Globaalne turg nõuab pidevat kohandumist

puittooted, eksport

Põllumajandus.ee:

Lõviosas oma toodangut eksportivatel puidutööstusettevõtetel tuleb tähelepanelikult jälgida muutusi maailmaturul ning olla valmis kiirelt kohanduma, hoides samas stabiilsust.

„Kui suudaks ette ennustada tõuse ja langusi, oleksime rikkad. Ent 2008. aasta on selgelt meeles, nii et kõrgmägedesse pole mõtet oma eesmärkidega ronida,“ sõnas Harmet OÜ juhatuse esimees Toomas Kalev ja lisas, et otsuste aluseks olev informatsiooni on sageli vastuoluline. Skandinaavia ehitussektor on praegu aktiivne, Rootsis nõudlust justkui on, aga samas on müügiperioodid on pikenenud.

„Keegi ei tea, millal hoog turul raugeb või kui pikalt meie toodete vastu huvi tuntakse. Me oleme end ette valmistanud ja reserve kasvatanud. Kuna maailm suundub aina enam säästlikkuse, efektiivsuse ja ringmajanduse poole, siis on julgust arvata, et meie tooteportfell on jätkusuutlik. Hetkel meil uute ja võõraste sihtturgude vallutamist plaanis pole, toimetame oma pikaajaliste klientidega,“ rääkis Kalev.

Liimpuitu tootva Barruse jaoks on üheks peamiseks väljakutseks toorme kättesaadavus ja hind seoses üleinvesteeritud Eesti tööstusega ning Hiina üha suureneva mõjuga puittoodete turul. „Samas võib pikemas perspektiivis Hiinast saada ka meie jaoks uus ja põnev sihtturg. Küllap näeme lähiaastatel uute konkurentide tekkimist meist idapool ning seetõttu loorberitele puhkama jääda ei tohi,“ märkis Barrus AS juhatuse liige Jürgen Ainsalu.

Pelletitootja Graanul Invest loodab, et turu keerulisemad ajad jäävad aastatesse 2016 ja 2017. Taastuvenergia sektoris on pelletitel täita oluline üleminekuroll. Valdav osa Euroopast on aru saanud, et söe põletamine ei ole keskkonnaaspektidest johtuvalt jätkusuutlik ja pellet on üleminekulahendus söelt uutele tehnoloogiatele. „Küllap annavad üsna pea karmistuvad hoonete energianõuded turukasvule kiirema tõuke. Lähiajal prognoosime nõudluse mõningast kasvu, mis peaks aitama kaasa ka hindade taastumisele. Eesmärk on täis mahuga tootma hakata, mis tooks kaasa efektiivsusvõidu,“ usub Graanul Investi omanik Raul Kirjanen.

Loe Põllumajandus.ee lehelt, mis on Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu juhatuse esimehe Marek Kase arvates eksportivate metsa-puidutööstusettevõtete edukuse taga ning millised on valdkonna suurimad väljakutsed.

 

0Shares