Juurdepääsutee saab tekitada sundvaldusega

Kinnisvarauudised:

Maa-ameti ajakohastatud katastriandmed võimaldavad maaprobleeme lihtsamalt lahendada. 2018. aastal lõppenud maa-andmete korrastamisest ja sellega kaasnenud võimalustest kirjutas Kinnisvarauudistele Maa-ameti Peadirektori asetäitja kinnisvara ja katastri valdkonnas Triinu Rennu.

Pärast Eesti taasiseseisvumist hakati maid ja talusid tagastama õigusjärgsetele omanikele – seda tuli teha kiiresti, et maa ei oleks peremeheta. Nii maa tagastamisel kui ka erastamisel mõõdistas maamõõtja piiri, määras kõlvikud ja koostas maatüki plaani.

Maaüksusi moodustati ka plaanimaterjali alusel ilma maa mõõtmist läbi viimata. Tänapäevane tehnoloogia võimaldab Maa-ametil kasutada erinevaid andmeallikaid ja nende andmete alusel on juba Maa-ametil õigus määrata maatüki piirid, looduslik seisund ja pindala. See võimaldab lihtsalt, kiirelt ja odavalt läbi viia vajalikke maatoiminguid ja sellega toetada kinnisavara käivet.

Mõni aeg tagasi helistas Rennule üks Raplamaa mees, kes oli oma perele 2000 aastate alguses kodu ostnud sellisesse asukohta, kus osa juurepääsu teest jääb naabrimehe maale. Naaber on lubanud lahkelt teed kasutada ja kuna see on ainuke juurdepääs tema kodule. Samas muretses ta, et kas ta ka siis saab kodule ligi, kui maa otsustatakse müüa. Ta oli lugenud uudist, et maa-asju saab nüüd lihtsamini ajad ja uuris, kas need muudatused aitavad seljatada ka tema muret.

Loe edasi Kinnisvarauudiste lehelt.

0Shares