riigimetsa ümberkorraldustele ja reformidele, jättes erametsanduse pigem n-ö ise hakkama saama. Isegi praegune riigi sihtasutus Erametsakeskus sündis erametsaomanike algatusel.

Nüüd tähistas Erametsakeskus pidulikult 20. aastapäeva (asutati 24. märtsil 1999), mil muu hulgas võrreldi era­metsaolusid siis ja praegu. Üks tähtsaid rõhutusi oli, et Eestis on selle ajaga kujunenud metsaomanikkond. „Kakskümmend aastat tagasi olid paljud veel maa tagastamise õigustatud subjektid, aga nüüdseks on olemas päris omanikud,” märkis Erametsakeskuse juht Jaanus Aun.

1990. aastate lõpuks ei olnud maareform veel kaugeltki lõppenud, metsaomanikke oli 50 000 ehk umbes pool tänasest metsaomanike arvust. Siiski oli omanikke juba nii palju, et raietööd erametsades hakkasid silma. Levinud oli metsavargus, mis nüüdseks on peaaegu olematuks kahanenud. Metsaomanike ühendusi, metsaühistuid oli moodustatud omajagu, aga liikmeskond oli väga väike.

Näiteks 1997. aastal oli Eestis üheksa metsaühistut 320 liikmega. Ühistuid ühendavas erametsaliidus oli päevakorral metsaomanike koolitamine ja nõustamine, kuna paljud maareformiga metsade omanikeks saajad polnud varem metsaga kokku puutunud.

„1998. aastal oli Räpinas välja kuulutatud erametsanduse õppepäev. Kohale tuli üks metsaomanik,” meenutas Jaanus Aun tänase taustal, mil õppepäevadel käimine või metsakonsulendilt nõu küsimine on metsaomanike seas tavaline asi.

Praeguseks on metsaühistutesse koondunud üle 13 000 metsaomaniku, kellel kokku umbes 550 000 ha metsa, mis omakorda on umbes pool era­metsade pindalast. Organiseerunud metsaomanikud üldjuhul ka majandavad oma metsi. (Arvestada tuleb, et Eestis on väga palju väga väikeste – kuni 5 ha või 10 ha – metsaomandite omanikke, kes ei majanda ja kel pole ka vajadust ühistutega liituda.)

Võrreldes 20 aasta taguse ajaga on erametsas rohkem piiranguid, aga olemas on ka hüvitised ja toetused, mida tookord veel polnud.

Loe edasi Maa Elust.

0Shares