Heiki Hepner: 10 aastaga on surnud puidu hulk kasvanud 1,3 korda

„Metsandus on hetkel kuum teema ja ma ei oska öelda, kui palju sellest kuumusest õnnestuks kasutuskõlblikuks energiaks muuta. Väga suur optimist ma selles osas ei ole, aga ühiskonnana peame me kindlasti kokkulepete poole püüdlema ja ka need tegelikult lõpuks saavutama,“ sõnas  Heiki Hepner konverentsi „Puit Energiaks“ avasõnades.

Konverentsiks valmistudes vaatas Heiki Hepner statistikat aastaraamatutes „Mets 2009“ ja „Mets 2019“, analüüsides põgusalt, kuidas on muutunud surnud puidu osakaal Eesti metsades.
„2008. aastal oli surnud puitu 29,6 miljonit tihumeetrit, sealhulgas siis ka kaitstavates metsades. 2018. aastal oli surnud puitu kokku 38,6 miljonit tihumeetrit, sealhulgas majandavates metsades 31,7 miljonit tihumeetrit. Kümne aastaga on surnud puidu hulk kasvanud 1,3 korda. Majandusmetsa hektaritagavara kohta teeb see 15,7 tihumeetrit,“ tõi Hepner välja.
„Vanajumal andis meile tänavuseks suveks suhteliselt niiske ja jaheda ilma, mis ei ole lasknud kuuse-kooreüraskil plahvatuslikult levida, kuid julgen prognoosida, et lähiaastad toovad meie kuusikutes veel jõudsalt juurde surnud puitu. Kui me siin midagi ette ei võta, siis ühel kuumal suvel muutub see ohuks meie turvalisusele. Pean silmas ulatuslike metsatulekahjusid, mida mitmest maailma otsas oleme kas siis meedia vahendusel kuulnud, või lugenud, või ka tegelikult ehk mõnigi on lausa kogenud. Loodan, et ükskõik kui erinevad keskkonnakaitselised huvid meil on, ei soovime me selliseid tulekahjusid, mis on möllanud Austraalias, USAs, aga ka Lõuna-Euroopas.“

Loe Hepneri kõnest pikemalt Metsamajandusuudistest.

0Shares