Hiiu mehed hoiavad metsa ja kogukonda

ÄRIPÄEV, METSAMAJANDUS:

Eesti Erametsaliit tunnustas mullu Hiiumaal Nõmme külas elanud Agu Takist, andes talle tiitli “kogukonda hoidev metsaomanik”. Mees ise lahkus möödunud aasta lõpul taevaseid metsi kasvatama, temast saarele mahajäänud metsamaal hoiab silma peal Aivar Mäetagas, kes Takise kinnistute eest aastaid hoolt kandnud.

“Agu Takisel oli kolm kinnistut, kokku 50 hektarit. Mina hooldasin neid metsi 2000. aastast alates ja selle ajaga sai töödele ring peale tehtud,” rääkis Mäetagas, kes on Hiiumaa ametikooli metsakasvatuse õpetaja, OÜ Silmakare omanik, Hiiumaa Metsaseltsi juhatuse liige ja 3. järgu raietööline.

Suur osa Takise metsadest on kasvanud endisele põllumaale, peamiselt on tegemist 50ndatel rajatud männikutega. Mäetagase sõnul on tegemist väga hea kasvukohaga, nii et mõne metsatüki peal jõuti 16 aastajooksul teha ka kaks harvendust. Aastatel 2001-2005 tehti ligi 300 tihumeetrit tormimurdu.

Tähtis oli tegevus, mitte raha

“Tavapärane oli see, et metsamaterjal saeti Takise platsi peal ära – toodi liikuv saekaater ja pool küla tuli kokku. Sõpru-tuttavaid oli tal palju, materjaligi andis sageli poolmuidu ära ja ütles, et hind tuleb lasta nii odavaks kui võimalik. Tal oli vaja tegevust protsessi enda pärast, mitte rikastumiseks. Ta ise oli autoasjatundja, kirjanik ja jahimees. Meil polnud kunagi ühtegi konflikti ja ta lasi mul vabalt oma metsades toimetada,” kirjeldas Mäetagas kogukonda hoidvat metsaomanikku.

Takise metsades viis Hiiumaa ametikool läbi ka ametiõpet, kolmel korral toimusid seal ka riiklikud kutseeksamid.

Takise kinnistutel tehti peamiselt harvendus- ja valgustusraiet, hooldati noort metsa. “Lageraiet tegime vaid viimastel aastatel, kui Agu oli juba väga haige ja oli ravimiraha vaja. Siis võtsime kolm hektarit maha, aga nüüdseks needki talgute korras täis istutatud. Takise teema on minu metsamajandamise ajaloos eraldi peatükk – olin harjunud seal käima, kord nädalas astusin ikka läbi,” nentis Mäetagas.

Loe Hiiumaa mehe Aivar Mäetagase metsakasvatuslikest põhimõtetest, kohaliku metsaühistu rollist erametsade majandamisel ja metsandushariduse olukorrast saarel lähemalt Äripäeva lisalehest Metsamajandus.

0Shares