Hakkpuidu ja gaasi hinnatõus tõstab hüppeliselt ka tallinlaste toasooja hinda

hakkepuit, puiduenergia, toasooja hind

ÄRIPÄEV:

Hakkpuidu ja gaasi hinna tõus upitab ülespoole ka Tallinna kaugkütte hinda, mis uuel kütteperioodil tõuseb 10 protsenti.

“Utilitas Tallinn ASi soojuse piirhind on tõesti uuel kütteperioodil tõusnud võrreldes juunis kehtinud soojuse piirhinnaga. Hinnatõusu põhjus on sisseostetava soojuse piirhindade tõus, mida mõjutasid soojuse tootmiseks kasutatava kütuse hinna tõus,” selgitas hinnatõusule loa andnud konkurentsiametist selle avalike suhete juht Maarja Uulits.

Kui suvel kehtinud piirhind oli mõni sent alla 50 euro megavatt-tunnieest, millele lisandub veel käibemaks, siis septembri lõpus tehtud otsuse järgi on piirhind Utilitase võrgus tõusnud 55,1 eurole, millele lisandub käibemaks.

Hinnatõusu põhjuseid on niisiis mitu: puiduhakke hind on võrreldes eelmise kütteperioodiga tõusnud ligikaudu 9 protsenti ning maagaasi hind on tõusnud juunikuust ligikaudu 20 protsenti, lisaks on tõusnud oluliselt ka heitmekvoodi hind, ligikaudu 35 protsenti, selgitati ametist.

Võsa läks traktorite rataste alla

Utilitasel on Tallinnas kaks hakkepuidul ja turbal töötavat koostootmisjaama, mis annavad pea poole Tallinna kaugküttevõrgu vajadusest, nii et puiduhakke tänavune tõus annab märgatavalt tunda. Näiteks RMK keskmised hakkpuidu vahelaohinnad on viimastel aastatel valitsenud 28-30euroselt tihumeetrihinnalt tänavu kolmandas kvartalis tõusnud 35 eurole.

Küsimusele, kas hakkpuidu hinnatõus on põhjustatud pakkumisest, st väiksemast raiumisest, või nõudluse kasvust koostootmisjaamades ja pelletitehastes, vastati Riigimetsa Majandamise Keskusest, et pigem võiks vaadata pakkumise poole.

“Hakkpuidu toorme varud hakkasid vähenema möödunud kütteperioodi jooksul. Pikalt vihmase 2017. aasta sügise tõttu langes tuntavalt raidmete ja võsa varumise maht. Enamik raidmeid läks metsatraktorite rataste alla pinnase kaitseks,” selgitas RMK puiduturustusosakonna juhataja Ulvar Kaubi.

Sooja hind püsis tänavu all sellepärast, et kohalikud energiatootjad olid kuni suveni lepingutega kaetud ning tarnijatel olid varud olemas, kuid uue kütteperioodi hangetel küsisid pakkujad juba kõrgemat hinda, millega energiatootjad olid sunnitud leppima.

“Õnneks oli suvi pikk ja kuiv ning metsaomanikud pääsesid ligi muidu liiga niisketele lankidele, kus küttepuitu ja hakkimiseks sobivat võsa varuti rohkem. Tänu sellele on hinnatõus nüüdseks peatunud. Edasine sõltub paljuski puiduturu üldisest arengust ning raietingimustest eeloleval sügisel ja talvel,” lisas Kaubi.

Loe edasi Äripäevast.

0Shares