Ettevõtja Andres Olesk: metsasõda on toonud kaasa vaid segaduse

Eramets, põder, uluk, metsloom

Lõuna-Eesti Postimehes ilmus intervjuu metsamehe, jahimehe, ettevõtja ja pereisa Andres Oleskiga.

Andres Oleski koduhoovil jookseb meile vastu viimaseid päevi kutsikaootel taksikoer Leksi, kes hakkab peagi hoolitsema suure pesakonna eest. Samamoodi suureks on kasvanud Oleski metsafirma Valga Puu, mis majandab ja ostab kokku metsamaad üle Eesti ning tähistab oktoobris 20 aasta juubelit.

Vaid mõni aasta vähem on kestnud Andres Oleski abielu bioloogiharidusega Elkega, kellega koos rajati kodu Tõrva valda Hummuli lähistele, kunagise Koorküla metskonna metsavahi maale. Kaunis talukoht asub Läti piirist vaid paari kilomeetri kaugusel. Andrese ämm ja äi elavad piirile veelgi lähemal. Varem oli naise vanematel seal vaid suvekodu, nüüd aga elavad ka nemad seal alaliselt.

Oleski pere talukoha leidmises loos on omajagu romantikat. «Tulin oma tulevasele naisele siia kanti külla. Elke ütles, et läheduses asub järv ning jalutasime sellest kohast mööda,» meenutab Andres Olesk. «Järgmisel päeval otsisin üles koha omaniku ning ostsin selle ära. Sain seega naise ja kodu ühest kohast korraga. Olen oma valikutega väga rahul.»

Metsafirma omanik kiidab kodukoha seene- ja marjametsi, kus eriti rikkalikult on kukeseeni. Talumaad on peremehe valduses seejuures ligi 100 hektarit. Samas meenub talle juhtum, mil koduhoovi sõitsid mustlased, parkisid auto maja ette ja tulid välja, et minna pikema jututa metsasaadusi korjama. Sellised olukorrad pole mehe sõnul meeldivad. «Samas käib siin igal aastal vana Lada 02ga ka üks soliidne halli peaga härrasmees – tema jaoks on meil broneeritud üks kindel teeots, kus ta alati pargib,» rääkis külalislahke peremees.

«Ka metsloomi on siin palju, karujäljedki igal pool,» lausub Olesk, kes on ise kirglik jahimees. «Samuti käib meil hoovi peal ilves, kellel on oma kindel tiir, mille käigus kõnnib ta järve ääres asuva sauna juurest alati läbi. Ilveste arvukus on praegu jälle tõusnud, nende toidulaud on rikkalik, sest kitsi on metsas palju. Ilves ja hunt ei tee õnneks noorendikele liiga.»

Olesk ongi seega nii jahimees, kuid samas ka metsamees, kes muretseb noorte metsade pärast. «Eesti metsateadlane Andres Mathiesen ütles kunagi väga tabavalt, et metsanduse suurim probleem on, et kõik metsateenistujad on jahimehed,» rääkis Olesk. «Ka minus on ausalt öeldes see vastuolu.»

Loe pikemalt Lõuna-Eesti Postimehest.

0Shares