fbpx

Homme avatakse Eesti Energia Auvere elektrijaam

küttepuu

POSTIMEES:

Homme avatava Eesti Energia Auvere elektrijaama kohta sobib nagu rusikas silmaauku rahvalik ütlus, et kolm on kohtu seadus – täpselt nii palju kordi oleme tundnud avamisärevust.

November 2015, oktoober 2017 ja nüüd september 2018 – nende valmimistähtaegadega kaunistas jaama ehitaja Eesti ajaloo kalleimat tööstusinvesteeringut. Kolme aasta pikkuse tähtajast hilinemise eest maksis General Electric 106 miljonit eurot trahve, mis on märkimisväärne osa elektrijaama ligi 640 miljoni euro suuruseks kavandatud hinnast.

Jaam pidi Alstomiga sõlmitud lepingu kohaselt valmima juba 2015. aasta novembris, kuid sama aasta augustis-septembris sai selgeks, et lootustel pole määratud täituda.

Komistuskiviks kujunesid tolmuheitmed ja vajalik lisafilter, mis hoiaks heitmed lubatud piirides ka jaama täisvõimsusega töötades. Kuid just üha karmistuvate keskkonnanõuetega sobimine kujutas uuele põlevkivielektrijaamale olulist õigustust.

Auvere uus elektrijaam suudab oma 300 MW tootmisvõimsusega katta veerandi Eesti elektritarbimisest, tootes aastas 2,2 TWh elektrienergiat. Jaam on projekteeritud nii, et saab põlevkivi pooles mahus asendada biomassi ehk puiduga. Viiendiku kütusest võib asendada turbaga. Niimoodi suudab jaam aastas toota ligi 1 TWh taastuvenergiat.

Loe täpsemalt Postimehe veebist.

0Shares