Euroopa Liit kaebas Poola kaitsealuse, üraskiründe all oleva ürgmetsa raie eest kohtusse

Maalehe teatel palus Euroopa Liit kohtul peatada Euroopa ühe viimase ürgmetsa, UNESCO kaitse all olevat Białowieża metsa, raiumine. Poola valitsust süüdistatakse Poola kirdeosast Valgeveneni ulatuva Białowieża põlismetsa ökosüsteemi huku äärele tõukamises, sest sinna antakse raielubasid. Aasta tagasi muutis Poola valitsus Białowieża metsade majandamiskava, kolmekordistades sealset raiemahtu ja tühistades vanade kasvualade raiekeelu. Tänaseks on Poola valitsuse loaga raiutud juba 80 000 kuupmeetrit metsa, sellest tänavu esimese nelja kuuga on raiutud 30 000 kuupmeetrit.

Praegu on keelatud on raie Białowieża rahvuspargi kaitsealal, kus leidub metsaalasid, mida inimene pole puutunud tuhandeid aastaid. Kaitseala moodustab vaid 17% Poola poolele jäävast ürgmetsast. Białowieża rahvuspark kuulub Natura 2000 võrgustikku, mille toetusskeemi eesmärgiks on kaitsta kõige hinnalisemaid liike ja elukeskkondi. Rahvuspark saab loomade kaitsmiseks toetust Euroopa Regionaalarengufondist.

EL keskkonavolinik Karmenu Vella sõnul palusid nad Poola ametivõime, et nad lõpetaksid koheselt raietegevuse ka rahvuspargist väljapoole jäävas metsas.

Samas on enneaegne oodata Poola valitsuse poolt kiireid samme, sest riigi keskkonnaministeerium säutsus eile sotsiaalvõrgustikus Twitter, et on “rõõmus” väljavaate üle kohtusse minna. Teises säutsus väitis keskkonnaministeerium, et neil on olemas piisavalt tõendeid Białowieża metsa seisukorra kohta ning nad plaanivad need kohtus avaldada.

Loe protestidest lähemalt ja vaata pilte Maalehest.

Poola riigimetsade organisatsiooni lehelt saab lugeda, et ürgmetsa raiemahud on tõusnud kuuse-kooreüraski tekitatud kahjustuste kõrvaldamiseks ja leviku piiramiseks. Riigimetsa eest hoolitsejate teatel on tegu mitmekümne aasta tõsisema üraskirünnakuga. Tänaseks on kolmel metsaalal putukate saagiks langenud umbes 500 tuhat puud, see on umbes neli tuhat hektarit 52 tuhandest. Peamiselt kahjustab ürask kuuski, kuid juba on märgatud üraskite tegevust ka mändidel ja lehistel.

Ökoloogid on soovitanud kohalikel metsnikel mitte sekkuda ning lasta metsal ise uueneda. See aga tähendaks metsnike hinnangul seda, et kahjustuste piirkond võib laieneda kogu Białowieża ürgmetsa ulatuses. Üraskikahjustuse tagajärjel puud kuivavad ja surevad, mis tähendaks, et mõne aasta pärast muutuks mets ka seal liikujatele ohtlikuks.

Loe kahjustuste kohta täpsemalt SIIT (inglise keeles).

Videost on näha, milline pilt üraskite poolt kahjustatud Białowieża metsas avaneb.

0Shares