Hakkpuit kändudest: tuleviku maiguga, ent siiani kallis

Maa Elu:

Kuigi kändude juurimine lageraielankidelt pole metsamajanduses veel kuigi agaralt kasutust leidnud, on mitu kodumaist metallifirmat võtnud juurimiseks vajalikud agregaadid oma tooteportfelli.

Kändude väljajuurimine tuleb kõne alla eelkõige kohtades, kus maaomanik soovib pärast puude mahavõtmist alale kultuurmaastiku luua, pargi rajada või maja ehitada. Metsast Eestis veel kände välja ei veeta, sest hakkpuidu hind on liiga odav, et töö ära tasuks. Ent potentsiaali sel tegevusel on. RMK puiduturustusosakonna juhataja Ulvar Kaubi räägib, et raiejäätmete kokkukogumine on alles lapsekingades, takistuseks hakkpuidu madal hind ja tüma metsaalune. Näiteks kändude juurimine eeldab üsna intensiivset rasketehnikaga metsaaluse sõtkumist ja pole lihtsalt võimalik ega eetilinegi kändude kättesaamise nimel kogu ala kapitaalselt üles sonkida.

Eestis toodetakse väärt tehnikat

Peaasjalikult Viimsis, aga mujalgi Harjumaal võsalõikust, metsamaa raadamist ja hakkpuitu tegeva osaühingu Puiduhake.com varustusse kuuluvad võsagiljotiin, kännujuurija ja kändude lõhkuja. Kõik need saab hõlpsasti kinnitada tavalise roomikekskavaatori noole otsa. Pealinna ümbruses tuleb tavaliselt varem metsa või võsa all olnud maad ette valmistada, et seal saaks hakata elamuid ehitama. Kuni siinkandis elamuarendus järjest rohkem vaba maad vajab, jagub ka võsalõikajaile ja kännujuurijaile tööd.

Umbes aastapäevad on firmas kasutusel olnud Kadrina metallitööfirmas Pomemet prototüübina valmistatud hüdrauliline haaratsiga kännujuurija. Uudne on riist just sellele lisatud haaratsi poolest. Lihtsaid kännujuurimisharke on varemgi toodetud, aga haarats muudab töö tõhusamaks, kännu väljajuurimisele rakendatav jõud suureneb ja kändu saab tugevamini kinni hoides paremini mullast puhtaks raputada.

Loe edasi Maa Elu veebist.

 

0Shares