Graanul Invest plaanib innovaatilist puidutöötlemise tehast

Eramets-maaparandus-liigniiskus-märg-pehme-metsa-majandamine

Eesti Päevaleht:

Graanul Investi omanik Raul Kirjanen lubab Est-Fori „monstrumi” asemel paari aasta pärast rajada üliinnovaatilise keskkonnasäästliku demotehase.

Kui Est-Fori tehase ideega mullu jaanuaris esimest korda avalikkuse ette tuldi, oli Raul Kirjanen selles asjas näiliselt positiivselt meelestatud. „Igavesti vahva idee, paberipuu kasutamine toote tegemiseks on selgelt parem kui ära põletamine,” rääkis ta toona BNS-ile, vihjates, et ka Graanul Invest on mõelnud samas suunas liikuda. Ta pidas vajalikuks rõhutada, et Est-For poleks Graanulile konkurent. Viimasel ajal on Kirjanen aga avalikkuses Est-Fori tehase vastu teravalt sõna võtnud. Millest selline meelemuutus?

„Tollal ei olnud teada mahud, asukoht ega midagi muud. Jutt polnud ka tselluloosi-, vaid puidurafineerimistehasest, mis iganes selle mõiste sisu siis on. Minu arusaam oli, et tuleb suhteliselt innovaatiline lahendus, aga kui protsess on edasi rullunud, siis on pigem tulnud välja negatiivne,” ütleb Kirjanen nüüd.

See on veel pehmelt öeldud – Äripäevas eelmisel nädalal avaldatud arvamusloos tituleeris ta tehast lausa monstrumiks, mis suudab puidust vaid tselluloosi välja võtta, muud kasulikud ained, nagu ligniin, aga laseb raisku. Tekstis vihjas Kirjanen aga ka plaanile paari aasta pärast ise väidetavalt innovaatilisem „demotehas” rajada. Milline siis? Kirjanen osutub ootamatult kidakeelseks.

„Me räägiks plaanidest siis, kui oleme niikaugele jõudnud, et tehnoloogia on paigas. Aga selge on see, et biomaterjalide ja biokomponentide tootmine on Eesti metsatööstuse suur võimalus tulevikus. Oleme seda juba päris mitu aega vaadanud ja tehnoloogiat proovinud arendada,” ütleb Kirjanen. Praegu polevat tehaseplaanidest rääkimiseks ka seepärast õige aeg, et Est-Fori tehase ümber „keeb üle”. „Ratsionaalseid argumente ei ole enam peaaegu kellelgi. Minu loo sõnum oli, et avalikkusel on jäänud justkui mulje, et tselluloosi tootmine on ainuke viis puitu väärindada, aga see on vale,” sõnab ta.

Ometi peetakse just Kirjaneni ennast selleks meheks, kes kulisside tagant Est-Fori vastu intrigeerib. Et ta oma tehast plaanib, on järjekordne kaudne tõend selle hüpoteesi kinnituseks. Ka sõna „monstrum” on tähenduslik – nimelt on sama kujundit kasutanud ka Pärnu Sadama nõukogu liige ja IRL-i Tartu piirkonna esimees Kaspar Kokk. Reedel saatis Kokk välja pressiteate, kus teatas, et riik peaks Est-Foriga sõlmitud lepingust taganema. Ärilehele on aga räägitud, et Kokk on Kirjaneniga vägagi sõbralikes suhetes ja tegutseb tehase vastu võideldes tema huvides.

Loe edasi Eesti Päevalehest.

0Shares